Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Zásadní důvod, proč by se americké akcie mohly v roce 2023 zotavit

Zásadní důvod, proč by se americké akcie mohly v roce 2023 zotavit

Zásadní důvod, proč by se americké akcie mohly v roce 2023 zotavit
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2022 nabídl investorům směs negativních zpráv: Dlouhá léta nevídaná inflace, která postupně oslabovala spotřebitelskou důvěru a výdaje, ruská invaze na Ukrajinu dále inflaci zhoršila a poslala ceny energií nahoru (nemluvě o spuštění humanitární krize) a americká centrální banka zahájila velmi agresivní cyklus zvyšování úrokových sazeb, aby se pokusila vrátit inflaci zpět na normální úroveň.

Zvýšení sazeb ze strany Fedu pomohlo rozdmýchat obavy z recese pro rok 2023, mělo však ještě dramatičtější (ale méně známý) dopad na investory jiným důležitým způsobem: Prudkým nárůstem hodnoty amerického dolaru. Po neuvěřitelném nárůstu hodnoty však dolar začal v posledních měsících vracet část svých zisků. Pokud se trend udrží, mohl by to být pro americké akcie v roce 2023 obrovský katalyzátor. Zde je důvod proč:

Vztah amerického dolaru vůči akciím je velmi komplikovaný

Zvýšení úrokových sazeb Fedu udělalo mnohem víc, než že jen přiškrtilo ekonomickou aktivitu. Úrokové sazby mají přímý vliv na poptávku po určité měně vzhledem k ostatním měnám. Vyšší úroková sazba může zvýšit poptávku, protože investoři mají větší zájem držet "bezrizikovou" hotovost a krátkodobé dluhové nástroje v dolarech oproti měně, kde mohou být úrokové sazby výrazně nižší. Kromě toho Fed v loňském roce také začal snižovat nabídku dolarů v ekonomice (známé jako "kvantitativní utahování"). Nižší nabídka a vyšší poptávka nastartovaly dolar v roce 2022 impozantnímu rozběhu.

Pro ilustraci toho, co se stalo, se podívejte na americký dolarový index měřený investičním fondem Invesco US Dollar Index Bullish Fund. Tento fond sleduje hodnotu dolaru oproti koši jiných měn (více než polovinu koše tvoří euro, zbytek tvoří mix japonského jenu, britské libry, kanadského dolaru, švédské koruny a švýcarského franku).

Vývoj hodnoty amerického dolaru vůči koši dalších měn za posledních 24 měsíců
Vývoj hodnoty amerického dolaru vůči koši dalších měn za posledních 24 měsíců
Zdroj: ycharts.com

Jak můžete vidět na grafu, hodnota dolaru zůstala v roce 2021 poměrně utlumená. Ale jak Fed výrazně zvýšil úrokové sazby, dolar prudce vzrostl, což vyvrcholilo téměř 20% meziročním nárůstem na konci října 2022. Co z toho plyne?

Pokud vlastníte akcie společností se sídlem v USA, které podnikají mimo Spojené státy, není pro ně silný dolar zrovna dobrou zprávou.

Posilující dolar snižuje hodnotu mezinárodních tržeb, když americká společnost tyto peníze převádí zpět na dolary (protože silnější dolar činí hodnotu cizí měny nižší, než byla dříve). Proč musí podniky provádět tuto nevýhodnou směnu měn? Chcete-li platit obchodní výdaje, uspokojit požadavky amerického daňového systému na daň z příjmu právnických osob a oznamovat finanční výsledky investorům, nic jiného vám nezbývá.

Dvě nejviditelnější oběti vlády tvrdé ruky dolaru

Efekt je ještě výraznější, když se snížená hodnota výnosu musí použít na úhradu výdajů v dolarech. Pro americké společnosti, zejména technologické společnosti, které hradí většinu svých výdajů v dolarech (zaměstnancům, na nákup vybavení a další výdaje související s výzkumem, vývojem a marketingem), je to dvojnásobná rána.

Hospodářské výsledky dvou technologických gigantů pomáhají ilustrovat tyranskou vládu silného dolaru v roce 2022. Na výsledcích Microsoftu a Applu během tří měsíců končících v září 2022 (během vrcholu dolaru) se totiž americká měna výrazně podepsala. Microsoft uvedl, že tržby vzrostly meziročně o 11 %. Když se však vyloučí dopady oživení dolaru, tržby by meziročně vzrostly o 16 %. To je asi 30% snížení celkového růstu tržeb díky silnému dolaru, který snižuje hodnotu mezinárodních tržeb.

Vývoj ceny akcií Apple a Microsoft za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Provozní zisková marže Microsoftu byla zasažena ještě více. Společnost uvedla, že se provozní zisk ve zmíněném kvartále meziročně zvýšil jen o 6 % – ovšem o 15 % po vyloučení vlivu silné americké měny.

Podobně nepříjemné období měl ve stejném čtvrtletí Apple. Tržby meziročně vzrostly o 8 %, ale finanční ředitel Luca Maestri uvedl, že růst by byl 14 % bez vlivu směnných kurzů (více než 40% snížení růstu tržeb). Zisk na akcii (EPS) se pak v tomto čtvrtletí zvýšil pouze o 4 %. Ačkoli Apple neposkytl přesné údaje o tom, jak dolar snížil EPS, zcela jistě to byl značně negativní faktor.

Pokles dolaru by mohl být vzpruhou pro americké akcie v roce 2023

I když bylo posilování dolaru po většinu roku 2022 nepříjemné, v posledních měsících došlo ke stejně ohromujícímu obratu v jeho vývoji vůči dalším měnám. Po svém vrcholu na konci září/začátkem října se americký dolarový index dramaticky vrátil zpět. Centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby a dohánějí agresivní postoj Fedu vůči inflaci.

Mezitím centrální bankéři v USA naznačili, že během první poloviny roku 2023 zvýší sazby mnohem jemněji, než tato zvýšení pozastaví úplně, což přispělo k nedávným poklesům dolaru.

Dolar je stále výrazně silnější ve srovnání s tím, kde byl před rokem, takže směnné kurzy budou stále negativně ovlivňovat zisky společností, jako jsou Microsoft a Apple ve 4. čtvrtletí kalendářního roku 2022 a pravděpodobně až do poloviny kalendářního roku 2023. Od poloviny roku 2023 by se však to, co bylo kdysi velkým protivětrem, mohlo obrátit a stát se zadním větrem pro americké společnosti. Koneckonců, dolar škrtá oběma směry. Klesající hodnota amerického dolaru přináší zvýšení meziročního růstu tržeb a zisku u společností, které prodávají své zboží a služby mimo území Spojených států amerických.

Je příliš brzy na to dělat závěry, ale pokud se současná hodnota dolaru udrží – nebo ještě lépe, bude nadále klesat – mohlo by se to stát katalyzátorem pro americké akcie koncem tohoto roku a podnítit značný růst.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo