Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

2 Bezpečné dividendové akcie k překonání inflace

Publikováno
2 Bezpečné dividendové akcie k překonání inflace
Zdroj: Shutterstock.com

Tito dividendoví giganti za sebou mají dohromady více než 100 let každoročního navyšování dividend.

Investice na akciovém trhu jsou oblíbeným zajištěním proti inflaci a za cenu volatility v krátkodobém horizontu investoři obvykle dostávají vyšší průměrné roční výnosy, než by mohli získat prostřednictvím dluhopisů nebo spořicích účtů.

Dividendové akcie jsou pak ještě atraktivnější zajištění inflace, protože poskytují pasivní příjem, který s každým dalším rokem může růst. S ohledem na tento potenciál se podívejme na několik vysoce kvalitních dividendových akcií, které možná budete chtít přidat do svého portfolia.

Aktuální cena
Změna
Pepsi / PEP
Načítání
Načítání
Načítání
Procter & Gamble / PG
Načítání
Načítání
Načítání

1. PepsiCo

Jedním z klíčových důvodů, proč vlastnit akcie PepsiCo, je její schopnost držet krok s inflací. Cenová síla gigantu v oblasti nápojů a občerstvení byla zřejmá hned v několika posledních zprávách o výdělcích. Ve čtvrtém čtvrtletí 2022 vzrostly ceny o téměř 10 %. Tím se firmě podařilo vyrovnat mírný pokles objemu prodeje.

Pepsi celkově překonala prognózu růstu managementu pro tento rok, protože organické zisky z prodeje zrychlily na závratných 14 %. “S našimi výsledky jsme spokojeni,” řekl v únoru generální ředitel Ramon Laguarta.

Investoři se připravují na zpomalení v roce 2023, ale tento gigant spotřebního zboží má naopak dobrou šanci na růst tržeb a zrovna tak v příštích několika letech zlepšit svou ziskovost. Mezitím mohou akcionáři získat silnou a rostoucí dividendu. Tato výplata v letošním červnu vzroste o 10 %, což bude 51. rok růstu v řadě, a jedná se tak o dividendového krále.

Vzhledem k tomu, že se v roce 2023 očekává zlepšení zisku zhruba o 8 %, mohou fanoušci dividend očekávat podobně silný nárůst v polovině roku 2024. Aktuální dividendový výnos se pohybuje kolem 2,5 %.

2. Procter & Gamble

Společnost Procter & Gamble nedávno oznámila 3% zvýšení dividendy pro rok 2023. To by se mohlo zdát zdrcující v době, kdy se inflace spotřebitelských cen blíží 7 % v USA a v Česku bez mála 20 %. Avšak vlastník desítek základních spotřebitelských značek, jako jsou Charmin, Tide a Head & Shoulders aj., podle mnohých zůstává vynikající volbou pro investory hledající dividendový příjem.

Organické tržby v posledním čtvrtletí roku 2022 vzrostly o 5 %, například díky 10% průměrnému nárůstu cen v celém portfoliu P&G. Tyto nárůsty staví společnost do pozice, kdy může v příštím roce zvýšit zisk, i když objemy prodeje zůstanou stejné.

V ideálním případě se P&G během několika příštích čtvrtletí vrátí k vyváženějšímu profilu růstu, přičemž růst bude pocházet jednak z vyšších cen a jednak z rostoucích objemů. Přesto je pravděpodobné, že investoři zaznamenají pokračující růst podílu na trhu, přičemž organický prodej v roce 2023 opět vzroste až o 5 %.

Zisky budou pravděpodobně pod tlakem prudce rostoucích nákladů a nepříznivých změn směnných kurzů a tyto faktory také pravděpodobně sehrály klíčovou roli při přesvědčování managementu, aby letos zvýšil dividendu jen mírným tempem. Přesto se jedná o krátkodobé faktory, které podle všeho neohrožují dlouhodobější býčí tezi pro akcie P&G.

Společnost převádí téměř všechny své roční zisky na volný peněžní tok (free cash flow, FCF) a P&G běžně vrací většinu tohoto úlovku akcionářům prostřednictvím svých dividend či zpětných odkupů akcií. Očekávané výnosy ve výši 16 miliard dolarů v roce 2023 by prostřednictvím těchto dvou kanálů měly pomoci zmírnit celkové výnosy investorů a zároveň udržet jejich portfolio o něco více chráněno před inflací. Aktuální výnos tohoto dividendového krále je 2,5 %.

Tipy v článku výše berte jako inspiraci. Než byste kteroukoliv akcii zařadili do svého portfolia, měli byste ji podrobit své vlastní, podrobné analýze. To, zda je daná akcie skutečně vhodná volba nezáleží totiž jen na titulu samotném, ale také na vašich specifických preferencích, cílem, rizikovému profilu, investičnímu horizontu aj.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
3

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎