Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ušetříme za energie? Zemní plyn je nejlevnější za více než 30 let!

Ceny zemního plynu očištěné o inflaci se pohybují na nejnižších hodnotách za více než 30 let. Nutí těžaře snižovat rekordní objemy těžby.

Publikováno
Ušetříme za energie? Zemní plyn je nejlevnější za více než 30 let!
Zdroj: depositphotos.com

Neobvykle teplá zima a rostoucí těžba v USA stlačily ceny zemního plynu na jedny z nejnižších úrovní v břidlicové éře.

Po očištění o inflaci dosáhly futures kontrakty na zemní plyn nedávno nejnižších cen od zahájení obchodování na newyorské komoditní burze v roce 1990.

To je dobrá zpráva pro spotřebitele, kteří se mohou těšit na nižší účty za energie, i pro podniky, které používají hodně zemního plynu k výrobě základních materiálů, jako je ocel, beton, lepenka a hnojiva.

Tento propad však doléhá na producenty plynu, kteří omezují své plány na těžbu. Američtí producenti pak prosazují větší vývoz, aby zmírnili na domácího trhu přebytek.

Vývoj ceny zemního plynu za posledních 10 let

V meziroční srovnání se jedná o propad o více než 30 %

Futures na zemní plyn s dodáním v březnu skončily v minulém týdnu na úrovni 1,603 USD za milion britských termálních jednotek (BTU – British Thermal Units), což je o 35 % méně než před rokem.

Minulé úterý pak futures uzavřely na ceně 1,576 USD, což je po očištění o inflaci historické minimum.

Ceny zemního plynu se během dvou desetiletí, kdy producenti energie začali využívat břidlicové formace pomocí hydraulického štěpení a horizontálních vrtů, pohybovaly jako na horské dráze.

Trh s plynem byl opakovaně zaplaven touto komoditou vzniklou frakováním, po čemž se trhy propadly. Nízké ceny posléze odrazují od vrtání, vedou k uzavírání malých vrtů a vyřazují neefektivní provozovatele.

Nakonec levný plyn podpoří poptávku, ceny se zotaví a producenti pošlou vrtné soupravy zpět do terénu.

Kromě propadu pod 1,50 USD za milion BTU během krachu trhu na začátku pandemie covidu v roce 2020 nebyly ceny zemního plynu v nominálním vyjádření tak nízké od roku 1995. Po úpravě o inflaci by však dnešních 1,50 USD tehdy činilo asi 3 USD.

Společnost Chesapeake, jeden z největších producentů zemního plynu v USA, proto minulý týden uvedla, že sníží své výdaje na těžbu pro rok 2024 oproti dřívějším plánům o 20 % a omezí těžbu zhruba o 20 % oproti loňskému roku.

Společnost z Oklahomy uvedla, že do konce roku bude vrtat, ale nebude dokončovat vrty, takže plyn zůstane v zemi, dokud se ceny nezvýší.

Vývoj ceny akcií Chesapeake za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CHKEL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Levný zemní plyn pravděpodobně zůstane až do konce roku

Analytici očekávají, že k růstu ceny zemního plynu dojde až koncem tohoto roku a v roce 2025, kdy další vlna nových exportních terminálů začne dodávat zkapalněný zemní plyn neboli LNG do Evropy.

Futures kontrakty na zemní plyn minulou středu v reakci na snížení těžebních plánů ze strany Chesapeake vzrostly o více než 12 %, což je největší denní nárůst od června 2022, kdy ceny prudce rostly v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

I tak je současná cena zemního plynu historicky nízká a moc se o tom nemluví.

Akcie Chesapeake pak zažily minulou středu nejlepší den za více než rok. A pozitivně reagovala i cena akcií konkurenčních společností EQT a Comstock Resources, které oznámily vlastní plány na omezení těžby.

Ptáte se, proč by se okamžité oznámení o snížení těžby mělo projevit až ke konci roku? Podle analytiků může trvat měsíce, než se snížení výdajů na těžbu projeví ve výrazně nižší produkci, protože vrtné týmy a týmy provádějící hydraulické štěpení pracují na základě dlouhodobých smluv.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎