Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 2 REIT akcie, které můžete koupit dnes a držet je s klidem po celý zbytek desetiletí

2 REIT akcie, které můžete koupit dnes a držet je s klidem po celý zbytek desetiletí

2 REIT akcie, které můžete koupit dnes a držet je s klidem po celý zbytek desetiletí
Zdroj: Investorjunkie.com

Vzhledem k tomu, že se světovým farmaceutickým firmám daří pomalu vyvíjet další zbraně v boji proti koronaviru, může být v současnosti lákavý nákup akcií maloobchodních podniků. Pokud je investice spojena navíc s nákupem nemovitostí, může být taková investice velmi lákavá, zvláště pokud jste dlouhodobým investorem. Jak dosáhnout obojího? Jak investovat do maloobchodních společností a nemovitostí zároveň? Slyšeli jste už o REIT akciích (více zde)?

Dva z nich, které nyní stojí za zvážení, jsou Federal Realty Investment Trust a Simon Property Group. Oba jsou realitní investiční fondy obchodované na burze, které se zaměřují na maloobchodní nemovitosti. Přečkaly léta trvající erozi e-commerce v kamenných obchodech, která během pandemických lockdownů ještě nabrala na síle. Oba ale charakterizují velmi odlišná portfolia a také různé příběhy.

Federal Realty

Federal Realty patří mezi dividendové krále, což je skupina 31 akcií, které zvyšují své dividendy nejméně 50 let po sobě. Společnost vlastní nebo má podíl ve 105 maloobchodních nemovitostech, především komunitních a sousedských nákupních centrech v severovýchodním a středoatlantickém regionu, na jižní Floridě a v Kalifornii.

Typicky se v nemovitostech Federal Realty nacházejí obchody s potravinami. Vlastní však také řadu nemovitostí se smíšeným využitím, kde jsou nejenom maloobchodní prodejny, ale také různé kombinace kanceláří, rezidenčních nemovitostí a hotelů. To vše s různorodou škálou živnostníků až po globální značky.

Federal Realty uvedla, že ve třetím čtvrtletí vybrala 96 % nájemného, což bylo lepší, než se očekávalo. A finanční prostředky z provozní činnosti (FFO), které jsou kritickým měřítkem výkonnosti REIT, dosáhly 1,51 dolaru na akcii, což představuje 35% nárůst oproti třetímu čtvrtletí roku 2020. Na pozitivní hospodářské výsledky reagovaly i akcie Federal Realty.

Vývoj ceny akcií Federal Realty za poslední 2 roky
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Dobře vypadají i vyhlídky do budoucna. Společnost například uvedla, že uzavřela 119 pronájmů maloobchodních prostor o rozloze 40 000 metrů čtverečních za nájemné o 7 % vyšší než pronájmy, které nahradily, a že došlo k menšímu počtu výpovědí nájemců, než se očekávalo.

„Neočekávali jsme, že oživení téměř ve všech aspektech našeho podnikání bude tak rychlé a silné, a to i s ohledem na dopady nárůstu varianty Delta. Sedíme zde v prvním listopadovém týdnu roku 2021 a máme skvělý pocit z naší pozice na trhu,“ řekl generální ředitel Donald Wood v posledním hovoru k výsledkům společnosti 4. listopadu.

Akcie Federal Realty se po pondělním (15. 11.) závěru obchodování nacházely jen 3,5 % pod svým nedávným maximem, přesto se roční dividenda ve výši 4,28 dolaru na akcii rovná více než zajímavému 3,3% dividendovému výnosu.

Simon Property Group

Společnost Simon Property Group vlastní, rozvíjí a spravuje nemovitostní portfolio, které na konci třetího čtvrtletí zahrnovalo 233 nemovitostí o rozloze 17,5 milionů čtverečních metrů v Severní Americe, Asii a Evropě. Obsazenost a počet nájemců roste, nájemné se opět platí – a trh si tohoto obratu všiml.

Také akcie Simon Property Group se obchodují zhruba 3 % pod svým nedávným maximem, ale s roční dividendou 6,60 dolaru, která znamená 4% dividendový výnos. Během oznámení hospodářských výsledků za třetí čtvrtletí, vyšlo najevo, že čistý provozní zisk společnosti vzrostl o 34,3 % oproti stejnému období předchozího roku. Co je zásadní, FFO se v tomto čtvrtletí zvýšil o 52,7 % na 3,13 dolaru na akcii z 2,05 dolaru před rokem. To přimělo vedení ke zvýšení celoročního výhledu na rok 2021 a další zvýšení dividendy o 10 %.

Vývoj ceny akcií Simon Property Group za poslední 2 roky
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Dividendová historie společnosti je skutečně slibná. Po snížení dividendy z 2,10 dolaru na 1,30 dolaru v polovině roku 2020 ji Simon Property Group v posledních třech čtvrtletích zvýšil na současných 1,65 dolaru na akcii. A nikdy nepřestal vyplácet dividendu, jako to v loňském roce udělaly některé jiné REITs.

Slibné jsou také kroky společnosti, které směřují k posílení jejího vlastního podnikání jak prostřednictvím akvizic (včetně společnosti Taubman Centers na konci loňského roku), tak prostřednictvím investic do podniků, které vyplňují její maloobchodní prostory, jako je například JCPenney.

Proč by tyto dva maloobchodní REITs mohly růst minimálně dalších deset let?

Letošní růst mezi maloobchodními REITs je v rozporu s konvenčními názory, které říkají, že je maloobchod mrtvý. Národní asociace realitních investičních trustů (Nareit) řadí 29 REIT do maloobchodní skupiny a uvádí, že k 12. listopadu dosahovaly dividendového výnosu 3,7 % a jejich celkový výnos od počátku roku činil téměř 51 % po mizerné 25% ztrátě v roce 2020. Společnost Simon Property Group celý segment výrazně překonala, když ve stejném období dosáhla zhodnocení 100 %, zatímco Federal Realty Investment Trust byl ke stejnému okamžiku v plusu 57 %.

Přehled návratnosti retailových REITů k 12. 11. 2021
Přehled návratnosti retailových REITů k 12. 11. 2021
Zdroj: reit.com

To jsou všechno silná čísla – pro sektor i tyto dvě společnosti. Srovnáváme však nedávnou výkonnost s historickými událostmi, které se odehrály loni touto dobou. Bude podobný růst pokračovat? To nikdo neví, ale Federal Realty a Simon Property Group mají svá stabilní portfolia a za sebou dlouhou historii. Plus zkušenosti, které dávají důvod věřit, že příští desetiletí by pro ně a jejich investory mohlo být velmi dobré. Rozhodnutí, zda nakoupit právě tyto dvě akcie je však na vaší vlastní podrobné analýze a strategii.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo