Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 dividendoví králové vhodní k nákupu (nejen) v roce 2022

Publikováno
3 dividendoví králové vhodní k nákupu (nejen) v roce 2022
Zdroj: kiplinger.com

Společnosti, které každoročně zvyšují dividendu po dobu minimálně 50 let, jsou známé jako dividendoví králové. Tyto společnosti prošly mnoha hospodářskými cykly, ale nadále každoročně produkují dostatečné zisky, aby ufinancovaly nepřetržité zvyšování výplaty části zisků svým akcionářům. Toho mohou dosáhnout pouze společnosti se silnou konkurenční výhodou, a proto se často vyplatí o jejich akciích uvažovat dlouhodobě.

Seznam dividendových králů není příliš dlouhý. Pouze 31 společností se v roce 2021 kvalifikovalo na označení “dividendový král”. Patří mezi ně například Coca-Cola, Procter & Gamble a Target, což jsou silné spotřebitelské značky, které by měly vyplácet dividendy ještě mnoho let. Investice do těchto tří akcií tak stojí v roce 2022 za zvážení, neboť z nich jejich silné stránky činí kvalitní dlouhodobé investice.

1. Coca-Cola

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KO Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Coca-Cola vyplácí dividendu každý rok již 59 let. V roce 2021 společnost zvýšila čtvrtletní výplatu dividendy na akcii o jeden cent na 0,42 dolaru, čímž současný dividendový výnos dosáhl 2,8 %.

Akcie Coca-Cola v posledních letech čelí nižší oblibě sladkých nápojů ze strany spotřebitelů. Cole se však daří čelit těmto nepříznivým vlivům tím, že se spoléhá na rozsáhlý globální distribuční systém. Ten umožňuje růst objemů prodejů více než 200 značek, včetně čaje, kávy, prémiové vody a džusů.

Celkový objem prodaných jednotkových balení se zvýšil z 26,7 miliardy v roce 2011 na 29 miliard do roku 2020.

Jedinou nevýhodou této růstové strategie je, že jiné nápoje než hlavní produkty společnosti Coca-Cola generují nižší výnosy. Vzhledem k tomu, že společnost expandovala i mimo oblast sycených nápojů, klesla v posledním desetiletí návratnost investovaného kapitálu na přibližně 13 %. Před několika desetiletími se společnost těšila návratnosti investovaného kapitálu kolem 30 %, což je hvězdné číslo. Historicky vysoká návratnost kapitálu odráží ziskový byznys výroby sirupů, které Cola prodává svým partnerům v oblasti stáčení, kteří vyrábějí hotový produkt.

Zpomalující se poptávka po sladkých limonádách přispěla k tomu, že akcie za posledních 10 let nedosáhly výkonnosti indexu S&P 500, ale stále se jedná o solidní příjmovou investici. Lidé každoročně zkonzumují téměř 2 miliardy porcí všech jejích značek nápojů, což zajišťuje konzistentní tok příjmů a volných peněžních toků, z nichž se financuje dividenda. Za poslední rok vygenerovala společnost volný peněžní tok ve výši 11,7 miliardy dolarů a 76 % z něj vyplatila akcionářům.

Dividendový výnos nápojového giganta tak je v současnosti více než dvojnásobný oproti průměru indexu S&P 500.

Pokud potřebujete zvýšit průměrný dividendový výnos svého portfolia, je Coca-cola relativně bezpečným způsobem, jak toho dosáhnout. Vzhledem ke konzistentnímu objemu prodejů Coly je riziko poklesu jejích akcií velmi omezené.

2. Procter & Gamble

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Procter & Gamble (P&G) je další špičkovou společností z oblasti spotřebního zboží, která má dlouhou historii vyplácení dividend. P&G prodává základní předměty pro domácnost, které lidé kupují každý den, což z ní dělá skvělou akcii pro období recese. Do jejího portfolia značek patří Tide, Gillette, Pampers a Head & Shoulders, stejně jako mnoho čisticích prostředků, které jsou užitečné během pandemie.

Společnost vyplácí dividendu již 131 let a 65krát po sobě ji zvýšila. V roce 2021 se čtvrtletní výplata zvýšila o 10 % na 0,87 USD na akcii.

Podnikání společnosti v posledních několika letech prospívá, a to jak před pandemií, tak i během ní. P&G strávila posledních sedm let snižováním počtu vyráběných značek, aby zlepšila svou ziskovost. Vedení se zaměřilo na výrobky, jejichž výkonnost je hnací silou poptávky. Provedlo také úpravy marketingu, balení a prodejních cen. Výsledky změn jsou fantastické. Provozní marže se za posledních sedm let zvýšila z přibližně 18 % na téměř 23 %. P&G je zjevně dobře řízený podnik.

Hodnota akcií Procter & Gamble se za posledních pět let téměř zdvojnásobila a obchodují se za vyšší 27násobek odhadu budoucích zisků. Nadprůměrný dividendový výnos 2,1 % však stále vypadá atraktivně.

Společnost P&G vyplatila na dividendách pouze 55 % svého volného peněžního toku za posledních 12 měsíců, což jí dává dostatek prostoru pro další zvyšování čtvrtletních plateb, i kdyby podnik procházel obdobím stagnace. Z tohoto pohledu je P&G dokonce bezpečnější dividendovou akcií než Coca-Cola.

3. Target

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Target Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud hledáte rostoucí dividendu, Target je pro vás tou nejlepší volbou. Za posledních 10 let společnost více než zdvojnásobila výplatu dividendy, zatímco Coca-Cola a P&G za stejné období zvýšily dividendu o 61 %, resp. 78 %. Zdá se navíc, že Target je připraven v této sérii pokračovat, protože právě zvýšil čtvrtletní výplatu o 32 %.

Target vyplácí dividendu každé čtvrtletí od svého vstupu na burzu v roce 1967 a jeho vedení využívá účinné páky, aby dosáhlo dalšího růstu.

Před pandemií se společnosti dařilo dobře a její tržby za třetí čtvrtletí roku 2019 vzrostly o úctyhodných 4,5 %. Její strategie v posledních pěti letech přestavět prodejny a rozšířit možnosti vyzvednutí produktů se během pandemie vyplatila. V posledním čtvrtletí Target dosáhl hvězdného 13% tempa růstu tržeb, čímž navíc navázal na 21% růst ve stejném čtvrtletí během roku 2020.

Target také zvyšuje kapitálové výdaje na zlepšení dodavatelského řetězce, přidává další třídicí centra a přestavuje stávající prodejny. Někdy investoři podléhají pokušení nakupovat akcie s vysokým výnosem, ale může se vyplatit hledat společnosti, které nabízejí rovnováhu mezi příjmy a růstem, i když to znamená akceptovat nižší výnos.

Současný dividendový výnos společnosti Target ve výši 1,4 % se nemusí zdát tak atraktivní jako u Coca-Coly nebo P&G, ale pokud se dividenda v příštím desetiletí opět zdvojnásobí, mohli by investoři v roce 2031 vydělávat 2,8 % na dividendách ze své původní investice.

Mějte na paměti, že společnost by mohla zdvojnásobit svou dividendu bez dalšího růstu volných peněžních toků, protože na dividendách vyplácí jen asi čtvrtinu svých volných peněžních prostředků.

Vzhledem k vynikajícím výsledkům společnosti v oblasti růstu příjmů a zvyšování dividend jsou akcie Target nejlepší volbou pro investory, kteří hledají kombinaci růstu a příjmu. Je také nejlevnější akcií na tomto seznamu, protože se obchoduje za pouhý 16násobek předpokládaného zisku na příštích 12 měsíců.

Líbil se vám tento článek?
34
12

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎