Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Čínský akciový trh zažívá otřesy s bilionovými ztrátami, které mají dopad na domácí i mezinárodní investory. Stabilizace se zatím nedaří.
Čínský akciový trh zažívá v souvislosti s řadou problémů, včetně krize v oblasti nemovitostí, pomalého růstu a deflací, dlouhodobý pokles, který vede ke ztrátám bilionů dolarů z investic.
Tento pokles měl dopad nejen na domácí trhy, ale zasáhl i čínské společnosti kótované na burze NYSE, přičemž celkové ztráty od počátku roku 2021 dosáhly přibližně 7 bilionů dolarů. Toto číslo zahrnuje více než 6 bilionů dolarů na čínských trzích a dalších několik set miliard dolarů ztrát čínských firem na Wall Street.
Peking se snaží podpořit akciový trh a řešit ekonomické problémy prostřednictvím opatření, jako je podpora státem kontrolovaných fondů k nákupu akcií, omezení shortování a poskytování fiskálních stimulů.
Oživení akciového trhu však bude záviset na účinnější reakci na realitní krizi a na úsilí o stimulaci ekonomiky, zejména poptávky domácností.
Nedávná prohlášení čínských představitelů, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga, naznačují posun směrem k finanční kultuře, která klade důraz na “vládu práva a ctnosti” a odklání se od výhradního zaměření na zisk.
Navzdory snahám Pekingu o stabilizaci trhu zůstává důvěra investorů značně otřesena. Obzvláště tvrdě byl zasažen technologický sektor. Čínské autority dříve zvýhodňovaly technologické firmy zrychleným přístupem ke vstupu na burzu (IPO).
Zahraniční institucionální investoři, kteří v Číně výrazně investovali do hospodářského oživení se z velké části stáhli. Odhaduje se, že 90 % z nich trh opustilo.
Tento odliv ještě zhoršilo nesplácení vysoce výnosných dluhopisů denominovaných v dolarech ze strany developerů a stěhování zahraničních výrobců z Číny, což přispělo k výraznému poklesu přímých zahraničních investic.
V minulém roce byl objem zahraničních investic nejnižší od roku 2017 a už po dva roky byly nižší, než v covidovém roce 2020.
I když se někteří správci fondů mohou do Číny vrátit, pokud se objeví známky trvalého hospodářského a tržního oživení, investování v zemi se pravděpodobně stane doménou zahraničních lovců výhodných nabídek a hedgeových fondů, kteří mohou dosáhnout rychlých zisků, ale také čelit značným rizikům.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.