Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » USA – Nejvýznamnější ekonomika roste nejrychleji od 80. let

USA - Nejvýznamnější ekonomika roste nejrychleji od 80. let

USA - Nejvýznamnější ekonomika roste nejrychleji od 80. let
Zdroj: Depositphotos.com

Dnešní článek je pro každého, kdo se alespoň trochu zajímá o ekonomické události. Jelikož vývoj ekonomiky Spojených států amerických ovlivňuje nejvíce světovou ekonomiku, měl by článek poskytnout takřka základnu ekonomických informací, na kterou lze postupně nabalovat další konkrétní data z jednotlivých zemí. 

Ministerstvo obchodu Spojených států amerických ve svém aktuálním prohlášení zveřejnilo informace o vývoji americké ekonomiky. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější grafy a informace z USA.  

Meziroční změna HDP USA

Největší ekonomika světa ekonomika Spojených států amerických se v roce 2020 rekordně propadla o 3,4 %. Příčinou byla pandemie covid-19. Tento pokles byl největší za posledních 74 let. Ovšem v roce 2021 došlo k výraznému obratu ve výkonnosti hrubého domácího produktu (HDP), který se minulý rok zvýšil o 5,7 %. Tuto informaci zveřejnilo ministerstvo obchodu Spojených států. Jedná se o největší roční nárůst za posledních 37 let. Přitom dle agentury Reuters analytici předpokládali zrychlení pouze o 5,5 %.

Meziroční změna HDP USA
Meziroční změna HDP USA
Zdroj: washingtonpost.com

Důvody růstu HDP USA

HDP rostlo v minulém roce ve Spojených státech zejména díky velkým podpůrným programům a velice nízké úrokové sazbě. Ovšem Americký Federální rezervní systém (Fed) upozorňuje, že v březnu začne úroky zvyšovat, aby snížil vysokou inflaci.

Teorie nám říká, že cílem všech centrálních bank je stabilita cenové hladiny. Můžeme tedy říci, že Fed od března 2022 začne plnit svoji hlavní funkci ve smyslu zkrocení inflace a nastolení cenové stability nejen ve Spojených státech, ale v přeneseném slova smyslu také na celém světě. 

Dalším důvodem růstu HDP v roce 2021 v USA byl vzestup spotřebitelských výdajů, který dosáhl 7,9 %. Dále došlo ke zvýšení soukromých investic o 9,5 %.

Joe Biden zareagoval na tato pozitivní čísla americké ekonomiky kladně a oznámil, že jeho politika na podporu ekonomiky funguje. Prezident dále klade velký důraz na budoucí růst a konkurenceschopnost USA v globálním měřítku, a tak vyzval Kongres, aby schválil návrh pro vyšší konkurenceschopnost americké ekonomiky.

Kvartální růst HDP USA

Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že ve 4. kvartálu došlo ke zrychlení růstu HDP v ročním přepočtu na 6,9 % z 2,3 % ve 3. kvartálu.

Kvartální růst HDP USA v ročním přepočtu
Kvartální růst HDP USA v ročním přepočtu
Zdroj: washingtonpost.com

Ve 4. čtvrtletí roku 2021 došlo ke zrychlení růstu zejména díky růstu spotřebitelských výdajů o 3,3 % a růstu soukromých investic na 32 % hlavně díky tvorbě zásob. Tímto firmy reagovaly na vyšší poptávku spotřebitelů.

Závěr

Mnoho ekonomů a analytiků předpovídá, že i v roce 2022 bude americká ekonomika pokračovat v růstu, ale samozřejmě relativně pomalejším tempem než minulý rok. Důvodem obrovského růstu HDP v roce 2021 oproti roku 2020 byl růst z nižší základny roku 2020. Mezinárodní měnový fond očekává, že letos ekonomika poroste o 4 %.

Mnoho amerických firem oboru pohostinství a zábavy se stále potýká s negativními dopady šíření nové varianty koronaviru omikron. Dále zde bude hrát významnou roli konec platnosti šeků, které americká vláda v roce 2020 a 2021 posílala domácnostem jako pomoc v době, kdy mnoho firem propouštělo. Tímto může dojít ke snížení spotřebitelských výdajů a tento faktor samozřejmě může negativně ovlivnit HDP a akciové trhy nejen v USA v aktuálním roce. 

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo