Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 EV akcie, které mohou v následujících letech vyletět ke hvězdám! Které to jsou?

Publikováno
3 EV akcie, které mohou v následujících letech vyletět ke hvězdám! Které to jsou?
Zdroj: Depositphotos.com

Rok 2021 byl pro akcie elektromobilů obrovským průlomem. V době, kdy celosvětový prodej elektromobilů prudce vzrostl, oznámili tradiční výrobci automobilů plány na napumpování miliard dolarů a euro do tohoto odvětví, což dodalo jejich akciím tolik potřebnou vzpruhu. Mezitím několik začínajících firem využilo akciové trhy k získání finančních prostředků na základě slibných tvrzení o technologii elektromobility. Hojný počet vstupů těchto společností na burzu zvedl náladu v celém odvětví a téměř každý investor se najednou chtěl podílet na růstu akcií elektromobilů.

Najdou se tací, kteří si myslí, že jim ujel vlak, ale to zdaleka není pravda. Elektromobily v současné době představují pouze zlomek celkového celosvětového prodeje vozidel a většina analytických společností očekává, že toto odvětví poroste do roku 2030 složeným ročním tempem ve výši 20 %. Jinými slovy, odvětví elektromobilů je teprve na začátku a některé akcie by mohla čekat pořádná jízda. Zde jsou tři zajímavé EV akcie, které by mohly vyletět ke hvězdám.

1. Ford

Načítání
Načítání
Kupte si akcie F Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na rozdíl od ostatních tradičních výrobců automobilů Ford rychle naskočil na vlnu elektromobility a již nyní sklízí ovoce v podobě nebývalé poptávky po svém elektrickém SUV Mustang Mach-E a pickupu F-150 Lightning. Ford v roce 2021 prodal rekordní počet elektromobilů, včetně 27 140 kusů Mustangu Mach-E, což je druhý nejprodávanější elektrický vůz po Modelu Y společnosti Tesla. Poptávka je ve skutečnosti tak silná, že Ford nyní ztrojnásobuje výrobní kapacitu Mustangu Mach-E na více než 200 000 kusů do roku 2023.

Pokud jde o pickup F-150 Lightning, Ford si již zajistil 200 000 předobjednávek a nyní plánuje zdvojnásobit výrobu na 150 000 kusů ročně. Ford začal v lednu 2022 potvrzovat objednávky na tento model, takže první dodávky by mohly být realizovány již za několik týdnů. V letošním roce by měl Ford zahájit také dodávky svého třetího elektromobilu, plně elektrické dodávky E-Transit. Na pozitivní zprávy reagují také akcie Ford, které za poslední půlrok vzrostly o více než 40 % (k 25. 1. 2022).

Poznámka

Přečtěte si více: Automobilka Ford válcuje konkurenci

Stručně řečeno, mluvíme tu o vyspělé automobilce, která má plné ruce práce se zvyšováním kapacity, aby uspokojila poptávku po plně elektrické verzi amerického pick-upu – čtyři desetiletí nejoblíbenějšího vozu ve své kategorii v USA. Když už hovoříme o prodaných vozech, prodeje jeho tradičních vozů stále překonávají všechny ostatní automobilky ve Spojených státech. Vzhledem k tomu, že se letos na silnicích objeví očekávaný elektrický pick-up Ford F-150 Lightning, nepřekvapil by v budoucnu větší zájem investorů o akcie této tradiční automobilky, což by mohlo podpořit další fázi jejich růstu.

2. Lucid Group

Načítání
Načítání
Kupte si akcie LCID Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jednou z nejžhavějších akcií elektromobilů roku 2021 byla společnost Lucid Group, která na americké burze zaznamenala solidní debut a do konce roku vyletěla o 280 %. Tento závratný růst během několika měsíců vyvolal u mnohých investorů obavu z vysokého ocenění akcií Lucid, ale růstové akcie se obvykle obchodují s výraznou prémií. Společnost by se mohla v budoucnu ukázat jako velký vítěz, pokud dokáže být esem ve hře o elektromobily, jak věří. Lucid zatím dokázal přitáhnout velkou pozornost nadšenců do elektromobilů díky tomu, že se jeho první vůz, Lucid Air Dream Edition, chlubí oficiálním hodnocením dojezdu 840 km a Lucid Air si odnesl vítězství v anketě „Motor Trend 2022 Car of the Year“.

V posledních týdnech však akcie Lucid Group tíží několik obav. Zaprvé, výrobce elektromobilů zatím nezveřejnil žádné informace o počtu vozů Air, které dodal od předání první várky 30. října. To způsobilo, že jsou investoři netrpěliví. Navíc stále přetrvávají obavy z důsledků soudního předvolání vydaného Komisí pro cenné papíry (SEC).

Přesto technologie elektromobilů Lucid zatím vypadá nesmírně slibně a nelze popřít, že Lucid patří mezi několik málo začínajících výrobců elektromobilů, které prokázaly potenciál stát se vážnou hrozbou pro lídra odvětví Teslu.

Poznámka

Na obzoru je spousta katalyzátorů, které by mohly odstartovat další býčí jízdu akcií Lucid. Mezi ty klíčové patří včasné uvedení tří modelů připravovaných na rok 2022, dosažení výrobního cíle 20 000 kusů v letošním roce a vstup na mezinárodní trhy. A pokud společnost Lucid vyjde z vyšetřování SEC bez úhony, mohly by její akcie prudce vzrůst.

3. Nio

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nio Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nio byla další akcií elektromobilů, které se v roce 2021 dostalo velké pozornosti, ale přísnější kontrola čínských akcií na amerických burzách utlumila její růst. Je sice pravda, že Nio spolu s dalšími zahraničními a zejména čínskými akciemi čelí riziku vyřazení z amerických akciových trhů, ale výrobce elektromobilů má mnoho předností, které by mohly v blízké budoucnosti obrovsky pracovat ve prospěch investorů.

Společnost Nio by mohla usilovat o sekundární kótování v Hongkongu, přičemž konkurenční výrobci elektromobilů v Číně, jako jsou XPeng a Li Auto, jsou již na burze v Hongkongu kótováni.

Sekundární kótování by sice mohlo vyřešit většinu obav z možného vyřazení společnosti Nio z amerického trhu, ale společnost se v současné době soustředí na to, na čem jí záleží – aby se na silnicích objevilo více jejích elektromobilů. Nio mělo od 20. ledna odstartovat potvrzování objednávek na svůj vlajkový sedan ET7, jehož výroba by měla být zahájena začátkem března. Později v tomto roce by měla společnost zahájit dodávky svého očekávaného sedanu střední třídy ET5, který představila na své výroční akci v prosinci.

Mezitím přicházejí jemné náznaky o plánech Nio na expanzi. Společnost například najala vedoucího pracovníka švédského Volva, aby vedl její vstup na německý trh. Další důležitou zprávou je, že čínský výrobce elektromobilů údajně dosahuje vyšší průměrné prodejní ceny než přední výrobci luxusních automobilů u tří modelů, které v současné době prodává. Jinými slovy, vozy Nio nacházejí více zájemců ve své domovské zemi.

Zdá se, že Nio často označované jako “čínská Tesla”, se vydává správným směrem, a pokud se podaří využít, byť jen jeden z několika růstových katalyzátorů, může být jen otázkou času, kdy se akcie Nio vydají opět na výraznou cestu vzhůru.

Analytický tým brokera RoboMarkets na náš dotaz uvedl následující: “Ford a Lucid Group představují zajímavé investice do elektromobilů. Nio ale podle posledních zpráv začíná od října 2021 na čínském trhu ztrácet půdu pod nohama. Díky Xpeng (NYSE: XPEV) a Li Auto (NYSE: LI), které jsou nyní nejprodávanějšími, Nio kleslo na třetí místo. Nio však zůstává nadějným pro evropský trh.”

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎