Medvědí trh je strašákem nejednoho pozičního investora. Bohužel je smutnou zprávou, že většina soukromých investorů, si za poslední roky odvykla pracovat s rizikem, protože většina hlavních akciových a komoditních trhů rostla. Absence řízení rizika se těmto investorům může nyní šeredně vymstít, protože globální finanční trhy stagnují i přes relativně dobré hospodářský výsledky.
V tomto článku si představíme 4 zákony, které se opakují v každém medvědím (klesajícím) trhu a které zásadním způsobem ovlivňují investiční nastavení.
V současné době jsme svědky přesycenosti finančních trhů, kterým v růstu nepomáhají ani rekordní tržby, ani benevolentnost některých zemí ohledně regulace kryptoměn a ani neustále rostoucí kvóty na těžbu ropy. Holt roky nepřetržité monetární politiky většiny centrálních bank si nyní vybírají svoji daň, díky čemuž budeme možná svědky “události”, která zajistí návrat cen finančních aktiv do jejich skutečných hodnot. Čím je charakteristický medvědí trh a na co si v něm dát pozor si ukážeme právě nyní.
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
1) Volatilita a likvidita
Jednou z hlavních indikací medvědího trhu je zvýšená volatilita. Ta obvykle předchází poklesu jakéhokoliv finančního aktiva. Další fází vzniku medvědího trhu je pokles likvidity na straně kupců, čímž vzniká prostor pro pokles ceny.
- Pokud se cena instrumentu pohybuje v postranním trendu, jedná se o rovnováhu mezi kupci a prodejci.
- Pokud je cena volatilní, značí to nerovnováhu mezi kupci a prodejci a rozdílnou interpretaci fundamentu.
- A pokud trh vykazuje trendový pohyb, jedná se o absenci jedné strany obchodování a snížení likvidity.
Volatilitu lze sledovat bud vizuálně na cenovém grafu, případně zprostředkovaně pomocí indexu VIX, který pracuje s několika proměnnými a jeho výstupní informací je míra volatility na finančních trzích. Index VIX je také nazýván indexem strachu, což vzhledem k vysoké volatilitě naprosto odpovídá. Investor by v této fázi medvědího trhu neměl zapomínal na řízení rizika i money management a měl by mít na paměti, že zvýšená volatilita si vyžaduje delší stop loss a tedy nižší objem obchodní pozice.
2) Délka trvání
Medvědí trhy jsou na finančních trzích mnohem agresivnější a trvají proto kratší dobu. Průměrný medvědí trh na akciových trzích trvá cca 2 roky, zatímco býčí (rostoucí) trh trvá v průměru 6 let. U bitcoinu prozatím nejdelší medvědí trh trval 9 měsíců. Ohledně délky trvání, finanční trhy vykazují tendenci tyto cykli zkracovat.
Nic neroste do nebe, ale každé finanční aktivum může nalézt své dno.
To může být způsobeno pokročilejšími technologiemi oceňování hodnoty finančních aktiv a rychlejší komunikací díky moderním digitálním zařízením. Případně někteří analytici se domnívají, že ke zkracování trendových cyklů dochází vinou centrálních bank, především FEDu a jeho přílišné potřebě zasahovat do ekonomiky. Investor by při odhadu délky medvědího cyklu měl vycházet z dlouhodobé statistiky a jí uzpůsobit své obchodní nastavení.
3) Hotovost je král
Jedná se o velmi důležité pravidlo, které je ovšem velmi často investory opomíjeno. V medvědím trhu je velmi důležité vlastnit dostatečnou část finančních prostředků v hotovosti (valuty i devize). To může pomoci k určité flexibilitě při časování obchodních exekucí, na které je potřeba mít dostatečný kapitál. Hotovost ale především udržuje kupní sílu investora.
Kupní síla hotovosti je v medvědím trhu snižována především inflací (v současnosti 7-10%), ovšem kupní síla akcií může být snížena i o desítky procent jejich propadem.
Pokud investor drží 100.000,- Kč v hotovosti, klesne jeho kupní síla maximálně o 10.000,- Kč. Ovšem vlastní-li investor akcie o stejném objemu a ony se propadnou o 50 %. Kupní síla je snížena o 50.000,- Kč.
4) Bod zvratu
Každý investor, jehož investice se nacházejí v medvědím trhu, s napětím vyhlíží, kdy dojde k ukončení této devastace jeho financí. Při každém výrazném poklesu dochází ke smazání velkého množství peněz, a aby mohl být medvědí trh ukončen, je zkrátka potřeba, zajistit financování klesajících aktiv. Fundamentální informace o “nalití” velkého objemu peněz bankami do ekonomiky je jedním z prvních signálů končícího medvědího trhu.
Dalším signálem je snižující se volatilita a nastolení rovnováhy mezi kupci a prodejci na finančních aktivech. Dalším ukazatelem, který obvykle vyděsí mnoho odpovědných lidí, je krach některé z velkých investičních společností nebo hedgeových fondů. Toto obvykle bývá signál který značí, že medvědí trh je na vrcholu. Čemu by se investoři měli při hledání bodu zvratu vyhnout, je jakékoliv spekulování.
Ani statistika nikdy neposkytne naprosto přesné informace, proto je při investičním rozhodování potřeba vyhledávat více důvodů, proč onu investici uskutečnit a také analyzovat důvody, proč by se nemusela vyplatit.
Shrnutí
Jakékoliv investiční aktivity v medvědím trhu mohou být velmi rizikové a investoři by měli zvážit, zda podstupované riziko vyváží případný zisk. I klesajíc trh má svá pravidla, která je možné pozorovat a která informují obchodníky o současné fázi. Mezi tato měřítka patří rozsah volatility, míra likvidity, toky peněz korporátních subjektů, fundamentální zprávy a ekonomické ukazatele. Jednou z možností jak ochránit svůj kapitál je investice do hotovosti, která umožňuje udržení kupní síly investora jak při zajištění životní úrovně, tak v případných investičních aktivitách.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.