Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zaměstnanec Uniswapu vyhozen po tom, co podvedl stovky uživatelů

Publikováno
Zaměstnanec Uniswapu vyhozen po tom, co podvedl stovky uživatelů
Zdroj: cindicator.com

Letní memecoinová a shitcoinová mánie je v plném proudu a kdo by si byl býval pomyslel, že se jí budou účastnit i lidé “z míst nejvyšších”, a to navíc na straně tzv. bad actors. Přesně to se však stalo, když zaměstnanec Uniswapu využil svých znalostí kryptoměnového prostředí, vytvořil token se jménem FrensTech a po tom, co jej zakoupilo dostatečné množství uživatelů, je o peníze okradl.

Jak k tomu došlo?

Jednalo se o klasický rug pull, se kterým jste se už určitě setkali, pokud jste někdy obchodovali low-cap tokeny na decentralizovaných burzách.

Allen Lin, přezdívaný AzFlin, jehož identita je kryptoměnové veřejnosti známá, a dle LinkedInu pracoval v Uniswap Labs více než rok, se rozhodl svézt na vlně popularity nového blockchainu Base, L2 sítě Etherea vyvíjené společností Coinbase (COIN), a vytvořil na ní token FrensTech parazitující na názvu nové, opět aktuálně velmi populární sociální sítě friend.tech.

Base TVL
Množství prostředků na novém blockchainu Base stále roste

Od zaměstnance Uniswapu byste vytváření nesmyslných tokenů asi nečekali, nebylo by na tom ale nic špatného, pokud by několik hodin po vytvoření tokenu nevytáhl z poolu likviditu a neposlal cenu FrensTech k nule. Tímto kouskem si přišel na 14 ETH, v přepočtu skoro 600 tisíc CZK.

600 tisíc nám může připadat jako solidní obnos, vězte ale, že web3 vývojář zaměstnaný v Uniswapu si takovou částku nejspíše v pohodě vydělá do 2 měsíců.

Jednání AzFlina se proto setkalo s komentáři jako: “Je pro mě šílené, že by to udělal někdo, kdo je doxxed a pracuje pro Uniswap, lol,” a další důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. AzFlin přišel o práci, což potvrdil i zakladatel Uniswapu Hayden Adams.

“Chtěl jsem dát lidem vědět, že tato osoba již není ve společnosti. Není to chování, které podporujeme nebo tolerujeme,” vyjádřil se Adams na svém X.

Z pohledu práva by se jistě mohlo, alespoň v našich končinách, jednat o podvod, zatím to ale nevypadá, že by krom pracovněprávních důsledků byly vyvozeny i jiné závěry. AzFlin totiž z poolu vytáhl pouze likviditu z poplatků nastřádanou až po spuštění tokenu, nikoli vstupní likviditu, kterou zamkl, a její ponechání investorům slíbil. Avšak vstupní likvidita se po rozjezdu stala zanedbatelnou, vytáhnutí likvidity z poplatků tak token skutečně efektivně poslalo k nule.

A aby toho nebylo málo, AzFlin skutečně projekt vyždímal do posledního dolaru. Tokeny FrensTech, které spolu s ETH vytáhl z poolu, totiž ještě směnil za ETH ze vstupní likvidity a projekt dorazil.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎