Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tipy na skvělé akcie do 10 dolarů, které si může dovolit každý investor

Publikováno
Tipy na skvělé akcie do 10 dolarů, které si může dovolit každý investor
Zdroj: depositphotos.com

Již dávno neplatí, že k investování potřebujete stovky tisíc. Investovat i do konkrétních akciových titulů lze již od pár stovek a jako důkaz vám ukážeme 3 perspektivní akcie, které nestojí ani 10 babek. Nízké ocenění akcií se mnoha investorům může zdát jako atraktivní příležitost ke spekulacím, protože u takovýchto akcií bývá vysoká volatilita(což znamená vyšší potenciál i riziko).

Extrémní případy nabízí akcie, které stojí méně než 1 USD, tzv. penny stocks. Zde nastávají případy, kdy akcie stojí jeden týden 0,10 USD a na konci druhého týdne pak třeba 0,50 USD. Odolat pokušení je v takových případech velice těžké, ale vybírejte opatrně.

Takto nízké ceny akcií ale často naznačují, že se společností není všechno v pořádku a zkušení investoři se jim spíše vyhýbají.

Pokud chcete investovat do levných akcií, pak se vyhněte penny stocks a vybírejte z těch, u kterých jsou ceny od 5 do 10 USD, což je určitá psychologická hranice.

Na trhu je samozřejmě mnoho akcií, které jsou levné. Pro výběr vhodné investice je ale potřeba rozumět tomu, v jakém oboru firma působí, jakou měla historii a jaké jsou další perspektivy. Například investice do cestovní kanceláře TUI (cena k 30. 10. 2020 byla 3,7 euro) je v době koronakrize vysoce riziková.

Poznámka

Díky nízké likviditě může také nastat situace, kdy akcionář nebude schopen akcie prodat, protože se nenajde protistrana k vyplnění jeho příkazu.

Z levných akcií, které podle našeho názoru jsou relativně bezpečné, jsme vybrali následující tituly:

General Electric

 • Tržní kapitalizace: 64,5 miliard USD
 • Cena akcie k 31. 10. 2020: 7,42 USD
 • Očekávané P/E ratio pro rok 2020: 23,5
 • Dividendový výnos: 0,54 %
 • Book value per share (účetní hodnota na akcii): 3,82

General Electric (ticker GE) je mezinárodní gigant, konglomerát, který působí v různých segmentech. Vývoj cen akcií GE je dalším příkladem firmy, které se v posledních letech příliš nedařilo. Za posledních 5 let akcie klesly z 30 USD až na 6 USD za akcii. Důvodem pro tento vývoj byly ztráty, které firma vytvářela.

Nyní se ale zdá, že se začíná situace obracet k lepšímu. Firma prochází transformací a čtvrtletní výsledky za 3Q 2020 ukázaly zlepšující se ziskovost i free cash flow. Mimo to dluhy klesly o 11,7 miliard USD.

Pro fiskální rok 2020 GE očekává zisk 3,6 miliard USD.

Pozitivní je také to, že GE se začíná více zaměřovat na využívání obnovitelných zdrojů energie.

Poznámka

TIP: Pokud byste rádi pravidelně investovali již od 500 Kč měsíčně s širokou diverzifikací a takřka úplně bez starostí, podívejte se na investiční platformy.

Ford

 • Tržní kapitalizace: 30,7 miliard USD
 • Cena akcie k 31. 10. 2020: 7,7 USD
 • Očekávané P/E ratio pro rok 2020: 25,8
 • Dividendový výnos: 1,94 %
 • Book value per share (účetní hodnota na akcii): 7,37 USD

Ford (ticker F) je společnost, která v posledních letech masivně investuje do vývoje elektrických vozidel. V tomto roce firma spustí výrobu elektrického vozu Mustang Mach-E s dojezdem 480 km. V dalších dvou letech firma plánuje výrobu elektrického F-150 a Fordu Transit.

Ford má podíl firmě Argo AI, která vyrábí systém pro autonomní vozidla. Spojení Fordu a Argo AI by mohlo vést k tomu, že by firma v blízké budoucnosti udávala trend v oboru samořídicích aut.

Poznámka

Nenechte se zmást neslavným vývojem ceny akcií od přelomu tisíciletí vyvolaným především konkurencí a následně i uzavíráním hranic kvůli koronaviru. Firma se nyní odebírá správných směrem a utváří nejnovější trendy trhu. Dopad covidu na automotive podniky vám názorně ukážeme na následujícím titulu.

Goodyear

 • Tržní kapitalizace: 1,9 miliard USD
 • Cena akcie k 31. 10. 2020: 8,28 USD
 • Očekávané P/E ratio pro rok 2020: -1,54
 • Dividendový výnos: 1,92 %
 • Book value per share (účetní hodnota na akcii): 12,4 USD

goodyear-logoAkcie Goodyear (ticker GT) od konce roku 2017 ztratily více než 70 % hodnoty. Jeden důvod pro to je – firma podniká ve vysoce konkurenčním prostředí. Dalším je fakt, že situace v automobilovém průmyslu není díky koronakrizi dobrá a dealeři pneumatik snižují svoje zásoby. Výsledkem je prudký pokles výnosů a zisku.

Pro rok 2020 Goodyear očekává ztrátu 1 miliardu USD. Společnost ale byla zisková až do roku 2019 (např. v roce 2017 byl zisk 400 miliónů USD).

Během recesí sice výkonnost firmy trpěla, ale každá krize jednou skončí. Jakmile se znovu začne zvyšovat produkce automobilů, logicky poroste spotřeba pneumatik. Vlastně se tímto propadem akcií vytváří zajímavá investiční příležitost nakupovat akcie ve “slevě”.

Pokud se v budoucnu vrátí zisk na podobnou úroveň jako byla před rokem 2018, pak při aktuální ceně by P/E bylo nižší než 6.

Cena akcií se pohybuje pod účetní hodnotou, což je další indikátor, že aktuální ocenění má v sobě dostatečnou rezervu pro další růst.

A jaký je váš názor? Máte další tipy na levné akcie s potenciálem dalšího růstu? Napište nám je do komentáře.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Vladimír dlouhá léta působil v bankovnictví jako auditor a finanční controller. Bankovní prostředí opustil v roce 2013 a poté se vydal do Zambie, kde si udělal skvělé dva roky prázdnin. Bylo mu jasné, že do banky se už vracet nechce, a proto v roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a tradera na finančních trzích. Ty jsou pro něho nekonečnou studnicí nových poznatků a oborem, ve kterém není o překvapení nouze.

Kromě tradingu, psaní článků o financích a tvorbě e-booků se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Mezi jeho koníčky patří cestování, psychologie osobního rozvoje, turistika a sport. Jeho motto je: Keep Moving Forward.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎