Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Tahouni evropské ekonomiky Německo a Francie opět rostou

Tahouni evropské ekonomiky Německo a Francie opět rostou

Tahouni evropské ekonomiky Německo a Francie opět rostou
Zdroj: depositphotos.com

Zajímá vás, jak se daří české ekonomice a potažmo i ekonomice celé Evropské unie? V dnešním článku se podíváme na hospodářský vývoj dvou nejvýznamnějších ekonomik celé Evropské unie. Hospodářský vývoj neboli trend v těchto dvou zemí nejvíce ovlivňuje životy lidí v celé Evropské unii.

Růst německé a francouzské ekonomiky v roce 2021

Po dlouhém období ekonomického poklesu a stagnace se mnohé ekonomiky z celého světa a Evropské unie vrátily k růstovému trendu. Zejména hospodářský růst Německa a Francie je nejdůležitější pro celou evropskou ekonomiku. 

Pro Českou republiku je pozitivní zprávou současný ekonomický růst v Německu, protože až jedna třetina celkového exportu jde do německé ekonomiky. Nejdůležitějším prvek celého exportu je vývoz silničních vozidel a jejich dílů. Automobilový průmysl coby motor česko-německého obchodu však prochází dosud nevídanou transformací, od spalovacího motoru k elektromobilitě.

Oživení německé ekonomiky

Spolkový statistický úřad (Statistisches Bundesamt, také nazývaný Destatis) ve svém aktuálním prohlášení zveřejnil informace o vývoji německé ekonomiky. Pojďme si shrnout aktuální data a nejzajímavější grafy a informace z Německa. 

Německo se v roce 2021 vrátilo k růstu, který byl na hodnotě 2,8 %. Německá vláda očekává růst v letošním roce o 3,6 %. Ještě na podzim ovšem vláda předpokládala růst o 4,1 %.  

Ve 4. čtvrtletí hrubý domácí produkt Německa ovšem klesl proti předchozímu kvartálu o 0,7 p.b. Tento pokles v posledním čtvrtletí roku 2021 není překvapením, je ale mnohem vyšší, než očekávali analytici. Odhadovali pokles HDP o 0,3 p.b.

Růst HDP v Německu
Růst HDP v Německu
Zdroj: destatis.de

Statistický úřad v Německu dále uvádí, že i přes problémy v zásobovacích řetězcích se v létě podařilo nastartovat ekonomiku do rostoucího trendu. Ovšem nová vlna pandemie nemoci covid-19 společně s doprovodnými karanténními opatřeními přibrzdili oživení ekonomiky. Úřad dále uvádí, že zejména soukromá spotřeba se ve 4. čtvrtletí roku 2021 proti předchozímu kvartálu snížila, naopak spotřebitelské výdaje vlády vzrostly. Mezičtvrtletně klesly také výdaje na stavební investice.

Kalendářně očištěný meziroční růst HDP v roce 2021 je, jak už jsme uváděli, na hodnotě 2,8 %. Dřívější odhady analytiků předpovídaly růst o 2,7 %.

Nejvyšší růst francouzské ekonomiky za posledních 52 let

V roce 2021 vzrostla francouzská ekonomika o 7 %. Jedná se o nejvyšší růst za posledních 52 let a můžeme tedy říci, že se jedná o nejsilnější ekonomický boom za jednu generaci. Mohutné posilování francouzské ekonomiky posiluje ekonomickou reputaci francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jelikož zbývají pouhé 3 měsíce do dubnových voleb. Političtí odborníci očekávají, že bude podruhé kandidovat.

Ve 4. čtvrtletí došlo ke zvýšení francouzského hrubého domácího produktu oproti 3. čtvrtletí o 0,7 p.b. Tento růst byl díky spotřebitelským výdajům, které se zvýšily o 0,4 p.b. Tento růst ale zpomalil z 5,6 % v předchozích třech měsících, kdy došlo k otevření ekonomiky po uzávěrách. Dále došlo k výraznému růstu podnikových investic v posledních třech měsících roku 2021.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire řekl, že francouzská ekonomika se okázale vzpamatovala a vymazala hospodářskou krizi, ovšem stále existují některá odvětví, která mají pořád problémy, jako je cestovní ruch a hotely, ale většina se velmi silně zotavuje a vytváří pracovní místa.  

Růst evropské ekonomiky jako celku

Statistický úřad Eurostat oznámil, že v meziročním srovnání tempo růstu hrubého domácího produktu Evropské unie zrychlilo na 4,8 % ze 4,1 % ve 3. čtvrtletí roku 2021. V eurozóně, tedy v devatenácti zemích platící eurem, meziroční tempo ekonomického růstu ve 4. čtvrtletí zrychlilo na hodnotu 4,6 % z 3,9 % ve 3. čtvrtletí.

Dle předběžných dat Eurostat odhaduje, že růst za rok 2021 v zemích Evropské unie bude 5,2 %. V eurozóně by měla být hodnota růstu na stejné hodnotě. 

Evropští statistici také uvedli, že v meziročním srovnání ekonomika zaznamenala růst ve všech členských zemích, za které jsou data k dispozici.

Závěr

Letos v roce 2022 by měla růst německá ekonomika ještě více. Odborníci odhadují růst hrubého domácího produktu o 3,6 %. Jelikož ekonomika v Německu je nejsilnější v Evropě, lze očekávat, že se bude dařit i ekonomice celé Evropské unie. Analytici odhadují, že s tím jak se bude letos dařit německé ekonomice, bude se dařit i evropským firmám a tím pádem i evropským akciovým trhům.  

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo