Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Tradice jménem železnice - Technická a fundamentální analýza TOP 3 železničních akcií

Tradice jménem železnice - Technická a fundamentální analýza TOP 3 železničních akcií

Tradice jménem železnice - Technická a fundamentální analýza TOP 3 železničních akcií
Zdroj: depositphotos.com

Není snad na světě tradičnějšího způsobu cestování, než pomocí železnice. A především pak pomocí takové železnice, která v sobě nese nádech Divokého západu. Železniční doprava má v USA dlouhou tradici, která započala v roce 1931, kdy byla slavnostně otevřena první železniční spojka s názvem Mohawk & Hudson Railroad.

V tomto článku se podíváme na akcie železničních společností, které hrdě kráčí ve stopách svých předchůdců a i v dnešní době se starají o dopravu jak cestujících, tak nákladu.

Vývoj tržního segmentu Železnice za poslední rok
Vývoj tržního segmentu Železnice za poslední rok
Zdroj: finviz.com

Tržní segment železniční dopravy je v současné době v lehkém útlumu. Výkonnost tohoto trhu klesla meziročně o 6,3 %. Za poklesem stojí nižší poptávka pasažérů po tomto druhu přepravy a také výkyvy v cenách ropy a elektřiny snižují ziskovost všech 13 akciových společností, které jsou v rámci segmentu železniční dopravy v USA sledovány. Naopak mírný růst byl zaznamenán při dopravě nekovových nerostů, farmářských produktů a automobilů. Celkově se jednalo o 3200 vypravených vagónů více, než za stejné období v roce 2021.

A jak si stojí samotné železniční společnost? Na to se podíváme právě nyní.

1) CSX Corporation

Tato společnost se specializuje především na nákladní dopravu a největší část spočívá v přepravě kontejnerů a návěsů. CSX vykázala meziroční nárůst tržeb 24,5 % a pomalu se tak zotavuje z poklesu v letech 2020-2021. Pro letošní rok jsou predikovány tržby 14,4 miliardy USD, což je meziroční nárůst o téměř 15 %. Akcie CSX Corporation se obchodují pod svými maximy, přičemž vykazují pokles pod rezistentní zónou.

Při pohledu na akciový graf lze konstatovat, že vývoj probíhá cyklicky. Nejbližší supportní i rezistentní zóny odpovídají Fibonacciho úrovním, což zlepšuje predikční možnosti na tomto aktivu. Pokud dojde k poklesu akcií pod cenu 26 USD, je vysoká pravděpodobnost pádu až na cenu 18 USD, kde se nachází nejvýraznější supportní zóna. Společnost CSX vyplácí kvartálně dividendy, přičemž poslední oznámená byla ve výši 0,1 USD za akcii.

Měsíční akciový graf společnosti CSX Corporation
Měsíční akciový graf společnosti CSX Corporation
Zdroj: tradingview.com

2) Union Pacific

Po 16 letech nepřetržitého růstu, akcie společnosti Union Pacific vykazují první výraznější cenové propady. Tento pokles se uskutečňuje i v okamžiku, kdy společnost vykazuje pozitivní meziroční nárůst tržeb o 17,4 % na 21,8 miliard USD.

Pro letošní rok a rok následující, je počítáno s růstem tržeb o cca 2-3 miliardy dolarů, čímž by se měly obnovit tržby do předpandemické výše. Akcie Union Pacific se obchodují v úzkém rostoucím kanále, který za sebou zanechal velké množství supportních zón. Tou nejvýraznější je cenová úroveň 175 USD, kde se nachází konfluence s vysokým Volume a 61,8 % Fibonacciho Retracementu. Union Pacific vyplácí dividendy ve výši 1,3 USD za akcii s kvartální frekvencí.

Měsíční akciový graf společnosti Union Pacific
Měsíční akciový graf společnosti Union Pacific
Zdroj: tradingview.com

3) Norfolk Southern

Tato společnost se zaměřuje především na přepravu zemědělských komodit, dobytku, řeziva a dalších materiálů. Stagnace akciového růstu této společnosti probíhala téměř celý rok 2021, což je dobrá zpráva v tom smyslu, že tento titul je odolný proti pandemickým restrikcím, ovšem špatná zpráva je, že i ona vykazuje v současné době pokles hodnoty svých akcií. Norfolk Southern eviduje meziroční nárůst tržeb o 16,5 % a tržby budoucí se odhadují na částku okolo 12,5 miliardy USD pro rok 2022 i rok 2023.

Během roční konsolidace akcie Norfolk vytvořily dvě rezistentní zóny, které budou bránit případnému růstu. I tento titul je cyklický a supportní zóny kopírují Fibonacciho úrovně na cenách 205 USD a 185 USD. Společnost vyplácí dividendy ve výši 1,24 USD za akcii, rovněž na kvartální bázi.

Měsíční akciový graf společnosti Norfolk Southerm
Měsíční akciový graf společnosti Norfolk Southern
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Železniční doprava bývá u cestujících mnohdy volena jako "zlatá střední cesta". Není tak rychlá jako letecká doprava, ale je komfortnější než doprava autobusová. Ovšem železniční segment je postaven spíše na přepravě různých komodit a to na velké vzdálenosti. Vzhledem k tomu, že komoditní přeprava je páteří tohoto tržního segmentu, je ziskovost společností závislá na poptávce po nich. V současné době si železniční akcie procházejí poklesem, ostatně jako většina akciových titulů. Díky dlouhé historii růstu lze na cenových grafech nalézt dostatek podpůrných zón, na kterých může dojít k obratu sentimentu a nastolení opětovného akciového růstu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo