Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato (XAUUSD) je zase velmi silné, kam až se může dostat?

Zlato (XAUUSD) je zase velmi silné, kam až se může dostat?
Zdroj: depositphotos.com

Od poslední analýzy na zlato uběhlo pár týdnů a vzhledem k velmi bohatému Price Action máme důvod se zase na tento trh pomocí technické analýzy podívat. Kromě toho jsou i nová fundamentální data, která si logicky též rozebereme. Nezapomeneme ovšem na důležité souvislosti v podobě dolarového indexu a dluhopisové trhu, který s trhem zlata úzce souvisí.

Inflace a zlato

Nedávno jsem zveřejnil kratičký text na poslední inflační data ze Spojených států. Jak se očekávalo, inflace zůstala stále vyšší, konkrétně 5,4 %. Je vcelku pozoruhodné, že červencová meziroční inflace dosáhla identické úrovně jako ta červnová. V každém případě je inflace kolem 5 % pro zlato pozitivní. Inflace je zkrátka vyšší, takže zajištění ve žlutém kovu dává smysl.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Otázkou ovšem je, jak dlouho inflace zůstane na vyšších úrovní. Pravda je, že jakmile se vysoká inflace objeví, jen tak se ji ekonomika nezbaví. Odborně se tomu říká inflační spirála, což se běžně učí studenti ekonomických fakult. Uvedený pojem ve zkratce znamená, že inflace tlačí na růst mezd. A růst mezd zase tlačí na růst cen. Situace je vizualizována na následujícím grafu s ASAD modelem.

Zdroj: utb.cz
Inflační spirála na ASAD modelu
Inflační spirála na ASAD modelu

Pokud stále nerozumíte, nevadí, vysvětlím na příkladu z reálného světa. Pekař má jednoho zaměstnance, který má plat řekněme 20 000 korun. Zaměstnanci ovšem díky inflaci vzrostou náklady natolik, že mzda již nestačí. Pekař mu musí zvednout mzdu, jinak o zkušeného zaměstnance přijde. Aby mu ale mohl platit více, musí zvednou ceny svého produktu. Tohle ovšem neudělá jen jeden pekař, ale všechny ekonomické subjekty.

Zaměstnanec pekaře požádá o další zvýšení mzdy a ten nemá na vybranou, než zase zvednout ceny, aby dodatečný náklad zaplatil. A takhle pořád dokola – inflační spirála.

Tím chci říct, že vyšší inflace tu s námi může zůstat mnohem déle, než nám centrální banky prognózují. A takové prostředí je velmi přívětivé právě pro zlato.

Určitě riziko ovšem spočívá v tom, že Federální rezervní banka začne brzy navyšovat úrokové míry skrze operace na volném trhu. Kromě toho může ještě utnout nákupy aktiv v rámci kvantitativního uvolňování (QE) Proto se taky může zdát cenový vývoj na zlatě dost schizofrenní. Investorům totiž není moc jasné, jak se k vysoké inflaci Federální rezervní banka postaví.

Poptávka po zlatě

Zdroj: hedgopia.com
Objem dlouhých pozic na futures trhu se zlatem
Objem dlouhých pozic na futures trhu se zlatem

Relativně dlouho jsme se nepodívali na CoT report zlata. Jak z následujícího grafu vyplývá, objem čistých dlouhých pozic se posledních několik měsíců příliš nemění. Poptávka a nabídka je tedy na futures trhu vcelku stabilní. Jak jsem ale říkal v minulých analýzách, pro další cenový růst je nutné, aby i objem futures kontraktů stoupal. Bez toho to logicky nejde.

Zdroj: gold.org
Poptávka po zlatě dle odvětví
Poptávka po zlatě dle odvětví

Kromě toho máme data ohledně poptávky za první a druhý kvartál letošního roku. Z přiloženého grafu vidíme, že poptávka za oba kvartály postupně roste. Především stouply investice skrze ETF. Naopak poptávka po fyzickém zlatu klesla. To ale nevadí, důležité je, že pozice spekulantů rostou.

Americký dolar a trh s federálními dluhopisy

Hodnota dolaru amerického dolaru je pro nás nesmírně důležitá, protože pokud má měna tendenci růst na své hodnotě, zlato pak nemá příliš přívětivé podmínky pro expanzi. Je tu tedy negativní závislost, co se týče vývoje ceny. Dolarový index vypadá tenhle rok dobře, protože v blízkosti hladiny 89,7 bodů vytváří dvojité dno.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf dolarového indexu (DXY)
Týdenní graf dolarového indexu (DXY)

Fakticky se dolar nikam zvlášť neposunul, ale tvoří se zde podmínky, ze kterých může vzejít mohutná expanze kurzu. Prvním větším úspěchem je průlom a udržení kurzu nad klouzavými průměry – MA 50 a 20. Po dost dlouhé době se kurz dokázal nad oběma klouzáky udržet. Již několik týdnů kurz konsoliduje kolem S/R levelu 92,5 bodů.

Obecně vzato se očekává, že dolarový index půjde nahoru, protože je vysoká šance, že Fed bude muset utahovat svoji uvolněnou měnovou politiku. Záleží ale na tom, jak dramaticky kurz poroste. Pokud střídmě, zlatu by to nemuselo uškodit.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf dluhopisového ETF
Denní graf dluhopisového ETF

Na dluhopisovém ETF po krátké korekci zase solidně rosteme. Z toho je zřejmé, že investoři směřují čím dál více kapitálu právě sem, aby ho uchránili před důsledky možného krizového období. Tzv. risk-off sentiment rozhodně sílí.

Zároveň roste hodnota dluhopisů, protože stoupá očekávání ohledně zvýšení sazeb a snížení nákupů v rámci QE. Výplaty úroků z dluhopisů se totiž provádí v americkém dolaru. V případě, že investoři věří, že hodnota dolaru poroste, poptávka po dluhopisech též vzroste.

Technická analýza pro zlato (XAUUSD)

Nyní se konečně dostáváme k technické stránce, kde to pro zlato vypadá vskutku nadějně. Pokud si vzpomínáte, ve svých dřívějších analýzách jsem kalkuloval s tím, že trh s největší pravděpodobností bude muset otestovat S/R level 1 678 USD/unce, kde je zároveň roční low. Vlastně se jedná o klíčový support, který nesmí padnout.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf zlata, zlato
Týdenní graf zlata

Minulý týden došlo k dosti dramatickému cenovému pádu. Během cca 15ti minut došlo k propadu o více jak 4 %, což je na tak velkém trhu něco skutečně nevídaného. Upřímně nemám ponětí, proč k takovému pádu došlo. Je z toho samozřejmě očividné, že někdo naráz prodal obrovský objem, ale konkrétní důvod neznám. Podstatný je ovšem výsledek otestování S/R levelu 1 678 USD/unce, který je naprosto skvělý.

Jakmile se kurz dotkl uvedené hladiny, okamžitě nastalo rychlé vytahování ceny. Prvně velmi dynamicky, následně střídmě. Svíčka z minulého týdne má tudíž podobu Pin Bar. Není to ale ledajaký Pin Bar, protože je obrovský. Schválně jsem se podíval na cenovou historii, zda nenajdu podobně velký typ svíce. Nenašel jsem. Respektive Pin Barů bylo dost, ale ne tak velkých.

Proto bych si dovolil tvrdit, že tato svíce je jako dar z nebes. Při prvním pohledu na graf je jasné, že roční low nepolevilo, což je do očí bijící býčí signál. Otázkou ovšem je, zda býci poslechnou. Nezapomínejte na to, že je nutné brát v potaz i makroekonomickou rovinu.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf zlata
Denní graf zlata

Co se týče denního grafu, díky vrcholu z 1. června a posledního otestování ročního low, máme definované stranové obchodní pásmo. Řečené pásmo je vlastně jedna velká tržní rovnováha a teoreticky vzato se může jednat o akumulační oblast. A pokud se skutečně o akumulační oblast jedná, trh by měl směřovat k historickému maximu.

Momentálně se cena zdržuje nad S/R hladinou 1 770 USD/unce, takže předpoklad je takový, že v krátkodobém horizontu otestujeme horní hranici obchodního pásma, které je v blízkosti 1 920 USD/unce. Z technického hlediska to má logiku, ale je moudré nezapomínat, že nikdo nevidí do budoucnosti.

V těchto chvílích se situace zdá příznivá, takže bychom minimálně té horní hranice obchodního pásma mohli dosáhnout. A dle následné reakce se uvidí. Prvně však musí kurz překonat S/R levely 1 830 USD/unce a 1 892 USD/unce.

Závěrem

Zase jsme trh se zlatem rozebrali v širších souvislostech. Z dnešního textu vyplývá, že fundamentálně by mohlo být pro zlato vše dobré. Velký otazník je ovšem v souvislosti s budoucí politikou Federální rezervní banky. Budou zvyšovat úrokové sazby? Pokud ano, o kolik? A co kvantitativní uvolňování? Sníží nákupy, nebo s tím přestanou úplně? To v těchto chvílích není jisté.

Co se týká techniky trhu, díky té vynikající reakci na ročním low, vypadá trh skutečně nadějně. Dalo se tím v zřetel, že roční low jednoduše řečeno nepustí. Pak nemá smysl, aby medvědi nadále prodávali.

Poznámka

TIP: Zajímáte se o investiční zlato? Pak si rozhodně přečtěte náš komplexní návod na investování do fyzického zlata!

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.