Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ukrajina legalizuje kryptoměny, stanou se v zemi zákonným platidlem?

Publikováno
Ukrajina legalizuje kryptoměny, stanou se v zemi zákonným platidlem?
Zdroj: cs.blogtienao.com

Válkou zužovaná země se rozhodla pro důležitý krok směrem ke kryptoměnám. Prezident Ukrajiny, Volodymyr Zelenskyj, dal zelenou zákonu o kryptoměnách, čímž digitální aktiva legalizoval. Původní návrh byl na stole již během minulého roku v říjnu, ale hlava státu zákon zamítla.

Nicméně, zhruba před měsícem, 17. února, se na vládním webu Ukrajiny objevila informace, že nejvyšší rada podpořila pozměňovací návrhy prezidenta Ukrajiny k zákonu o virtuálních aktivech. Pro přijetí hlasovalo 272 poslanců. Po administrativní činnosti mohlo ve středu, 16. března, konečně dojít k finálnímu podpisu zákona prezidentem, aby vstoupil v platnost.

K čemu je zákon dobrý?

Podle ministerstva pro digitální transformaci bude zákon definovat právní status, klasifikaci a vlastnictví kryptoměn. O trh se bude primárně starat instituce Národní komise pro cenné papíry a burzu cenných papírů, přičemž poskytovatelé virtuálních aktiv, jako jsou burzy, budou mít možnost působení na trhu.

Poznámka

Poznámka: Ukrajinské banky budou také moci otevírat účty pro firmy prosperující z poskytování kryptoměnových služeb.

Aktivita orgánu Národní komise pro cenné papíry a akciový trh bude tak spočívat v utváření a moderování legislativního rámce v oblasti virtuálních aktiv, vydávání povolení poskytovatelům služeb na poli kryptoměn, provádění dohledu a finanční kontroly sektoru.

Na právních skutečnostech pracoval tým Ministerstva pro digitální transformaci. Společně se zástupci průmyslu pracovali na přípravě zákona o virtuálních aktivech. V současné době se Ministerstvo rovněž zapojuje do činností na vypracování příslušných změn daňového a občanského zákoníku Ukrajiny s cílem plně nastartovat trh digitálních aktiv.

Země digitální transformace

Kryptoměnovým burzám budou vydána povolení, která jim umožní operovat na území Ukrajiny. Země na východě patří mezi pět zemí s největším počtem uživatelů kryptoměn na světě. Mají i dobře rozvinutou komunitu vývojářů blockchainu, přičemž počet ukrajinských kryptoměnových startupů roste vysokým tempem.

“Podpis tohoto zákona prezidentem je dalším důležitým krokem k vyvedení kryptoměnového sektoru ze stínu a spuštění legálního trhu s virtuálními aktivy na Ukrajině,” zaznělo od ministerstva.

Již dříve se spekulovalo, že se Ukrajina stane druhým El Salvadorem a přijme Bitcoin jako zákonné platidlo. Této spekulaci dávala za pravdu především setkání vysokých představitelů Ukrajiny s vládnoucí vrstvou v El Salvadoru nebo samotný prezident Zelenskyj, který se v Silicon Valley setkával s největšími investory do kryptoměnového průmyslu.

Role kryptoměn během války

Zákon vejde v platnost během doby, kdy Rusko napadlo svého východoevropského souseda a Ukrajina obdržela v kryptoměnách více než 100 milionů dolarů, přičemž více než polovina této částky putovala přímo do peněženek spravovaných vládou. Zatím je známo, že Ukrajina z těchto darů utratila nejméně 15 milionů dolarů za vojenské vybavení a další zásoby.

Země také plánuje spustit sbírku NFT připomínající válku, ačkoli úplné podrobnosti zatím nebyly zveřejněny.

Digitální aktiva hrají ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou významnou roli. Kromě toho, že jsou hlavním distributorem darů pro zemi zasaženou válkou, jsou považovány za možné záchranné lano pro Rusy postižené finančními sankcemi. Ukrajinští obyvatelé také ve stále větším počtu nakupují kryptoměny. Tuzemská burza, Kuna, zaznamenala nárůst obchodů o 200 %.

Reakce kryptoměn

Kryptoměny v čele s Bitcoinem na tuto skutečnost reagovaly kladně, přičemž největší digitální aktivum dle kapitalizace zakončilo obchodní den připsáním téměř 5 %. Ostatní altcoiny včetně Etherea nebo DogeCoinu reagovaly také pozitivně.

Kryptoměny se tak v poslední době těší velkému zájmu především veřejnosti, vlád a organizací. Tyto skutečnosti tak naznačují, že kryptoměny už nejsou brány pouze jako spekulační instrumenty, ale jako technologie, která by v sobě mohla skrývat řešení pro mnohé problémy.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.