Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Věřitelé Sberbank CZ získají zpět 95 % vkladů! Insolvenční soud schválil výplatu 57 miliard korun

Publikováno
Věřitelé Sberbank CZ získají zpět 95 % vkladů! Insolvenční soud schválil výplatu 57 miliard korun
Zdroj: depositphotos.com

Věřitelé zkrachovalé Sberbank CZ se mohou těšit, že brzy obdrží většinu svých pohledávek. Insolvenční soud schválil částečný distribuční plán, podle kterého by mělo být přibližně 16 000 věřitelům vyplaceno zhruba 57 miliard korun. To představuje 95 % jejich ověřených pohledávek.

Výplata je výsledkem konkurzního řízení zahájeného po odebrání bankovní licence Sberbank CZ Českou národní bankou, v důsledku rychlého výběru vkladů vyvolaného ruskou invazí na Ukrajinu. Garanční systém finančního trhu již prostřednictvím poboček Komerční banky vyplatil náhrady klientům s vklady do výše 100 000 EUR, celkem více než 87 000 klientů obdrželo přes 25 miliard korun.

Proces výplaty bude řídit Komerční banka. Výplaty budou probíhat elektronicky a věřitelé budou informováni o přesném datu zahájení. Věřitelé také budou muset na vybrané pobočce Komerční banky ověřit svou totožnost a uvést číslo účtu, na který chtějí prostředky obdržet. Pro ty, kteří se nemohou dostavit osobně, je možné udělit plnou moc zástupci s notářsky ověřeným podpisem.

V případě, že výplata věřiteli bude postižena exekucí, insolvenčním řízením, dědickým řízením nebo jinými specifickými okolnostmi, bude oprávněným osobám vyplacena přímo insolvenčním správcem, nikoliv prostřednictvím Komerční banky. Věřitelé, kteří si ve stanovené lhůtě nevyzvednou své pohledávky, budou mít další šanci na výplatu s finálním rozvrhem.

Insolvenční správkyně Jiřina Lužová ujišťuje, že věřitelé budou včas informováni o všech potřebných krocích a požadovaných dokumentech.

Věřitelé by mohli získat všechny své vklady

Věřitelé v první a druhé skupině by nakonec mohli získat zpět všechny své vklady, zatímco věřitelé ve třetí skupině by mohli získat více než 95 % svých pohledávek. Tento pozitivní výhled je výsledkem pečlivé práce insolvenčního správce a spolupráce s finančními institucemi, jejichž cílem je minimalizovat dopady krachu banky na její klienty.

Proces výplaty pohledávek představuje důležitý krok k uzavření kapitoly Sberbank CZ a nabízí určitou jistotu věřitelům postiženým jejím krachem. Sberbank CZ, kdysi součást ruské finanční skupiny Sberbank, se stala obětí geopolitických událostí a následných regulačních opatření vedoucích k jejímu pádu na českém trhu.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎