Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie Sberbank – Jak vážné to je pro největší ruskou banku?

Analýza akcie Sberbank – Jak vážné to je pro největší ruskou banku?

Analýza akcie Sberbank – Jak vážné to je pro největší ruskou banku?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Sberbank dlouhodobě patří mezi nejlepší akcie, které ruský trh nabízí. V tuzemsku je ale Sberbank vnímána hodně negativně, protože česká pobočka mateřské Sberbank Europe se dostala do problémů. Když zavřeli své tuzemské pobočky, bylo mi jasné, že jim došla likvidita a může být zle. Očekával jsem ovšem, že jim ČNB tu likviditu dodá. K mému překvapení je ale nechala ČNB padnout, ale to je na samostatný článek.

My se dnes podíváme vyloženě na ruskou Sberbank, která má po tvrdém propadu a nyní vlastně není vůbec známo, jak ji trh oceňuje.

Obchoduje se na západě pouze tzv. ADR, což jsou depozitní certifikáty navázané akcie Sberbank. A ty se propadly už dokonce o více jak 99 %. Tohle ocenění ovšem není relevantní – směrodatné bude, co uvidíme, až otevře moskevská burza.

Vývoj akcií Sberbank v posledním roce
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Sberbank není úplně odstřižena od SWIFT

Evropská Unie již započala s procesem, ve kterém chce Rusko odstřihnout od platebního systému SWIFT. Původně se očekávalo, že Rusko odstřihnou úplně, ale neučinili tak. Mezi zasaženými bankami jsou VTB Bank PJSC, Bank Rossiya, banka Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank PJSC, Sovcombank PJSC a VEB.RF. Což jsou zrovna bankovní instituce, které asi většina západních investorů moc nezná.

K velkému překvapení EU ušetřila ale tu největší – Sberbank. Už ve svém článku na ekonomické důsledky sankcí vůči Rusku jsem se nechal slyšet, že západ nejspíš neodstřihne Rusko od SWIFT na dlouho. A EU nyní dokonce ukázala, že vlastně Rusko od SWIFT neodstřihne úplně. Čili tím způsobí ruskému obchodnímu partnerovi spíše jisté nepříjemnosti, ale stále bude možné platit za ruské dodávky plynu, ropy a dalších komodit.

Co se týká Spojených států, ty už před pár dny společně s EU oznámili, že některé ruské banky odstřihnou. Ale zatím jsem neviděl žádnou zprávu, která by potvrzovala, že tak učinili. Pokud k tomu však dojde, udělají asi něco podobného jako EU. Tedy neodstřihnou Rusko úplně.

Hospodářský přehled Sberbank

Když se podíváme na hospodářské výsledky Sberbank, zjistíme, že rok 2021 byl pro banku vskutku rekordní. Alespoň, co se týče zisku, který dosahoval 1,237 miliardy RUB. Výnosy byly sice „jenom“ 2,2 miliardy, ale při ziskové marži 53,3 % se jedná o vážně výborný výsledek. Zatímco předešlé roky byly sice slabší, ale stabilně dobré.

Hospodářské výsledky Sberbank
Hospodářské výsledky Sberbank
Zdroj: tradingview.com

Čili Sberbank je na první pohled fundamentálně dobrý titul. Ale je takřka jisté, že se jejich vlastní kapitál po posledních masivních propadech doslova scvrkne. Jak moc velké škody ze sankcí vzešly, budeme moci nejdříve zhodnotit až někdy na konci letošního roku. Zároveň uvidíme, jak moc se bance podaří kontrola škod.

Mimochodem zdůrazňuji, že aktuální hodnota poměrového ukazatele P/E je nižší jak 1 bod. Když řeknu, že jsou ty akcie extrémně levné, je to pořád slabé slovo.

Cenové grafy

Prvně chci ukázat trh akcie Sberbank, které jsou formou zmiňovaných ADR. Tedy depozitních certifikátů obchodovaných na londýnské burze. Propad na tomto trhu činí více jak 99 %. Skoro jako by trh s akciemi Sberbank definitivně skonal.

Ale jak jsem už říkal, ADR bych bral s rezervou a počkal si, až otevře moskevská burza. Upřímně vůbec netuším, jak tyhle „ADR“ cenné papíry fungují, takže už jen z toho titulu může být rozumné vyčkat.

Akcie Sberbank (ADR)
Akcie Sberbank (ADR)
Zdroj: tradingview.com

Je ale pravda, že cenový vývoj je zde hrozivý. V říjnu minulého roku se na tomto trhu obchodovaly akcie Sberbank za téměř 22 USD. Nyní v podstatě za pár centů.

Denní graf akcie Sberbank
Denní graf akcie Sberbank
Zdroj: tradingview.com

Dle denního grafu akcie Sberbank máme prozatím tržní dno na zhruba 90 RUB. Nicméně tohle je už na moskevské burze a ta má bohužel od pátku „zavřeno“.

Tudíž neznáme vůbec reálné ocenění trhu, které je přirozeně nejvíce relevantní na prime marketu.

Pokud by mělo být ocenění ADR správné, cena na moskevské burze by činila něco přes 3 RUB. Což je dokonce mnohem níže, než je tržní minimum z roku 2009. Jak už jsem ale říkal, bral bych ADR spíše s rezervou.

Co se týče obchodování z minulého týdne, kurz akcie Sberbank „navštívil“ velmi likvidní úrovně, které se nachází kolem 80 RUB. Dle objemového profilu by měla být na těchto úrovních poptávka vážně silná. Cena se pak rychle vrátila nad S/R level 110 RUB. Což je původní all time high z roku 2007 a následně se celá léta nedařilo uvedený level překonat. To se změnilo až v roce 2016.

Závěrem

Abychom si to shrnuli, akcie Sberbank čelí ohromnému tlaku, a proto mnozí predikují, že ta banka skončí. Možné je leccos, ale tahle varianta se mi zdá spíše jako nepravděpodobná. Je ovšem pravda, že jejich aktiva musela utrpět velkou ztrátu. Navíc ještě vůbec nevíme, jak jsou v současnosti akcie oceněny na prime marketu.

Musím ještě podotknout, že případná izolace Sberbank od zbytku světa není až takový problém. Až 90 % všech výnosů plyne z jejich domácího trhu. Pokud se jejich expanzi v zahraničí nijak nedaří, není to nutně konečná.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo