Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vzácný plyn investičním hitem! Investujte do něj dříve, než jeho potenciál odhalí ostatní

Cena vzácného plynu rychle roste a bude tomu tak nadále vzhledem k náročnosti jeho získávání a zároveň rostoucí poptávce. Je tak helium nové zlato, které si budeme doma uchovávat v přenosných bombách?

Vzácný plyn investičním hitem! Investujte do něj dříve, než jeho potenciál odhalí ostatní
Zdroj: depositphotos.com

Nejznámějším využitím helia je plnění balónků, ale tento vzácný plyn má celou řadu mnohem podstatnějších funkcí. Poptávka po něm neustále roste a zásoby se tenčí. Jeho cena tak násobně roste každých několik let.

Helium je mnohem důležitější, než si myslíte

Helium, lehký plyn bez barvy a zápachu, má široké spektrum aplikací. Tento vzácný prvek se stává nezbytným pro vědecký výzkum, medicínské technologie, průmyslovou výrobu a dokonce i kosmický průzkum.

Podobně jako zlato, stříbro nebo třeba platina je v mnoha svých aplikacích helium nenahraditelné.

  • Ve vědeckém výzkumu je helium nepostradatelné pro chladicí systémy v laboratořích a experimentálních zařízeních, která vyžadují extrémně nízké teploty.
  • V medicíně je zase využíváno při provozování MRI skenerů (magnetická rezonance), které jsou klíčovými nástroji pro diagnostiku a sledování zdravotního stavu pacientů.
  • V průmyslové výrobě se helium používá při svařování, výrobě polovodičů a v různých technologiích, které vyžadují inertní atmosféru.
  • Dokonce i v kosmickém průzkumu je helium nezbytné pro chlazení raketových motorů a dalších zařízení ve vesmíru.

Není vůbec snadné ho získat

Přestože se zdá být hojně dostupným prvkem ve vesmíru (vzniká jadernou fúzí v jádrech hvězd), jeho zásoby na Zemi jsou omezené a postupně se vyčerpávají.

Historicky bylo helium produkováno jako vedlejší produkt při těžbě zemního plynu. Nicméně, s klesající produkcí konvenčního zemního plynu se snižuje i produkce helia.

Jedním z hlavních důvodů, proč je získávání helia tak obtížné, je jeho unikátní chemická povaha. Helium je jedním z nejlehčích prvků a má tendenci unikat z povrchu Země, když je jednou uvolněno.

Je lehčí, než atmosféra planety, takže jakmile se uvolní, stoupá až do vesmíru.

Důležité zásoby helia se nacházejí převážně v určitých geologických formacích, což zvyšuje náročnost jeho těžby. Mnoho z těchto formací je obtížně dostupných a vyžaduje složité techniky těžby.

Dalším faktorem zvyšujícím náročnost jeho získávání je skutečnost, že heliové zásoby jsou často spjaty s ložisky zemního plynu, která se nacházejí v geograficky odlehlých oblastech nebo na hlubokém mořském dně.

A jeho cena stoupá jako heliový balónek

Cena helia v posledních letech dramaticky rostla. Například do roku 2012 se jeho cena nacházela kolem 100 dolarů za tisíc krychlových stop, ale do roku 2021 vzrostla až na 400 dolarů, takže za 9 let o 300 %.

Růst ceny navíc evidentně zrychluje, protože cena od roku 2018 rostla ještě rychleji. Podle průmyslových dat stoupla za posledních 6 let o 800 %. U zlata šlo pro srovnání o asi 63 %.

Vývoj ceny zlata za posledních 5 let

Je důležité zdůraznit, že helium není veřejně obchodovatelnou komoditou a jeho trh není transparentní.

Ceny helia jsou často stanovovány prostřednictvím individuálně vyjednaných smluv mezi dodavateli a odběrateli a mohou být ovlivněny řadou faktorů.

Investovat do helia nelze skrze žádné ETF, pro zájemce ale existuje asi 20 převážně kanadských akcií, z nichž jmenujme alespoň Pulsar Helium s největší tržní kapitalizací nebo Royal Helium.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
6
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.