Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO » Li Auto vstupuje na hongkongskou burzu s cílem získat 1,93 miliardy dolarů

Li Auto vstupuje na hongkongskou burzu s cílem získat 1,93 miliardy dolarů

Li Auto vstupuje na hongkongskou burzu s cílem získat 1,93 miliardy dolarů
Zdroj: caixin.com

Čínský výrobce elektrických vozů Li Auto na začátku srpna oznámil, že má za cíl při svém hongkongském IPO získat bezmála dvě miliardy amerických dolarů. Samotné obchodování akcií společnosti Li Auto začne už 12. srpna.

Šest let starý čínský start-up už své akcie obchoduje na americké burze Nasdaq. Na té svou první veřejnou nabídku akcií učinil teprve před rokem. Na burze se mu podařilo získat 1,1 miliardy dolarů. Ke svému aktuálnímu vstupu na hongkongskou burzu start-up uvádí, že vydá 100 milionů akcií za maximální částku 150 hongkongských dolarů za akcii.

Li Auto vydá 100 milionů akcií za maximální částku 150 hongkongských dolarů za jednu akcii. Obchodování začne 12. srpna 2021.

Na co chce peníze využít?

li-auto-model-One
Li Auto – Model One
Zdroj: chinadaily.com.cn

Společnost Li Auto zahájila sériovou výrobu svého prvního a dosud jediného modelu, šestimístného hybridního SUV Li One na konci roku 2019. Ke konci července se ho prodalo 72 000 kusů a jeho plynovo-elektrický hybridní systém se stal řešením pro řidiče, kteří si dělali starosti s hledáním nabíjecích stanic.

Aktuálně chce společnost své vozy posunout dále. Firma ke svému čínskému IPO uvedla, že použije 45 % svých výnosů na výzkum a vývoj bateriových technologií, systémů autonomního řízení a nových modelů. Odpovídající částka bude použita na financování rozšíření výrobní kapacity a jejích prodejních a servisních sítí, ale i na marketing a propagaci.

Automobilka také uvedla, že pro svá vozidla vyvíjí nový operační systém a plánuje v příštím roce uvést na trh prémiové SUV. Chce také přijít s dalšími dvěma modely, které budou vybaveny pro autonomní řízení úrovně 4. To znamená, že vozy bude za určitých podmínek možné provozovat v plně autonomním režimu.

Důvody vstupu na hongkongskou burzu: Napětí mezi Čínou a USA

Čínská vláda v letošním roce svými restrikcemi nejednou ovlivnila akciový trh. V červenci například zasáhla do vzdělávacího sektoru. Čínské úřady totiž rozhodly, že firmy nabízející doučování školních předmětů musí být neziskové, což pochopitelně srazilo cenu akcií společností z tohoto oboru. Aktuálně zase hrozí, že se regulace dotknou herního průmyslu, protože čínská vláda zvažuje, že by zakázala hraní počítačových oline her dětem mladším dvanácti let.

Změny se ale dějí i na americké straně. Komise pro cenné papíry a burzy přišla s pravidly, která zavádějí přísnější požadavky na audit pro zahraniční firmy kótované v USA. Nedávno Komise také uvedla, že bude od čínských společností, které chtějí vstoupit na americkou burzu, vyžadovat více informací.

Akcie Li Auto se proto z obav z restrikcí na americkém akciovém trhu snaží získat finance ve své domovské zemi, proto vstupuje na tamní burzu. A není v tom sama. Podobný krok učinila například i Alibaba, NetEase či JD.com.

Kromě toho je také vidět, že výrobcům elektromobilů se na čínském trhu opravdu daří, společnost Li Auto toho proto chce využít. To dokazuje i debut společnosti XPeng Inc. na hongkongské burze, která získala 1,8 miliardy USD. Plánovaný zisk necelých dvou miliard společnosti Li Auto tak vůbec není nereálný.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo