Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Kvantitativní utahování (QT) a jeho vliv na trhy

Kvantitativní utahování (QT) a jeho vliv na trhy

Kvantitativní utahování (QT) a jeho vliv na trhy

Tento článek je věnován myšlence kvantitativního utahování. Dozvíte se o jeho historii, využití a vlivu na finanční trhy.

Co je Kvantitativní utahování

Mnozí z vás nejspíš četli o kvantitativním uvolňování (QE). Jedná se o nástroj používaný centrálními bankami při ekonomických krizích, kterým přidávají peníze přímo do ekonomiky za účelem její stimulace. Proces stahování přebytečných peněz z ekonomiky, na rozdíl od QE, se nazývá kvantitativní utahování (QT).

QT předpokládá měnovou politiku CB, jejímž cílem je odebírat přebytečnou likviditu z ekonomiky za účelem snížení inflačního tlaku. U QT centrální banka snižuje svojí bilanci nafouknutou během QE. Postupně rozprodává aktiva (státní dluhopisy a další cenné papíry) a po skončení platnosti starých dluhopisů už nenakupuje nové.

K čemu je QT nutné

Jedná se o zcela nový nástroj měnové politiky, který využívá především americký Fed. QT je jedním ze způsobů normalizace měnové politiky. Úkolem je zchladit ekonomiku, zpomalit inflaci a poněkud snížit bilanci centrální banky, která během QE narostla více, než je normálně udržitelné.

Skrz QT se Fed snaží bránit nadměrné inflaci, když překročí 2 %. QT se zpravidla používá vedle nejoblíbenějšího úvěrového a peněžního nástroje Fedu – změny úrokové sazby. Odebírání likvidity z finančního systému pomocí QT a zvyšování úrokové sazby mají za cíl zpomalit příliš rychle rostoucí inflaci.

Investoři bedlivě sledují politiku Fedu a jsou opatrní, jakmile QT začne. Každý ví, že v určitém okamžiku regulátor začne stahovat likviditu z ekonomiky. Délka QT a rychlost snižování bilance centrální banky mohou výrazně ovlivnit finanční trhy.

Bylo QT používáno dříve

Zkušenosti s používáním QT ze strany Fedu jsou omezené dobou finanční krize v letech 2008-2009.

Po krizi Fed pouze jednou snížil svou bilanci (v říjnu 2017), kdy byla úroková sazba na úrovni cca 1,25 %, zhruba dva roky poté, co Fed zahájil svůj plán normalizace sazeb. Po prvním cyklu QT provedla americká centrální banka každé čtvrtletí pět dalších zvýšení úrokové sazby o 25 bazických bodů a do prosince 2018 dosáhla sazba 2,5 %.

QT prováděl FED krok za krokem. Ve 4. čtvrtletí 2017 bylo měsíčně odebráno 10 miliard USD likvidity, v květnu 2019 to bylo 50 miliard USD. Poté se proces zpomalil a zcela se zastavil na podzim 2019. Program byl předběžně ukončen z důvodu zhoršení finanční situace.

O rok později vypukla nová krize kvůli pandemii COVID-19. CB musela znovu použít QE ke stabilizaci ekonomiky. V důsledku toho bilance centrální banky narostla z přibližně 4 bilionů dolarů na 9 bilionů dolarů.

V letech 2021-2022 inflace v USA roste, vyvolaná mimo jiné předchozím QE. Aby Fed problém vyřešil, oznámil cyklus zvyšování úrokové sazby a nového QT. Na březnovém jednání bylo oznámeno zvýšení úrokové sazby o 0,25 % a začátek QT je naplánován na léto. Očekává se, že do 4. čtvrtletí 2022 se bilance sníží o 2 biliony dolarů.

Jak funguje kvantitativní utahování a jak ovlivňuje trhy

Příliv zvedá všechny lodě a toto rčení dokonale charakterizuje QE. Dostupnost likvidity poskytované QE vede k vyšším cenám.

Pokud jde o QT, které připomíná odliv, stahuje likviditu z trhu. V těchto obdobích mohou tržní ceny korigovat z nafouknutých spekulativních úrovní a více se přiblížit fundamentálním hodnotám.

Jak reagoval dluhopisový trh na QT v letech 2017-2019

Z hlediska peněžních toků a poměru poptávka/nabídka je QT politika medvědím impulsem pro trh dluhopisů. Díky ní může cena dluhopisů klesat a ziskovost růst. V roce 2017 vzrostla ziskovost 10ti letých státních dluhopisů z 2 % na 3,2 % a v roce 2019 opět klesla na 2 %.

Reakce amerických státních dluhopisů na QT 2017-2019
Reakce amerických státních dluhopisů na QT 2017-2019

Jak reagoval akciový trh na QT v letech 2017-2019

QT je měřítkem zpřísnění úvěrové a měnové politiky, takže brzdí aktivní růst cen akcií. Není velký rozdíl v tom, zda se jedná o defenzivní akcie jako například akcie amerických maloobchodníků, nebo akcie ze spekulativních odvětví, jako jsou například biotechnologie.

V uvedeném období byla dynamika cen akcií jasně nestabilní. Vyznačovala se korekcemi a poměrně širokým cenovým rozpětím. Nedošlo k žádnému významnému poklesu, akciovému indexu S&P 500 se po ukončení QT podařilo pokračovat ve stabilním růstu.

Reakce akciového trhu na QT 2017-2019
Reakce akciového trhu na QT 2017-2019

Jak reagoval Forex na QT v letech 2017-2019

Začátek QT byl pro USD býčím faktorem. Růst úrokových sazeb obvykle podporuje americký dolar. V roce 2017 se klesající trend v USD indexu obrátil a začal uptrend.

Reakce USD indexu na QT 2017-2019
Reakce USD indexu na QT 2017-2019

Závěr

QT není standardním nástrojem měnové politiky centrální banky, který pomáhá stahovat nadměrnou likviditu z ekonomiky za účelem potlačení inflace. Program QT může vést ke korekci a dlouhému range na akciovém trhu, růstu ziskovosti dluhopisů a upevnění národní měny.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo