Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » 3 důvody, proč BTC klesl pod 30 000 USD

3 důvody, proč BTC klesl pod 30 000 USD

3 důvody, proč BTC klesl pod 30 000 USD

Před pár dny Bitcoin během 48 hodin klesl z ceny 37 000 USD až pod 30 000 USD. Viděli jsme tak na jeho grafu největší denní červenou svíčku v historii.

Cena Bitcoinu (BTC) od té doby poskočila zpět nad 31 500 USD, směřuje ale zatím k nejhoršímu týdnu, kdy za poslední dny ztratil více než 5 000 USD.

Pokles ceny Bitcoinu za poslední týden
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Existují tři hlavní důvody, proč cena bitcoinu takřka přes noc tak prudce poklesla:

  • prvně byl trh opcí přehlcen rostoucím počtem prodejních opcí, které se poté propsaly i do spotového trhu,
  • v druhé řadě došlo ke kritickému odmítnutí v oblasti rezistence na úrovni 35 000 USD,
  • a za třetí se jednalo o rychlost, kterou se prodávalo – ta totiž vedla k dalšímu panickému poklesu.

Pseudonymní obchodník vystupující na internetu jako Kaleo oznámil, že tržní sentiment v kryptoměnách má tendenci se rychle měnit.

Pravil: "Pokud Bitcoin poklesne na hodnotu 20 000 USD, bude to stačit k tomu, aby vás všichni přátelé a členové rodiny, kteří koupili za posledních pár týdnů, začali nenávidět. A navíc už se nikdy nebudou chtít Bitcoinu ani dotknout."

Instituce navzdory krátkodobé volatilitě ale přikupují

Cena Bitcoinu byla tento týden jako na horské dráze a ve čtvrtek 21.1.2021 vymazala téměř všechny zisky, které doposud v roce 2021 zaznamenala. Data z on-chain datového serveru Glassnode ale ukazují, že počet adres s 1 000 a více bitcoiny tento týden dále rostl. 

Podle údajů od jihokorejské blockchainové analytické firmy CryptoQuant zůstává počet celkových transakcí v síti stále vysoký.

Institucionální investoři se do bitcoinového prostoru skutečně ponořili poté, co Paul Tudor Jones oznámil svůj vstup.

Neexistuje takřka žádný důvod předpokládat, že institucionální zájem o kryptoměnový prostor v roce 2021 opadne. Vzhledem k tomu že institucionální investoři smýšlí dlouhodobě, je pravděpodobné, že občasné předpokládatelné poklesy ceny naopak uvítají k dalším nákupům.

Ethereum na cestě k 2 000 USD

Cena druhé největší kryptoměny (Ethereum) se 21. ledna po překonání svého dosavadního maxima propadla pod úrověň podpory na ceně 1 300 USD, býci se v současné době snaží udržet cenu nad rezistencí 1 300 USD.

Vývoj ceny ETH za poslední týden
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Pokud býci uspějí, cena Etherea by mohla znovu testovat své historické maximum na cenové úrovni 1 439 USD. I přes současnou korekci je Ethereum stále jedním z nejsilnějších hráčů na trhu.

Tři hlavní důvody proč by mělo Ethereum překonat hranici 2 000 USD, jsou následující:

1. CME Ethereum futures

Největší derivátová burza CME veřejně prohlásila, že spustí Futures obchodování pro Ethereum, a to za předpokladu, že obdrží regulační souhlas americké komise pro komoditní (CFTC).

Příchod futures na Ethereum v konečném důsledku přinese kryptoměnovému trhu větší zralost a likviditu. To je velice výhodné, protože to dá institucionálním investorům příležitost k zajištění pozic, což učiní z Etherea mnoho atraktivnější investici.

2. ’’Pálení’’ Eetherea a předvídatelné poplatky

Jakákoli akce prováděná s decentralizovanými aplikacemi (dapps) nebo protokoly založenými na Ethereu se považuje za transakci, které vyžadují poplatek, který je s nimi spojen, aby povzbudil těžaře ke zpracování.

Tento systém způsobuje řadu problémů, jmenovitě nepředvídatelné a často extrémně vysoké poplatky v obdobích silného přetížení. Zahlcení sítě nastává vždy, když dojde k prudkému nárůstu obchodní aktivity. Například pokud se cena Etherea prudce změní a tisíce obchodníků najednou chce vstoupit nebo opustit trh přibližně ve stejnou dobu.

EIP 1559 je návrh na zdokonalení systému Ethereum, jehož implementace změní způsob, jakým jsou poplatky za transakce s ethery prezentovány uživatelům.

EIP 1559 navrhuje zrušit současný systém poplatků ve stylu aukce ve prospěch algoritmicky stanovených základních nákladů, nazývaných ’’BASEFEE’’.

Cílem BASEFEE je zavést jednotný poplatek na všech platformách a službách zaměřených na Ethereu. To znamená, že mezi peněženkami, protokoly a burzami kompatibilními s ERC-20 již nebudou žádné rozdíly v poplatcích.

Druhou funkcí EIP 1559 a tou, která bude mít pravděpodobně největší dopad na budoucí cenu Etherea, je zavedení pálení etherů – tokenu sítě Ethereum. To by znamenalo úplné odstraňování tokenů z existence, což by způsobilo snížení aktuální nabídku těchto tokenů.

Myšlenka je, že takto dojde ke stabilní deflaci v síti Etherea, což by mělo časem pomoci zvýšit cenu jednotlivých tokenů. Předpokládá se, že EIP bude spuštěn v únoru roku 2021.

3. Ethereum 2.0 fáze 1

Ethereum se nyní nachází v procesu přechodu z Proof of work (POW) mechanismu na Proof of stake. S cílem stát se rychlejší a efektivnější platformou. Upgrade na Ethereum 2.0 má čtyři samostatné fáze – fáze 0, fáze 1, fáze 1.5 a fáze 2- každá pokládá technický základ pro tu další, dokud nebude dokončena finální fáze.

Fáze 0 byla spuštěna 1. prosince 2020, zde došlo k implementace Beacon Chain – nová vrstva blockchainu, která bude koordinovat aktivitu mezi jednotlivými řetězci Etherea.

Fáze 1 je další fází vývoje Etherea a s ní příjde spuštění 64 shardových řetězců. Veškerá transakční aktivita v síti bude nakonec rozdělena a zpracována těmito samostatnými řetězy. Výhodou tohoto nového systému bude, že transakce nebude nutné ověřovat celou sítí, pouze jediným řetězcem shard. To výrazně zkrátí čas potřebný k potvrzení transakcí a znamená to, že celková síť bude schopna zpracovat výrazně vyšší objemy, aniž by utrpěla vyšší úroveň přetížení, kterou v současné době dělá. I když není potvrzené datum Fáze 1, očekává se, že dorazí někdy v roce 2021.

Chainlink překonává Litecoin

Chainlink zůstává jednou z nejvýkonnějších kryptoměn za posledních dvanáct měsíců. Nyní má Chainlink kapitalizaci ve výši 9,2 miliard dolarů, poté, co začátkem tohoto týdne překonal i Bitcoin cash.

Vývoj ceny Chainlink od začátku roku 2020
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Ve chvíli psaní tohoto článku se Chainlink nacházel na ceně 24,19 USD. K aktuálnímu nárůstu ceny došlo také díky zvěstem, že Grayscale připravuje přidání produktu Chainlink Trust. Denní graf ukazuje masivní volatilitu v předešlých měsících.

Každá disavadní úroveň rezistence na grafu LINK byla překonaná, aby se z ní stal support, přičemž cena pokračovala v růstu. Níže můžeme vidět klíčové úrovně supportu

Vývoj ceny kryptoměny chainlink
Vývoj ceny kryptoměny chainlink

Uniswap a Aave míří v žebříčku výše

Aave a Uniswap se po nárůstu o 14,97 % a 7,54 % za posledních 24 hodin blíží k top 10 nejžádanějším kryptoměnám v seznamu kryptoměn.

Těmto měnám se v posledních dnech podařilo překonat EOS.

Aktuálně 10 největších kryptoměn
Kryptoměna Aktuální cena  Změna (24h) Baserank rating™ Tržní kap. Graf (7 dní) 
Bitcoin (BTC)$42 148+0,89%89.7$798 mld. Graf Bitcoin (BTC) Koupit!
Ethereum (ETH)$3 129-0,95%88.9$373 mld. Graf Ethereum (ETH) Koupit!
Tether (USDT)$1-0,11%72.7$78,34 mld. Graf Tether (USDT) Koupit!
Binance Coin (BNB)$464-0,32%75.4$77,39 mld. Graf Binance Coin (BNB) Koupit!
Cardano (ADA)$1,43-4%67.1$47,83 mld. Graf Cardano (ADA) Koupit!
USD Coin (USDC)$1+0,08%84.1$45,35 mld. Graf USD Coin (USDC) Koupit!
Solana (SOL)$136,2-0,8%64.5$37,27 mld. Graf Solana (SOL) Koupit!
Ripple (XRP)$0,74-0,79%58$35,24 mld. Graf Ripple (XRP) Koupit!
Terra (LUNA)$79,71+5,45% $28,62 mld. Graf Terra (LUNA) Koupit!
Dogecoin (DOGE)$0,17+0,86%61$21,92 mld. Graf Dogecoin (DOGE) Koupit!

Coinbase nyní disponuje aktivy v hodnotě 90 miliard USD

Nová data zveřejněná na stránce Coinbase ukazují, že burza má nyní na platformě přes 90 miliard USD a více než 43 milionů registrovaných uživatelů.

Nárůst hodnoty aktiv společnosti Coinbase je pravděpodobně způsoben společnostmi jako Microstrategy, Ruffer investement a dalšími institucemi, které přes Coinbase bitcoin a další kryptoměny nakupovaly.

Token Voyager vzrostl o 926 %

Token Voyager (VGX), na některých burzách také známý jako BQX, je nativním tokenem burzy Voyager. Dne 15. ledna 2021 dosáhl tento token svého dosavadního historického maxima na úrovni 1,48 USD.

Tato burza se odlišuje od svých konkurentů tím, že prohlašuje, že je platformou pro zprostředkování kryptoměn bez provize.

Kromě toho, že má burza Fiat bránu, nabízí platforma také tržní data a interaktivní grafy.

V říjnu 2019 oznámila společnost Voyager partnerství se společností Celsius Network za účelem správy části aktiv jejích klientů. Dalším významným milníkem byla akvizice společnosti Circle Invest dokončená v únoru 2020, která převedla více než 40 000 účtů.

Tento vývoj vysvětluje aktuální nárůst uživatelských účtů a aktivity tokenů.

V současné době jsou burzy Voyager k dispozici všem státům USA kromě New Yorku, protože společnost čeká na schválení BitLicense. V říjnu 2020 získala společnost Voyager Digital francouzskou společnost LGO, plně licencovanou evropskou burzu digitálních aktiv zaměřenou na institucionální investory.

Aktuální stav kryptoměny Cardano (ADA)

Cena Cardana se 21. ledna propadlo pod podporu 0,34 USD, ale býci nakoupili linii podpory, což naznačuje poptávku po Cardanu na nižších cenových úrovních.

V momentě psaní tohoto článku se hodnota Cardana pohybuje na ceně 0,35 USD

Vývoj ceny ADA za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Pokud se býkům podaří udržet cenu nad 0,34 USD, tak je velice pravděpodobné že se dostaneme až na hodnotu 0,397 USD. V případě, že se Cardano vyšplhá na cenu 0,40 USD, můžeme považovat rostoucí trend za obnovený a je velice pravděpodobné, že další cílovou metou bude 0,50 USD. 

Závěrem k aktuální situaci na trhu

V příštím týdnu se můžeme zaměřit na to, jestli bude Bitcoin pokračovat v růstu a nebo jestli dojde k dalšímu poklesu směrem dolů, zajímavé také bude pozorovat, jak na vývoj ceny budou reagovat těžaři.

Další zajímavou událostí bude summit Bitcoin pro korporace pořádaný společností Microstrategy, který se bude konat 3. a 4. února. Zde se prokáže, jestli má Michael Saylor skutečně pravdu, a že další veřejně obchodované společnosti mají stále větší zájem přesouvat více svých aktiv do Bitcoinu.

Navzdory současnému klesajícímu trendu Bitcoinu se většina institucionálních investorů drží svých předpovědí, že cena Bitcoinu dostane 100 000 USD už do konce roku 2021.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$42 148
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$3 129
Graf posl. 7 dní
Graf Tether
Změna za 24h
0%
Cena
$1
Aktualizováno 19.1.2022 14:35

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo