Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Li Auto vstupuje na hongkongskou burzu s cílem získat 1,93 miliardy dolarů

Publikováno
Li Auto vstupuje na hongkongskou burzu s cílem získat 1,93 miliardy dolarů
Zdroj: Caixin.com

Čínský výrobce elektrických vozů Li Auto na začátku srpna oznámil, že má za cíl při svém hongkongském IPO získat bezmála dvě miliardy amerických dolarů. Samotné obchodování akcií společnosti Li Auto začne už 12. srpna.

Šest let starý čínský start-up už své akcie obchoduje na americké burze Nasdaq. Na té svou první veřejnou nabídku akcií učinil teprve před rokem. Na burze se mu podařilo získat 1,1 miliardy dolarů. Ke svému aktuálnímu vstupu na hongkongskou burzu start-up uvádí, že vydá 100 milionů akcií za maximální částku 150 hongkongských dolarů za akcii.

Li Auto vydá 100 milionů akcií za maximální částku 150 hongkongských dolarů za jednu akcii. Obchodování začne 12. srpna 2021.

Na co chce peníze využít?

Zdroj: chinadaily.com.cn
li-auto-model-One
Li Auto – Model One

Společnost Li Auto zahájila sériovou výrobu svého prvního a dosud jediného modelu, šestimístného hybridního SUV Li One na konci roku 2019. Ke konci července se ho prodalo 72 000 kusů a jeho plynovo-elektrický hybridní systém se stal řešením pro řidiče, kteří si dělali starosti s hledáním nabíjecích stanic.

Aktuálně chce společnost své vozy posunout dále. Firma ke svému čínskému IPO uvedla, že použije 45 % svých výnosů na výzkum a vývoj bateriových technologií, systémů autonomního řízení a nových modelů. Odpovídající částka bude použita na financování rozšíření výrobní kapacity a jejích prodejních a servisních sítí, ale i na marketing a propagaci.

Automobilka také uvedla, že pro svá vozidla vyvíjí nový operační systém a plánuje v příštím roce uvést na trh prémiové SUV. Chce také přijít s dalšími dvěma modely, které budou vybaveny pro autonomní řízení úrovně 4. To znamená, že vozy bude za určitých podmínek možné provozovat v plně autonomním režimu.

Důvody vstupu na hongkongskou burzu: Napětí mezi Čínou a USA

Čínská vláda v letošním roce svými restrikcemi nejednou ovlivnila akciový trh. V červenci například zasáhla do vzdělávacího sektoru. Čínské úřady totiž rozhodly, že firmy nabízející doučování školních předmětů musí být neziskové, což pochopitelně srazilo cenu akcií společností z tohoto oboru. Aktuálně zase hrozí, že se regulace dotknou herního průmyslu, protože čínská vláda zvažuje, že by zakázala hraní počítačových oline her dětem mladším dvanácti let.

Změny se ale dějí i na americké straně. Komise pro cenné papíry a burzy přišla s pravidly, která zavádějí přísnější požadavky na audit pro zahraniční firmy kótované v USA. Nedávno Komise také uvedla, že bude od čínských společností, které chtějí vstoupit na americkou burzu, vyžadovat více informací.

Akcie Li Auto se proto z obav z restrikcí na americkém akciovém trhu snaží získat finance ve své domovské zemi, proto vstupuje na tamní burzu. A není v tom sama. Podobný krok učinila například i Alibaba, NetEase či JD.com.

Kromě toho je také vidět, že výrobcům elektromobilů se na čínském trhu opravdu daří, společnost Li Auto toho proto chce využít. To dokazuje i debut společnosti XPeng Inc. na hongkongské burze, která získala 1,8 miliardy USD. Plánovaný zisk necelých dvou miliard společnosti Li Auto tak vůbec není nereálný.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎