Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 akcie, do kterých miliardáři investují ve velkém: Necháte se inspirovat?

Tři akcie, které přitahují miliardářské investory: Alphabet, Uber a Texas Instruments. Zjistěte, co je na nich tak atraktivního.

Publikováno
3 akcie, do kterých miliardáři investují ve velkém: Necháte se inspirovat?
Zdroj: commons.wikimedia.org

Investoři se často dívají na finanční pohyby miliardářů, aby získali přehled, inspiraci a mohli lépe vybrat akcie.

Čtvrtletní hlášení 13-F Komisi pro cenné papíry (SEC) odhalují, na co tito boháči sázejí. V poslední době upoutaly jejich pozornost především tři akcie: Alphabet, Uber Technologies a Texas Instruments.

Zde jsou důvody, proč tyto akcie přitahují značný zájem miliardářských investorů.

Velké sázky na Alphabet

Mateřská společnost Googlu, se stala oblíbenou společností miliardářských investorů, zejména těch, kteří spravují velké hedgeové fondy.

Podle nedávných zpráv své podíly v Alphabetu výrazně zvýšila například společnost Bridgewater Associates, kterou založil Ray Dalio. Od poloviny května má Bridgewater v akciích Alphabet přibližně 951 milionů dolarů, což je o 285 milionů dolarů více než na konci roku 2023.

Dalio tuto investici zdůvodňuje jednoduše: věří, že akcie Alphabet jsou podhodnocené. Klouzavý poměr ceny k zisku (P/E) společnosti Alphabet je relativně skromný ve srovnání s ostatními technologickými giganty z kategorie “velkolepé sedmičky”.

Aktuální vývoj ceny akcií Alphabetu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Čím nižší je poměr P/E, tím méně investoři platí za každý dolar zisku, což ze společnosti Alphabet činí atraktivní volbu pro ty, kteří hledají rovnováhu mezi růstem a hodnotou.

Tempo růstu tržeb Alphabetu ve výši přibližně 15 % ročně dále zvyšuje atraktivitu této investice. Pro investory, kteří hledají technologické akcie se silným růstovým potenciálem a rozumným oceněním, představuje Alphabet zajímavou volbu.

Lídr v oblasti přepravy osob

Uber Technologies si také získala pozornost u miliardářských investorů. Tento gigant v oblasti spolujízdy patří mezi hlavní podíly hned několika významných hedgeových fondů, včetně Renaissance Technology, kterou založil zesnulý miliardář Jim Simons.

Dominantní postavení společnosti Uber na americkém trhu, kde má podle odhadů 76% podíl, jí umožnilo dosáhnout výrazného provozního pákového efektu. To znamená, že s rostoucími příjmy se náklady nezvyšují stejným tempem, což vede k rychlému růstu zisku.

Aktuální vývoj ceny akcií Uber

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Uber Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Volné cash flow společnosti roste zejména poté, co její tržby na konci roku 2022 překročily 30 miliard USD. Analytici předpokládají, že v příštích třech až pěti letech poroste zisk na akcii Uberu v průměru o více než 50 % ročně.

Forwardový poměr P/E ve výši 76 bodů se může zdát vysoký. Vyhlídky společnosti na růst ho však do značné míry ospravedlňují. Současný PEG poměr ve výši 1,4 naznačuje, že cena akcií je vzhledem k jejich očekávanému růstu přiměřená.

PEG poměr

Jde o poměr ukazatele P/E k očekávanému růstu zisků v procentech. Akcie s PEG poměrem kolem 1 jsou považovány za atraktivně oceněné, zatímco poměr vyšší než 2 je známkou nadhodnocení.

Nejpřekvapivější volba

Texas Instruments, společnost známá svými analogovými a vestavnými čipy, nedávno upoutala pozornost fondu Elliott Management, který vede miliardář Paul Singer.

Investice Elliott Managementu do Texas Instruments ve výši 2,5 miliardy dolarů je pozoruhodná, zejména s ohledem na historické výsledky společnosti a nedávné problémy.

Aktuální vývoj cen akcií Texas Instruments

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TXN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pod vedením bývalého generálního ředitele Riche Templetona se Texas Instruments proslavila značným růstem dividend, které v letech 2004 až 2023 v průměru rostly o 24 % ročně.

Nový generální ředitel společnosti, Haviv Ilan, však čelil kritice ze strany Elliott Management za zvýšení dividendy o skromnějších 5 % v roce 2024. Stalo se tak uprostřed propadu v odvětví.

Závazek ve výši 5 miliard dolarů na výstavbu nových továren vedl k výraznému poklesu volného cash flow.

12měsíční volný peněžní tok klesl za rok o 79 % na 940 milionů dolarů, což je výrazně méně než roční výdaje na dividendy ve výši 4,7 miliardy dolarů.

Elliott Management vyzval Texas Instruments, aby do roku 2026 zvýšil volný peněžní tok nad 9 dolarů na akcii – tento cíl značně převyšuje současnou roční výplatu dividend ve výši 5,20 dolarů na akcii.

Aktivita fondu by mohla vést ke změnám ve společnosti, které by upřednostnily volné cash flow, což by mohlo z Texas Instruments znovu učinit atraktivnější volbu pro investory zaměřené na příjmy.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.