Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato letos překoná historické maximum. Od stříbra si však můžete slibovat mnohem více!

Očekává se, že ceny zlata a stříbra v roce 2024 porostou díky možným změnám měnové politiky USA. Nastala vhodná příležitost k nákupu drahých kovů?

Publikováno
Zlato letos překoná historické maximum. Od stříbra si však můžete slibovat mnohem více!
Zdroj: depositphotos.com

Prognózy naznačují, že by v roce 2024 mohlo dojít k nárůstu cen zlata a stříbra. Podle analytiků UBS by tento vzestup měla způsobit blížící se změna měnové politiky amerického Federálního rezervního systému.

Joni Teves, stratég UBS pro drahé kovy, předpokládá pro zlato býčí scénář a předpovídá možný růst na 2 200 USD za unci do konce roku.

Faktory, které poženou cenu zlata výš

Tento optimismus je podpořen očekáváním, že Federální rezervní systém zahájí snižování úrokových sazeb, což je z historického hlediska zpravidla katalyzátor pro posílení cen zlata.

Přitažlivost zlata obvykle roste v období klesajících úrokových sazeb v důsledku zvýšené atraktivity zlata ve srovnání s jinými investicemi, jako jsou třeba dluhopisy, které v takovém prostředí přinášejí nižší výnosy.

Poznámka

Více o tom, co ovlivňuje cenu zlata, se dočtete v tomto článku

Navíc s poklesem sazeb má americký dolar tendenci oslabovat, čímž se zlato stává dostupnější pro mezinárodní kupce, což potenciálně posiluje poptávku po něm.

Navzdory nedávnému rozhodnutí Federálního rezervního systému zachovat status quo v oblasti úrokových sazeb zůstává banka UBS ve své prognóze uvolnění měnové politiky neochvějná.

Nedávný prudký nárůst ceny zlata, která dosáhla rekordní hodnoty 2 100 USD za unci, zdůraznil roli tohoto drahého kovu jako bezpečného aktiva v období geopolitického napětí.

Cena zlata v posledních 12 měsících

V době makroekonomické nejistoty a zvýšených geopolitických rizik se investoři budou stále více obracet ke zlatu a diverzifikovat svá portfolia tak, aby zahrnovala i tento drahý kov.

Předčí stříbro svůj žlutý protějšek?

Výrazný růst ceny se očekává i u stříbra. Ačkoli tradičně stojí ve stínu zlata, co se geopolitických atributů a statusu bezpečného útočiště týče, toto vnímání se vlivem očekávaného uvolnění politiky Federálního rezervního systému může rychle změnit.

Teves tvrdí, že i když stříbro v posledních letech zaostává za zlatem, letos bude jeho vzestup dramatický.

Průmyslová poptávka po stříbře je klíčovým faktorem, který hraje do karet jeho výkonnosti. Stříbrný kov hraje zásadní roli v různých odvětvích, jako je výroba automobilů, solárních panelů, šperků a elektroniky.

V důsledku toho je cena stříbra úzce spjata s celkovým stavem ekonomiky, která nyní posiluje. Pokud by došlo k uvolnění měnové politiky, mohlo by letos stříbro zářit ještě oslnivěji než zlato.

V současné době se zlato obchoduje za 2 052 USD za unci, zatímco stříbro stojí 22,69 USD za unci.

Cena stříbra v posledních 12 měsících

V nadcházejících měsících by se cena stříbra mohla významně změnit, zejména pokud se kroky Federálního rezervního systému budou shodovat s odhady UBS.

Pro investory by potenciální snížení sazeb mohlo znamenat vhodný okamžik k posílení expozice vůči drahým kovům.

Současně se jedná o skvělou příležitost, jak využit jejich tradiční roli jakožto zajištění proti ekonomické a geopolitické nestabilitě.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎