Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ropa Brent se po 20 dnech podívala nad 80 dolarů! Bude růst i dále?

Ropa Brent se po delší době podívala nad cenu 80 dolarů za barel. Bude ještě růst? Situace v Rudém moři žene cenu nahoru, americká produkce ale dál roste, který tlak bude větší?

Publikováno
Ropa Brent se po 20 dnech podívala nad 80 dolarů! Bude růst i dále?
Zdroj: depositphotos.com

Po tříměsíčním klesání ceny ropy Brent nastal obrat. Ve středu odpoledne cena dokonce prolomila hranici 80 dolarů za barel, což se stalo poprvé od začátku prosince. Jedná se o dlouhodobý obrat trendu, nebo spíše krátkodobou záležitost?

Pravděpodobnější je spíše druhá varianta. Na cenu ropy v tuto chvíli působí dva protichůdné faktory.

Napětí v Rudém moři

Pokračující geopolitické napětí na Blízkém východě začíná zvyšovat ceny ropy a vyvolává obavy z možného narušení obchodu s energiemi. Útoky jemenských povstalců Hútíů podporovaných Íránem na obchodní plavidla v Rudém moři se stupňují.

Na Suezském průplavu v Rudém moři je závislých přibližně 12 % světového obchodu. Spojené státy v reakci oznámily zahájení operace “Prosperity Guardian”, do níž se zapojilo devět dalších zemí, s cílem chránit námořní trasy v Rudém moři.

Navzdory zvýšené přítomnosti námořnictva analytici Saxo Bank předpokládají, že trh se časem přizpůsobí, pokud bude zachována produkce ropy.

Růst Americké produkce

Proti růstu ceny ropy působí zpráva amerického Úřadu pro energetické informace. Zásoby černého zlata v USA totiž minulý týden vzrostly o 2,9 milionu barelů a dosáhly 443,7 milionu barelů, což je o 5,2 milionu barelů více, než očekávali analytici.

Nejnovější prognóza EIA navíc ukázala, že američtí producenti minulý měsíc vytěžili téměř 13,5 milionu barelů denně, což o milion barelů překonalo předpověď agentury z minulého roku.

Tento “tichý ropný boom” ještě začátkem týdne tlačil ceny dolů a napětí na Blízkém východě nemělo takový vliv, aby tlak na pokles vyrovnalo. Zdá se však, že nyní se situace mění. Geopolitická situace se nyní jeví být tím silnějším faktorem a bude na ní záviset i další vývoj ceny ropy v blízké budoucnosti.

Vývoj ceny ropy Brent a WTI za poslední měsíc

Aktuální cena
Změna
Ropa (Brent) / 1 barel (Brent)
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎