Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trh na pokraji kolapsu? Někteří odborníci očekávají až 60% propad indexu S&P 500

Někteří analytici předpovídají i 60% propad amerického akciového trhu. Analytik Milton Berg je v číslech umírněnější, ale s poklesem také počítá. Na co se tedy máme připravit?

Trh na pokraji kolapsu? Někteří odborníci očekávají až 60% propad indexu S&P 500
Zdroj: depositphotos.com

Renomovaný analytik Milton Berg nedávno vyjádřil obavy z možné korekce trhu, protože spekulace na akciovém trhu sílí.

Berg, který byl dříve poradcem elitních investorů, jako jsou George Soros a Stanley Druckenmiller, ve svém komentáři naznačuje, že index S&P 500 se možná blíží k vrcholu.

Analýza ukazuje na dosažení vrcholu

Během nedávného vystoupení v podcastu “Forward Guidance” Berg uznal varování dalších odborníků, jako jsou John Hussman a Jeremy Grantham, kteří varovali před poklesem až o 60 %.

Ačkoli se Berg nepustil do tak drastických odhadů, poukázal na různé ukazatele nejenom technické analýzy, které podporují představu blížícího se poklesu trhu.

Bergova analýza upozorňuje na několik faktorů naznačujících medvědí obrat. Mezi tyto faktory patří prodlužující se otálení se snižováním úrokových sazeb Federálním rezervním systémem, nízký poměr medvědích prodejních opcí k býčím kupním opcím, extrémní nálada investorů a značná šíře trhu, což podle Berga signalizuje vrchol trhu.

Navíc ekonomické ukazatele, jako je dlouhodobý pokles předstihového ekonomického indexu, inverzní výnosová křivka a tlak na průmyslovou výrobu, považuje Berg za předzvěst blížící se recese.

Aktuální vývoj indexu S&P 500

Index S&P 500, který překonal hranici 5 000 bodů, čelí možnosti výrazného výprodeje, který by mohl vést k poklesu indexu na úroveň kolem 2 000 bodů, což je úroveň, která nebyla zaznamenána od roku 2016.

Berg však tuto prognózu zmírnil vlastní projekcí mírnějšího poklesu, když odhaduje pokles hodnoty akcií o 8 až 15 %.

Americký trh je bublina

Výkonnost akciového trhu v uplynulém roce, kdy indexy S&P 500 a Nasdaq Composite vzrostly o 27 %, resp. 38 %, vede Berga k paralelám s historickými vrcholy trhu, jako byl krach na Wall Street v roce 1929 a prasknutí dotcom bubliny v roce 2000.

Všímá si přesunu spekulací z výklenkových aktiv na bluechip akcie, což potenciálně vystavuje větší část investorů potenciálnímu poklesu trhu.

Berg se proto domnívá, že současná úroveň spekulací bude mít vážnější důsledky než spekulativní bubliny v minulosti.

Analytik prozradil, že jeho portfolio je z 30 % tvořeno short pozicemi, což signalizuje jeho medvědí postoj.

Sází proti souboru 20 akcií, včetně velkých jmen, jako jsou Nvidia a Netflix, které považuje za nadměrně zadlužené a které pravděpodobně zažijí prudší poklesy než širší trh.

Aktuální vývoj akcií Netflixu

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Netflix Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Navzdory Bergovu medvědímu tónu je důležité zdůraznit, že řada analytiků v posledních letech předpovídala krachy trhů a recese, jen aby posléze viděli, že trh a ekonomika nadále rostou.

Ačkoli Bergovy rozsáhlé zkušenosti a hluboké znalosti činí jeho předpovědi pozoruhodnými, budoucnost trhu zůstává nejistá a jeho výhled je pouze jedním z mnoha.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
16
7

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.