Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vydání bitcoinových dluhopisů bylo odloženo, čelí El Salvador tlakům ze Spojených států?

Vydání bitcoinových dluhopisů bylo odloženo, čelí El Salvador tlakům ze Spojených států?
Zdroj: ledgerinsights.com

Nayib Bukele, prezident El Salvadoru, se postaral o to, aby se země ve Střední Americe stala prvním státem světa, který přijmul Bitcoin jako zákonné platidlo. Bukele tímto aktem u kryptoměnové komunity zabodoval, ale nejenom tímto. Součástí plánu adopce Bitcoinu byla také potřebná infrastruktura, včetně bitcoinových automatů, kiosků nebo aplikace Chivo.

Zdroj: Twitter
bitcoinové automaty Chivo
Bitcoinové automaty pro konverzi

Když se svět podivoval, co se v malé zemičce děje, nejspíše nepředpokládal, že dojde k představení plánů vybudovat město bez daní a poháněné sopkou – Bitcoin City. Na financování tohoto projektu se vláda El Salvadoru dohodla se společností Blockstream pomocí amerických bitcoinových dluhopisů v hodnotě 1 miliardy dolarů jako tokenizovaného finančního nástroje.

Bitcoin City

Plány města představil prezident 20. září minulého roku. Město bude údajně plnohodnotnou metropolí s rezidenčními a obchodními oblastmi, restauracemi, letištěm, přístavem a železniční dopravou. Bitcoin city bude uspořádáno do tvaru kruhu podobného minci a v centru města bude náměstí, které bude hostit obrovský symbol bitcoinu.

Ačkoliv jsou to obrovské plány, není to stále všechno. Vláda plánuje umístit u sopky elektrárnu, která by poskytovala energii jak pro město, tak pro těžbu bitcoinu. Budoucí obyvatelé zmiňovaného města budou moci využívat výhod týkajících se daní. Jediná daň, která se bude platit, bude ve výši 10 % a jedná se o daň z přidané hodnoty – DPH.

Financování dluhopisy

Jasně, sluníčkové plány, ale kdo to zaplatí? Na tom se země v čele s Bukelem dohodla se společností Blockstream. Společně plánují vydat americký bitcoinový dluhopis v hodnotě 1 miliardy dolarů. K tomuto má Salvador v úmyslu vytvořit zákon o cenných papírech a udělit licenci společnosti Bitfinex Securities ke zpracování emisí.

El Salvador se stane Singapurem Latinské Ameriky,” řekl strategický ředitel Blockstream.

Investorům bude prvních 5 let vyplácena roční úroková sazba 6,5 % a po uzamčení bitcoinů jim budou z výnosů z prodeje bitcoinů vypláceny dividendy. Někteří kritici se této možnosti jako investičního nástroje obávají kvůli volatilitě aktiva.

Vyskytující se problémy

Nicméně v návaznosti na skutečnosti posledních dní se začaly objevovat spekulace, že s dluhopisy začínají být problémy. Vše začalo v úterý 22. března, když ministr financí, Alejandra Zelayi, pronesl, že očekávané uvedení dluhopisů na trh mezi 15. a 20. březnem bude odloženo kvůli nepříznivým tržním podmínkám.

“V květnu nebo červnu je tržní situace trochu jiná. Nejpozději v září. Po září, pokud uvedeme (dluhopisy) na mezinárodní trh, je obtížné (získat kapitál),” řekl.

Ministr dále uvedl, že současná volatilita na trhu s kryptoměnami a válka mezi Ruskem a Ukrajinou přiměly vládu k odložení vydání bitcoinových dluhopisů. O den později, ve středu 23. března, reagoval Bukele prostřednictvím sociální sítě Twitter na zprávu, že společnost Binance byla vyzvána, aby zachránila prodej bitcoinových dluhopisů jeho země.

Prezident označil článek Reuters za FUD a ujistil, že k emisi dojde podle plánu se společností Blockstream.

Poznámka

FUD je zkratka pro fear, uncertainty and doubt, v českém překladu tedy strach, nejistota a pochyby. Jedná se o běžně používanou zkratku ve slangu kryptoměn a označuje se jí šíření poplašných a nepravdivých zpráv poškozujících nějaký subjekt.

Bývalý ředitel pro strategii společnosti zodpovídající za dluhopisy a poradce pro návrh dluhopisů Samson Mow na Twitteru napsal, že se nic nezměnilo, jen se zpožďuje nový zákon, který jde do Kongresu. Technický ředitel Bitfinexu, Paolo Ardoino, jehož společnost emisi dluhopisů řídí, se přidal se souhlasem.

Nicméně pozoruhodné je, že generální ředitel burzy Binance, Changpeng Zhao, opravdu přiletěl na schůzku s hlavou El Salvadoru. Bukele tuto zprávu před uskutečněním schůzky potvrdil a uvedl, že jejich diskuse se bude týkat témat nesouvisejících se “sopečnými” dluhopisy. Jak u prezidenta bývá zvykem, neodpustil si žertík: “Pokud ovšem nechce nějaké koupit,” dodala hlava státu.

Podivný zákon v USA

Další skutečnost, kterou si prezident El Salvadoru neodpustil okomentovat, byl podivuhodný zákon ve Spojených státech. V americkém Senátu byl ve středu výborem schválen návrh zákona, který chce zmírnit rizika pro americký finanční systém plynoucí z přijetí Bitcoinu El Salvadorem. Návrh zákona nese název ACES (Accountability for Cryptocurrency in El Salvador Act), jehož autory jsou tři senátoři – Risch, Cassidy a Menendez.

“Ani v nejdivočejších snech by mě nenapadlo, že se americká vláda bude bát toho, co tady děláme,” napsal Bukele ve středu na Twitteru.

Legislativa ACES byla poprvé představena 16. února 2022. Pokud by zákon získal schválení celého Senátu, vyžadoval by, aby federální vláda posoudila přijetí zákona o bitcoinech v Salvadoru a určila, zda může země zmírnit rizika finanční integrity a kybernetické bezpečnosti, přičemž by splnila požadavky Finančního akčního výboru.

Poznámka

Poznámka: Finanční akční výbor (Financial Action Task Force) je mezinárodní organizace, která je považována a obecně uznávána za světového zakladatele standardů a doporučení v oblasti praní špinavých peněz.

Bezprostředně po únorovém představení zákona ACES Bukele požadoval, aby se USA nevměšovaly do vnitřních záležitostí Salvadoru.

“Americká vláda nestojí o svobodu a to je prokázaný fakt,” napsal Bukele.

Datum hlasování o ACES v americkém Senátu zatím nebylo stanoveno.

Názor zainteresovaných stran

Bitcoinový dluhopis přitáhl pozornost klíčových hráčů napříč celou oblastí digitálních aktiv. Carlos Acevedo, bývalý předseda salvadorské centrální banky, nedávno uvedl, že dluhopisy jsou v souladu s pravidly pro obchodování s kryptoměnami. Dále zmiňoval, že pokud dojde k jakémukoliv selhání v rámci emise dluhopisů, zavře se spousta dveří.

Nicméně podle průzkumu, který v prosinci provedla Středoamerická univerzita, 70 % Salvadorců bitcoinu příliš nedůvěřuje a myslí si, že z dluhopisů, pokud budou uvedeny na trh, budou těžit cizinci, obchodní magnáti a vyšší třída.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.