Akciový trh za svou historii zažil spoustu vzestupů a pádů a rok 2022 – podobně jako rok 2020 – je poměrně dobrým příkladem, jak krutý umí z krátkodobého hlediska být. Nacházíme se v období poměrně výrazné volatility. Možná vás tak logicky napadá otázka, zda je v době volatilních akciových trhů rozumné investovat.
Volatilita je však inherentní vlastností akciového trhu a investory by neměla zneklidňovat. Krátkodobě se může akciový trh propadnout (i o několik desítek procent), z dlouhodobého hlediska je však jeho vývoj zřejmý – roste, což je vidět i na dlouhodobém grafu vývoje indexu S&P 500. Proto byste také do akcií neměli investovat peníze, které budete v příštích 5-10 letech potřebovat – aby získaly dostatek času na zotavení z případných propadů.
Pokud se vám nepodaří zachovat chladnou hlavu, když je trh nestabilní, může vás okamžité rozhodnutí o prodeji přivést k dlouhodobé ztrátě. V tomto článku se však podíváme na čtyři důvody, proč by vás volatilita akciového trhu neměla od investování odradit.
Co je to volatilita akciového trhu?
Volatilita je jednoduše míra toho, jak moc celková hodnota trhu kolísá v daném časovém období. A abychom byli přesnější, volatilitu můžeme vypočítat tak, že se podíváme, jak moc se cena aktiva liší od jeho průměrné ceny. Trh tedy může být například volatilnější v nejistých dobách, jako tomu bylo v době hypoteční krize v roce 2007, na začátku pandemie covid-19 nebo v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.
A protože nikdo neví, co se v budoucnu stane, může vést volatilita méně zkušené investory k překotným nákupům a prodejům – pokusům o časování trhů. Na místě je však zachovat klid. Pouze s dlouhodobým investičním horizontem převracíte pravděpodobnost úspěchu na akciovém trhu na svou stranu. S ohledem na tento fakt bychom se měli podívat na čtyři důvody, proč by volatilita akciového trhu neměla měnit vaše plány.
1. Pokud plánujete investovat dlouhodobě, krátkodobá volatilita nemá na vaše investice vliv
Buďme upřímní, budoucnost akciového trhu je vždy nejasná. Jak řekl Matthew McConaughey Leonardu DiCapriovi ve filmu Vlk z Wall Street, nikdo neví, co se s akciemi stane. Teprve když se ohlédneme zpět, všimneme si zjevných varovných signálů, které však nejsou v reálném čase vidět.
Dnes víme, jak dopadla dotcom bublina nebo hypoteční krize. Kdo z vás ale tušil v reálném čase, jak rychle se zotaví americký akciový trh po propadu způsobeném pandemií covid-19? Pokud se začne trh propadat, nepropadejte panice. Rozhodnete-li se odejít z trhu kvůli jeho volatilitě a věci se vyřeší k lepšímu, pak už nebudete moci vrátit čas zpět.
2. Nepodceňujte čas, který na trhu strávíte
Čas strávený na trhu je lepší než časování trhu. Tento přístup obstál ve zkoušce časem, mimo jiné proto, že tržní cyklus se liší od ekonomického i zpravodajského cyklu. Investory by měl méně zajímat aktuální zmatek na trhu a také by se neměli pokoušet předjímat to, co se stane v blízké budoucnosti, přestože začátečníci mají tuto tendenci. Předvídat směr nebo změny na trhu je velmi obtížné, ne-li nemožné.
Snaha o načasování trhu tedy pouze zvyšuje riziko ztráty. To proto, že promeškání i několika nejlepších tržních dnů vážně ovlivní vaše dlouhodobé výnosy.
3. Diverzifikace pomáhá vyrovnávat výnosy
Je velmi nepravděpodobné, že by každý typ investice dosahoval špatných výsledků ve stejnou dobu. Proto byste se měli v době, kdy jsou trhy volatilní, držet dlouhodobého přístupu. Například když se daří akciím, dluhopisům se často nedaří a naopak. Také jiné třídy aktiv, jako jsou nemovitosti nebo komodity, mohou zaujmout oproti akciovému trhu naprosto opačnou pozici. Proto je diverzifikace dobrou obranou proti volatilitě akciových trhů.
Portfolio rozložené mezi různá aktiva a různé geografické oblasti vás může v dobách nejistoty ušetřit velkého stresu.
4. Volatilita je součástí dlouhodobého investičního cyklu
Zvýšená volatilita na trhu má vždy nějaký důvod. Je nevyhnutelná, částečně kvůli lidským instinktům investorů reagovat na události v politické, ekonomické nebo podnikové sféře.
Klíčové je očekávat určitý pohyb trhu. Pak můžete na volatilitu racionálně reagovat a soustředit se na své dlouhodobé cíle. Jednoduše řečeno, dobře diverzifikovaní a dobře zaměření investoři by se neměli nechat zastrašit volatilitou. Ve skutečnosti mohou rozpohybované trhy nabídnout příležitosti k nákupu aktiv se slevou.
Slovo závěrem
Není pochyb o tom, že volatilita akciových trhů může být pro investory bolestivá – a to dokonce i fyzicky, neboť finanční ztráta aktivuje v mozku podobná nervová centra jako bolest. Dalším problémem, který osvětluje behaviorální ekonomie, je, že vnímáme subjektivně ztrátu dvakrát intenzivněji než srovnatelný zisk.
Volatilita však také může nabízet atraktivní investiční příležitosti, pokud jste připraveni s nějakými penězi stranou… V každém případě nezapomeňte v nejistých dobách zachovat chladnou hlavu a soustředit se na své dlouhodobé cíle.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.