Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin ETF jsou na světě, na trhu převládá chamtivost!

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin ETF jsou na světě, na trhu převládá chamtivost!
Zdroj: Depositphotos.com

Vítám vás u našeho pravidelného přehledu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. V uplynulém týdnu se toho stalo opět mnoho a my pro vás vybíráme to nejlepší.

Obsah dnešního článku

Historicky první ETF na Bitcoin schválen

Bitcoin dosáhl na velký milník. V pondělí 18. 10. 2021 americká Komise pro cenné papíry SEC schválila první Bitcoinové ETF. Udělila povolení na Bitcoin Futures ETF společnosti ProShares, které se začalo obchodovat následující den 19. 10. na americké burze NYSE.

Michael Sapir, generální ředitel společnosti ProShares, uvedl – “Rok 2021 si budeme pamatovat jako velký milník pro BTC”. Věří, že investoři, kteří se dosud tomuto aktivu vyhýbali, získají “pohodlný přístup k bitcoinu ve formě, která má tržní charakter.”

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) byla zavalena žádostmi od různých firem o povolení Bitcoin ETF již několik let, ale nikdy žádná ze žádostí neuspěla. Po nástupu Garyho Genslera do čela komise se situace posunula správným směrem. Před několika týdny šéf SEC naznačil, že by byl pro schválení Bitcoin Futures ETF namísto spotového ETF, údajně kvůli snazší ochraně investorů.

Krátce poté přišlo na SEC několik žádostí o tento typ Bitcoin ETF. Schválení ETF společnosti ProShares je tak zřejmě jen prvním v řadě. V tuto chvíli má souhlas k obchodování ještě fond od firmy Valkyrie.

Schválení spotového ETF stále čeká na zelenou od regulátorů. Mnozí investoři ale doufají, že by mohlo přijít v nejbližší době. Ve hře je ostře sledovaná žádost společnosti VanEck, ke které se SEC musí vyjádřit nejpozději do 14. listopadu. Společnost Grayscale, která vlastní více než 550 tisíc BTC, mezitím také zvažuje žádost o založení spotového ETF. Pokud by byla jejich žádost schválena, šlo by o druhé největší komoditní ETF na světě.

Vůbec první ETF na Bitcoin v USA téměř překonalo rekord

V úterý 19. 10. byl spuštěn historicky první americký futures ETF na bitcoin a nedočkaví investoři zobchodovali akcie v hodnotě 280 milionů dolarů během pouhých prvních 20 minut. Do úterního uzavření trhu změnily akcie majitele za téměř 1 miliardu dolarů.

ProShares Bitcoin Strategy ETF se začalo obchodovat na Newyorské burze cenných papírů pod tickerem BITO poté, co v pátek obdrželo schválení od americké Komise pro cenné papíry. Investoři, kteří chtěli mít expozici vůči největší kryptoměně podle tržní kapitalizace, mohli nakupovat akcie vázané na budoucí cenu bitcoinu. Hodnota akcie v jednu chvíli vzrostla na 42,15 USD, což je 5,4% nárůst oproti počáteční hodnotě. Akcie nakonec uzavřely na 41,94 dolaru, což představuje nárůst o 4,85 %.

Názor analytiků je jednoduchý – zobchodovaný objem téměř překonal rekord. Podle údajů agentury Bloomberg se zobchodovalo 994 milionů dolarů, čímž nedosáhl rekordní hranice 1 miliardy dolarů. Rekord drží ETF Carbon Transition Readiness společnosti BlackRock, který dosáhl 1 miliardy dolarů hned první den v dubnu letošního roku.

Mysleli jsme, že to bude velký hit, ale že to bude takto úspěšné jsme nečekali, řekl analytik Bloomberg ETF James Seyffart. Myslel jsem si, že když se za první den zobchoduje 250 milionů dolarů, bude to úspěch. To se podařilo za pouhých 30 minut.

ETF poskytuje institucionálním i retailovým investorům přístup k bitcoinům, aniž by je museli sami nakupovat a skladovat, což může být pro některé investory komplikované. Má to však malý háček.

Tento konkrétní ETF je futures, což znamená, že investoři kupují a prodávají akcie, které představují kontrakty na budoucí bitcoinu. Produkt založený na spotovém obchodování je stále na stole americké Komise pro cenné papíry. Na schválení čeká dlouhý seznam žadatelů vysoce postavených společností, který bude navázán přímo na cenu BTC.

Bitcoin překonal ATH, nyní je stanoveno na 66 900 dolarů

Pouhý jeden den poté, co byl v USA schválen první ETF na bitcoin, tato nejhodnotnější kryptoměna podle tržní kapitalizace dosáhla svého historického maxima 66 900 dolarů. Tržní kapitalizace BTC je momentálně okolo 1,26 miliard dolarů a stává se šestým nejcennějším aktivem. Před sebou má stříbro a vypadá to, že by se mohl dostat v nejbližších měsících i před něj.

Předchozí historické maximum ceny bitcoinu bylo stanoveno před šesti měsíci 14. dubna 2021 a zastavilo se na ceně 64 895 USD. Za zmínku určitě stojí i to, že se BTC před pár měsíci propadl nakrátko pod 30 000 USD a nyní vzrostl o více než 100 %. S ohledem na to se zdá, že současná rally je trvalejší než ta, která vedla k předchozímu historickému maximu, a to z několika důvodů.

Dlouhodobí držitelé, stejně jako těžaři, v současné době akumulují a podle on-chain dat nemají v plánu v nejbližší době prodávat

Bitcoin výrazně posiloval od začátku tohoto měsíce, kdy se objevily pozitivní zprávy hlavně ze strany amerických regulátorů, že se USA nevydají stejnou cestou jako Čína, která zakázala jakékoliv transakce s kryptoměnami.

Dobrou náladu na trhu doprovází také oživení na akciových trzích. Stejně jako Bitcoin se na svých maximech obchoduje i hlavní index S&P 500, který sleduje výkonnost 500 nejhodnotnějších společností obchodovaných na amerických burzách.

Bitcoin meziročně vzrostl o 456 % a za posledních 30 dní o 37,8 %. Dominance primární kryptoměny je v době psaní článku na 45 % a dominance Etherea (ETH) na 19 %.

Fear and Greed index se dostává k rekordním hodnotám

Bitcoin Fear and Greed index, který je důležitým ukazatelem nálady na trhu, se po několika měsících dostal do oblasti extrémní chamtivosti, což naznačuje, že investoři, kteří nakoupili BTC kolem ceny 30 000 USD, by mohli začít vybírat zisky.

Přesně před měsícem jsme mohli sledovat přesně opačnou situaci. Index ukazoval extrémní strach, což bylo v době, kdy cena BTC atakovala hranici 30 000 dolarů. Ten kdo se tímto indexem řídil a nakoupil zhodnotil svoji investici o desítky procent.

Analytici rovněž zaznamenali známky nadměrného optimismu na trhu s bitcoinovými futures, ačkoli někteří očekávají, že případný pokles cen bude pouze krátkodobý.

Na konci týdne jsme dosáhli na tomto indexu 84 bodů ze 100. Pokud se podíváme na dostupná data z letošního roku, můžeme na grafu vidět, že Bitcoin nejčastěji reagoval poklesem v pásmu 70 až 80 bodů. Přesně před rokem se však hodnoty pohybovaly kolem 90 bodů po dobu téměř dvou měsíců. Bylo to poprvé v historii, kdy si index udržel tak vysoké hodnoty po tak dlouhou dobu.

Hodnoty indexu Fear and Greed se pohybují na stupnici od 0, což znamená extrémní strach, až po 100, extrémní chamtivost. To, co obvykle způsobuje pohyb na stupnici, je cena kryptoměn. Významnou roli však hrají i různé další faktory, jako je volatilita, objemy trhu, sociální média, průzkumy, trendy a dominance. Index také měří nejen chování komunity vůči bitcoinu, ale také vůči jiným digitálním aktivům.

Facebook spouští digitální peněženku Novi, senátoři jsou proti

Společnost Facebook minulý týden oznámila, že rozjíždí ve Spojených státech a Guatemale pilotní provoz své digitální peněženky Novi ve spolupráci s burzou Coinbase. Namísto plánovaného stablecoinu Diem (dříve nazývaného Libra) ale Facebook použije již existující stablecoin paxos dolar, zkráceně USDP.

Ve středu generální ředitel společnosti Coinbase Brian Armstrong poblahopřál Davidu Marcusovi, spolutvůrci a členu představenstva Diem.

Tento nápad se okamžitě stal trnem v oku amerických senátorů, kteří požádali Facebook o zastavení projektu. V dopise zaslaném Marku Zuckerbergovi v úterý pět senátorů napsalo:

Vzhledem k rozsahu skandálů kolem vaší společnosti píšeme, abychom vyjádřili svůj nejostřejší nesouhlas s obnovenou snahou Facebooku spustit kryptoměnu a digitální peněženku, nyní s označením ‘Diem’, respektive ‘Novi’.

Facebook podle senátorů nepředstavuje důvěryhodnou společnost pro poskytování platební sítě a snaží se prosadit svou digitální měnu příliš rychle.

Diem je ambiciózní kryptoměnový projekt společnosti Facebook, dříve známý pod názvem Libra, který byl dlouhodobě předmětem přísné kontroly a regulačních překážek, což vedlo k tomu, že řada klíčových partnerů z tohoto projektu odstoupila. Novi je firemní krypto peněženka určená k uložení tokenu Diem a dalších stablecoinů.

Facebook má v digitálním prostoru mnohem vyšší ambice než jen zmíněnou krypto peněženku a stablecoin. Společnost nedávno oznámila plány na vytvoření 10 000 kvalifikovaných pracovních míst v Evropské unii během příštích pěti let, aby mohla vybudovat vlastní metaverse (virtuální svět).

Závěr k aktuální situaci

Máme za sebou důležitý týden nejen pro Bitcoin, ale také pro ostatní kryptoměny díky prvnímu ETF ve Spojených státech. Otázkou nyní zůstává – jakým směrem se Bitcoin po překonání ATH vydá.

Žádná velká price discovery se nekonala a hodnota BTC téměř okamžitě klesla zpět k 60 000 dolarům. Pokud se podíváme na on-chain data, tak tady je situace poměrně jasná. Část hodlerů sice začíná vybírat své zisky, ale trend v poklesu likvidních mincí pokračuje. Což ukazuje na akumulační jednání. Málo retailových ivestorů a institucí chce prodávat. To by mohlo naznačovat příznivý vývoj pro následující týdny.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.