Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V Německu se budou snižovat daně – Vláda chce pomoci lidem kvůli vysoké inflaci

Publikováno
V Německu se budou snižovat daně – Vláda chce pomoci lidem kvůli vysoké inflaci
Zdroj: depositphotos.com

Deník Le Monde vydal nový článek, ve kterém odhaluje plány německého ministra financí ohledně úprav v daňovém systému. Nejdůležitější data a informace shrnuje náš dnešní článek.

48 milionům Němců se sníží daně

Německý ministr financí Christian Lindner uvedl, že Němci by v nadcházejícím roce mohli na daních ušetřit asi 10 miliard eur (244,3 miliardy Kč), z čehož by těžilo na 48 milionů lidí. Toto opatření má vyrovnat vysokou inflaci. Počítá i s navýšením plošného příspěvku na děti.

Ministr uvádí, že lidé jsou vystrašeni z inflace, život se zdražuje a rostoucí ceny plynu a paliv vyvolávají obavy. V této situaci musí Německo jednat. Jako cestu k úlevě vidí nižší daně, kterých chce dosáhnout snížením nezdanitelné částky příjmu. Pro nadcházející rok by hranice pro nedanění příjmů měla podle Lindnera být 10 632 eur (asi 260 000 Kč), což je o 285 eur (skoro 7 000 Kč) více než letos. Lindner doplnil, že připravovaný balík protiinflačních úlev by měl v průměru dosahovat 192 eur (přes 4 500 Kč).

Ministr dále říká, že jeho návrhy jsou krokem proti takzvané studené progresi. Německý daňový systém je totiž založen na výkonnostním principu, podle kterého by měli vyšší daně odvádět lidé s vyššími příjmy. Nyní ale může dojít k situaci, že vysoká inflace pohltí rostoucí mzdy, které jsou ale i tak vystaveny vyššímu zdanění. V současné době není zvýšení daní spravedlivé a dodal, že stát se nemůže na inflaci obohacovat na úkor obyvatel.

Poznámka

Progresivní daňový systém, označovaný také jako progresivní daň, je daňový systém, ve kterém obyvatelé s vyššími příjmy odvádí státu na dani větší procento ze svých příjmů. Tento systém také částečně přesouvá peníze od obyvatel s vysokým platem k lidem s platem nižším. Tento pojem v sobě zahrnuje jak vyšší daňové sazby, které určují procento daně z příjmu, tak slevy na daních a další prostředky snižující intenzitu daňového zatížení nízkopříjmových obyvatel.

Inflace se na konci roku může dostat nad 10 %

Německý statistický úřad uvádí, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v červenci zpomalilo na 7,5 %. V červnu hodnota činila 7,6 %. Ekonomové však upozorňují, že po skončení současných opatření, jako jsou levnější paliva a levná celoněmecká měsíční jízdenka na regionální a městskou dopravu, by se inflace ke konci roku mohla dostat i lehce nad 10 %.

Závěr 

Mnoho ekonomů uvádí, že nižší daně nepomůžou těm, kteří jsou ve skutečné nouzi. Daně postihují společnost jako celek a cílená pomoc zde neexistuje. 

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎