Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tržby společnosti Nvidia meziročně vzrostly o 84 % – Co byly největší katalyzátory růstu?

Publikováno
Tržby společnosti Nvidia meziročně vzrostly o 84 % – Co byly největší katalyzátory růstu?
Zdroj: depositphotos.com

Výrobce polovodičů a grafických polovodičových jednotek, NVIDIA, oznamoval 26. května hospodářské výsledky za 1. čtvrtletí fiskálního roku 2022, které končilo 2. května. Vykázané zisky i tržby společnosti překonaly očekávání Wall Street, přičemž společnost zaznamenala rekordní tržby hned v několika segmentech svého podnikání.

Těžba kryptoměn, gaming i rostoucí využití datových center hrají společnosti Nvidia do karet

Nvidia vykázala v posledním čtvrtletí rekordní objem tržeb ve výši 5,66 miliardy dolarů (očekávání 5,41 miliardy), což je o 84 % více než v předchozím roce. Výrazněji se přitom na tomto růstu podílely tržby z gamingu – které společnosti přinesly 2,76 miliardy dolarů (meziroční růst o 106 %).

Rekordní objem tržeb však Nvidia zaznamenala i z prodejů polovodičů, které nalézaly své uplatnění zejména v oblasti datových center, jejichž tržby dosáhly na 2,05 miliardy dolarů (meziroční růst „pouze“ o 79 %). Nvidia pak v 1. fiskálním čtvrtletí roku 2022 zaznamenala zisk 1,91 miliardy dolarů (meziroční růst o 108 %)

Růst tržeb společnosti Nvidia od roku 2006 do současnosti.
Růst tržeb společnosti Nvidia od roku 2006 do současnosti. Zdroj: macrotrends.net

Tržby Nvidie procházejí obdobím masivního růstu a jsou omezeny spíše produkčními schopnostmi než poptávkou, neboť celosvětově čelíme nedostatku polovodičů a čipů.

Není tedy divu, že společnost počítá v aktuálním čtvrtletí s dalším růstem, když předpokládá, že její tržby vyrostou až na 6,30 miliardy dolarů, což by představovalo 62% meziroční růst.

NVIDIA očekává i nadále extrémně vysokou poptávku po svých produktech a představila i řešení jejich nedostatku

Grafické procesorové jednotky (GPU), které Nvidia vyrábí, jsou nezbytné pro počítačové hry, umělou inteligenci i těžaře kryptoměn, proto společnost očekává i nadále velmi vysokou poptávku po svých produktech.

Finanční ředitelka společnosti, Colette Kress, uvedla, že to jsou momentálně především hráči počítačových her, kteří stojí za zvýšenou poptávkou po GPU a že očekává, že současný cyklus upgradů grafických procesorových jednotek za nové bude i po zbytek roku nesmírně silný. Vysoké prodeje grafických procesorů GeForce tak měly významný vliv na růst tržeb z herní divize společnosti, vedle čipů, které jsou prodávané výrobcům herních konzolí.

Nvidia nadále řeší problémy s dodávkami GPU, které jsou vyprodané po celém světě. V nedávné době tak přidala do karet GeForce nový software, který je činí méně atraktivní pro těžaře kryptoměn, ve snaze rezervovat tyto procesorové jednotky pro ostatní zákazníky.

Dalším (mnohem sofistikovanějším) řešením by mohla být nová řada čipů přímo navržených pro těžbu kryptoměn nazývaných CMP, která by mohla také částečně současný problém napravit. „CMP čipy by měly přinášet lepší výnosy z těžby a jejich produkce by mohla snížit poptávku po grafických procesorech GeForce,“ odpověděl generální ředitel NVIDIA, Jensen Huang, na dotaz analytiků. Díky tomu by objem tržeb inkasovaných čistě od těžařů kryptoměn mohl v následujících měsících výrazně stoupnout.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

NVIDIA očekává ztrojnásobení příjmů z prodeje grafických procesorů těžařům kryptoměn

Nvidia během oznamování hospodářských výsledků uvedla, že věří, že těžaři kryptoměn jsou částečně zodpovědní za zvýšené příjmy společnosti, je ovšem těžké určit, jak důležitou roli v růstu skutečně sehráli.

Uvedla však také, že procesory CMP, které prodává speciálně těžařům kryptoměn, zaznamenaly tržby ve výši 155 milionů dolarů. V současném čtvrtletí pak očekává, že by prodej tohoto specializovaného hardwaru mohl stoupnout téměř na trojnásobek – na 400 milionů dolarů.

Růst ziskovosti společnosti NVIDIA od roku 2006 do současnosti.
Růst ziskovosti společnosti NVIDIA od roku 2006 do současnosti. Zdroj: macrotrends.net

Ve světle skvělých hospodářských výsledků a zajímavých vyhlídek společnosti vyvstává na mysli investorů logická otázka. Stála by nyní Nvidia za koupi?

Ačkoliv se Nvidia aktuálně obchoduje s P/E ratiem okolo hodnoty 80, daří se jí dlouhodobě zvyšovat ziskovost, a tak není příliš překvapivé, že vzhledem k očekávanému růstu ziskovosti činí forward P/E „pouze“ 40. Vykazuje skvělá růstová čísla a vysoce nadprůměrné jsou i ukazatele ROA (návratnost aktiv), ROE (návratnost kapitálu) i ROIC (návratnost investovaného kapitálu).

Myslíte, že nastala vhodná doba pro nákup akcií Nvidia, nebo by bylo lepší vyčkat na nějakou korekci?

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎