Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Token burzy Uniswap zažil v posledních desítkách hodin intenzivní růst. Pojďme se podívat na to, co za tím stojí.
Uniswap patří mezi největší decentralizované burzy (DEX), které jsou důležitou součástí systému decentralizovaných financí (DeFi). Jejich výhodou je hlavně anonymita. Nemusíte se nikam přihlašovat a nečeká vás ani žádné ověření typu KYC.
Token burzy UNI je tzv. governance token, tedy funguje jako hlas ve veřejných hlasováních o budoucnosti tohoto kryptoměnového projektu, který běží od roku 2018 na síti Etherea (ETH) a dalších EVM kompatibilních sítích.
Podle CoinGecko 16. největší kryptoměna podle tržní kapitalizace přidala ke své hodnotě za jediný den skoro 60 %. Dne 24. února kolem 8:00 našeho času pak dosáhla lokálního maxima na hodnotě 12,8 USD.
Od té doby mírně poklesla a nyní stojí $9,18. Nicméně ještě 23. února kolem poledne u sebe měla cenovku pohybující se jen lehce nad 7 USD.
Uniswap Foundation, nezisková organizace věnující se vývoji decentralizované burzy, navrhla přepracování systému řízení protokolu. Cílem je posílit a oživit řízení Uniswapu. Konkrétně by mělo jít o to umožnit vybírání protokolových poplatků a rozdělovat tyto poplatky poměrným dílem držitelům UNI, kteří je tzv. stakují.
Vše spustil příspěvek na sociální síti X, který přidal Erin Koen, Governance Lead v Uniswap Foundation. Ten napsal, že právě navrhl rozsáhlý upgrade systému.
Mechanismus poplatků by měl podle jeho mínění fungovat jinak, než doposud funguje.
🧵 Biggest week in Uniswap Protocol Governance… ever?
I just proposed a large-scale upgrade to the system. Specifically, I believe we should upgrade the protocol so that its fee mechanism rewards UNI token holders that have staked and delegated their tokens. 🦄
— Erin Koen (@eek637) February 23, 2024
O poplatcích na Uniswapu se diskutovalo už loni v červnu, kdy komunita Uniswapu odmítla návrh, který by zavedl poplatky u mnoha fondů likvidity a rozděloval by část výnosů z nich mezi držitele tokenů. V říjnu potom začala burza účtovat 0,15% poplatek za směny kryptoměn, které zahrnují ETH, USDC a další tokeny.
Pokud by byl návrh schválen v hlasování komunity, umožnilo by to vybírání protokolárních poplatků a jejich rozdělování mezi držitele UNI tokenů.
Hlasování by mělo proběhnout první březnový den.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.