Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Kryptoměnová burza Poloniex se koncem týdne stala terčem hackerského útoku. Hackeři odcizila aktiva za 114 milionů USD (cca 2,6 miliardy Kč). Útoku a přesunu prostředků z peněženky burzy na peněženku útočníka si jako první všimla bezpečnostní společnost PeckShield, Poloniex následně situaci potvrdil.
Od roku 2019 stojí za burzou Poloniex stejně jako za burzou Huobi nebo smartchainem Tron (TRX) čínský podnikatel a kryptoměnový nadšenec Justin Sun. Ten na svém X (dříve Twitteru) uživatele ubezpečil, že burza má stabilní a zdravou finanční pozici a nahradí veškeré ztráty, které jejím zákazníkům vznikly.
Zároveň nabídl hackerovi odměnu 5 %, pokud ukradené prostředky vrátí a bude při vyřešení nepříjemnosti spolupracovat. V opačném případě, po 7denní lhůtě na rozmyšlenou, podnikne burza právní kroky.
We are currently investigating the Poloniex hack incident. Poloniex maintains a healthy financial position and will fully reimburse the affected funds. Additionally, we are exploring opportunities for collaboration with other exchanges to facilitate the recovery of these funds.
— H.E. Justin Sun 孙宇晨 (@justinsuntron) November 10, 2023
Zajímavá situace nastala na grafu kryptoměny Tron. Ta, spojena s Poloniexem osobou Justina Suna, začala i přes negativní povahu zprávy k udivení všech prudce růst. Důvodem byla aktivita hackera, který začal ukradené tokeny směňovat právě za TRX v obavách, že mu jeho lup bude emitenty tokenů zmrazen. TRX jakožto nativní kryptoměnu sítě totiž, na rozdíl od ostatních tokenů, zmrazit nelze.
POZNÁMKA
Zmražení prostředků se provádí zapsáním sankcionované adresy na tzv. černou listinu. Blacklist je jednoduchá operace, kdy se do kódu tokenu, jenž mohou vývojáři měnit (např. u stablecoinů USDT a USDC mají tato práva jejich emitenti Tether a Circle) přidá konkrétní adresa, která pak s tokenem nemůže nijak interagovat. Tedy jej nemůže odeslat ani směnit.
K autoritativním zásahům a blacklistování adres dochází pravidelně, např. při zákazu mixéru Tornado Cash nebo krachu burzy FTX.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.