Investora Warrena Buffetta asi není třeba dlouho představovat. Během svého života si vybudoval jméno jednoho z nejváženějších lidí na Wall Street a řada začínajících i pokročilých investorů si z něj snaží brát příklad.
Pojďte se s námi podívat, jaké jsou 3 principy akciového portfolia Warrena Buffetta, díky kterým je jeho portfolio přehledné a snáze spravovatelné.
1. Mějte akcie, které opravdu tvoří portfolio
Vaše akciové portfolio by mělo být podle prvního principu opravdu různorodé. Při investování do akcií bychom tedy měli dle Buffetta dávat pozor na to, abychom nenakupovali akcie pouze z úzkého segmentu. Investoři totiž v některých případech vlastní například převážně akcie společnosti, pro kterou pracují, nebo se zaměřují pouze na jedno odvětví či segment, od kterého očekávají vysoké zisky a vidí v něm potenciál.
Warren Buffett ale už za svou kariéru zažil spoustu krachů i překvapivých bankrotů, a proto ví, že klíčem k úspěchu je správná diverzifikace. Investiční portfolio by dle tohoto požadavku mělo být rozrůzněno do řady akcií napříč odvětvími tak, aby bylo co nejméně rizikové. Dejte si také pozor na to, aby v portfoliu žádná akcie výrazně nedominovala.
Dodržet tuto zásadu někdy přeci jen může být nesnadné. Sám Buffett měl v posledních letech díky rostoucí ceně akcií společnosti Apple investovanou výraznou částku v akciích této společnosti. I přestože lze předpokládat, že se firmě bude dařit dále, Buffett část akcií prodal. Tímto způsobem své portfolio vede nejen směrem k potenciálnímu výnosu, ale také ke snížení možných investičních rizik.
2. Investujte tam, kde to opravdu má smysl
Buffett sice klade důraz na diverzifikaci. To ale vůbec neznamená, že by investoval do stovek různých akcií. Na to zkrátka nemá čas. Místo toho investuje příležitostně, ale když už, tak jde o značné částky.
Pochopitelně většina z nás nemá takový kapitál jako Buffett. Můžeme si ale z tohoto principu odnést to, že než abychom v rámci diverzifikace investovali do řady různých společností, které vypadají celkem dobře, můžeme raději investovat o něco více peněz tam, kde to vypadá ne “jen” dobře, ale přímo skvěle. Výnos z takové investice totiž může být velmi zajímavý.
Pro ilustraci Buffett navrhuje představit si, že člověk může za život učinit pouze 20 investičních rozhodnutí.
Jde o to, abyste si při investování dobře promysleli, zda jde o investici, kterou opravdu chcete uskutečnit. Člověk má samozřejmě za život více než dvacet investičních příležitostí, ovšem takový přístup může být nápomocný při rozhodování.
Nezapomínejte ale na výše zmíněnou zásadu a dbejte na to, aby vaše investiční portfolio bylo skutečně portfoliem, nikoli jen jakousi koncentrovanou sbírkou akcií.
3. Bezstarostné portfolio
Buffett už několikrát řekl, že chce mít takové portfolio, o které se nemusí starat, ani kdyby se akciový trh na několik let uzavřel. Zkrátka by si byl jistý, že koupil akcie, které mají skvělou budoucnost, a časem tak ukáží svou hodnotu. Vybírejte tedy akcie takových společností, které nemají nejisté vyhlídky či nejasné účetnictví a mají schopný management. Pokud si Buffett není jistý hospodařením a vedením společnosti, její akcie v jeho portfoliu zkrátka nemají místo.
I přes výše zmíněné to ale určitě není tak, že by Buffett žádné změny ve svém portfoliu nedělal a prostě ho jen nechal žít svým životem. Na změny, které se v jeho portfoliu udály za 2. čtvrtletí roku 2021, se podívejte v našem článku.
Závěrem
Výše zmíněné 3 principy samozřejmě nejsou žádným vyčerpávajícím popisem či analýzou investičního chování Warrena Buffetta. Jde spíše o pár tipů, které mohou pomoci při sestavování vašeho investičního portfolia a je jen na vás, zda se jimi necháte inspirovat nebo nikoliv.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.