Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 2 nezastavitelné REIT akcie pro rok 2022

2 nezastavitelné REIT akcie pro rok 2022

2 nezastavitelné REIT akcie pro rok 2022
Zdroj: Investorjunkie.com

Mnohá odvětví, která byla v roce 2020 těžce zasažena počátečními pandemickými uzavírkami, se v roce 2021 vrátila na scénu. To také masivně podpořilo realitní průmysl a pomohlo indexu všech amerických realitních investičních trustů (REIT), sledovanému společností NAREIT, dosáhnout během roku 2021 výnosu 39,88 %, čímž překonal index S&P 500 o více než 10 %. Se začínajícím rokem 2022 se však zdá, že konkrétně společnosti Public Storage a Invitation Homes mají našlápnuto k dalšímu nezadržitelnému růstu.

Přinášíme vám bližší pohled na tyto dva realitní investiční trusty – REIT a důvody, proč by tyto nemovitostní akcie měly být ve vašem hledáčku pro nákup v roce 2022.

Návratnost amerických REITs v posledních 10 letech
Návratnost amerických REITs v posledních 10 letech
Zdroj: reit.com

1. Public Storage

Odvětví self-storage (samoobslužné osobní sklady) si vedlo neuvěřitelně dobře nejen v uplynulém roce, ale i v posledních několika desetiletích, kdy za posledních 26 let překonalo všechny ostatní třídy komerčních nemovitostních aktiv. Public Storage je největším provozovatelem v tomto odvětví, který spravuje nebo vlastní 2 678 zařízení ve 39 státech USA a má zájem o pořízení 247 samoobslužných jednotek v Evropě. V loňském roce vzrostla cena akcií Public Storage o 66 %.

Protože se lidé během pandemie stěhují, případně jednotlivé společnosti snižují počty svých zaměstnanců, nová poptávka po skladovacích zařízeních pomohla letos zvýšit zisk společnosti Public Storage. Výrazně přitom společnosti vzrostly prostředky z provozní činnosti (FFO). Běžná metrika používaná k hodnocení realitních trustů, která je podobná zisku na akcii (EPS) se zvýšila za prvních devět měsíců roku 2021 meziročně o 35 %.

Společnost navíc zakončila rok 2021 velkým rozšířením svých kapacit po uzavření akvizice společnosti All Storage, díky které vzrostl celkový počet skladovacích zařízení o 56 s celkovou rozlohou 700 metrů čtverečních. Tato akvizice je součástí částky 5,1 miliardy dolarů, kterou společnost Public Storage jen v roce 2021 investovala do rozšíření svého portfolia prostřednictvím nových akvizic a rozvoje. Z expanze tohoto rozsahu budou mít akcionáři nepochybně prospěch, neboť bude mít přímý a bezprostřední dopad na tržby a FFO.

Společnost Public Storage vstupuje do roku 2022 v lepší pozici než kdykoli předtím, přičemž má stále nízký poměr dluhu vůči zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) ve výši 4. Také disponuje hotovostí a peněžními ekvivalenty ve výši 958 milionů dolarů. Vzhledem k akviziční aktivitě a silné finanční pozici by rok 2022 mohl být pro tohoto skladovacího giganta dalším skvělým rokem.

Je však potřeba pamatovat i na rizika, která na náš dotaz uvádí Tomáš Vranek, analytik brokera XTB: "Tento REIT nepředvádí z finančního hlediska poslední roky moc dobrý výkon, tržby meziročně rostly o nízké jednotky %, výjimkou je růst mezi lety 2020 a 2021, kdy se firma dostala na dvouciferné hodnoty. Podobně je na tom i ziskovost REITu. Za poslední roky však výrazně vzrostlo zadlužení fondu, což je specifikem většiny REITů. To může být nebezpečné právě tehdy, když se zvedají úrokové sazby, které prodražují financování dluhu fondů. Dalším negativem je z našeho pohledu ocenění, jelikož se REIT obchoduje za 43 násobek ročních zisků, což je výrazně více než průměr posledních let – pár let před příchodem covidu se REIT obchodoval kolem úrovně 27 násobku ročního zisku. To je prostě dost vysoká cena vzhledem k výkonnosti, kterou fond poslední roky předvádí. Jen pro srovnání, podobné hodnoty dosahují některé technologické společnosti, u kterých se očekává roční růst tržeb a zisků o desítky %."

Vývoj ceny akcií Public Storage za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Invitation Homes

Společnost Invitation Homes je předním provozovatelem nájemních rodinných domů, který se specializuje na výstavbu nájemních komunit a akvizice stávajících nájemních domů pro jednu rodinu po celé zemi. Vzhledem k tomu, že poptávka po pronájmech roste nesmírným tempem, znamená to, že společnost Invitation Homes má při vstupu do roku 2022 mimořádně silnou pozici.

Během roku 2021 zaznamenala společnost nárůst ceny akcií o 44 %. FFO se meziročně zvýšily o 15 % a čistý provozní zisk vzrostl o 43 %. Jenom v roce 2021 společnost přidala do svého portfolia 3 259 domů, zatímco růst vybraného nájemného se meziročně vyšplhal na 10,4 % – a její růstové příležitosti stále nejsou u konce. Očekává se, že poptávka po pronájmech, zejména po rodinných domech, zůstane vysoká i v příštích letech.

Invitation Homes loni také oznámila, že uzavře partnerství se společností PulteGroup, v jehož rámci od ní v příštích pěti letech odkoupí 7 500 domů, což jí zajistí stabilní přísun akvizic pro růst stávajícího portfolia.

Vývoj ceny akcií Invitation Homes za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Invitation Homes za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com

Slovo závěrem

Tyto dvě REIT akcie nabízejí v rámci odvětví podprůměrnou dividendu (řádově jednotky procent). Na druhé straně se jedná o skvělé růstové společnosti v jedinečných realitních nikách, za nimiž stojí hlavní dlouhodobé trendy podporující růst, a dobře sestavená portfolia. Je však velmi pravděpodobné, že budou do budoucna svou dividendu navyšovat – REITs jsou ze zákona povinné vyplácet 90 % svých zdanitelných zisků v podobě dividendy akcionářům. Díky výše zmíněným důvodům je velmi pravděpodobné, že ziskovost těchto dvou trustů bude díky pozitivním realitním trendům výrazně růst.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo