Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technologická studená válka eskaluje: Čína vyřazuje Intel a AMD z vládních počítačů!

Čína nutí instituce i firmy omezovat americkou technologii. Vydala seznam preferovaných čipů a systémů z domácí produkce.

Technologická studená válka eskaluje: Čína vyřazuje Intel a AMD z vládních počítačů!
Zdroj: Depositphotos.com

Čínské snahy o omezení závislosti na amerických technologiích dosáhly nového vrcholu, když se objevily zprávy o plánech na omezení používání čipů od společností Intel a Advanced Micro Devices (AMD) ve vládních počítačích.

Analytici z Wall Street varují, že to může mít značný dopad na prodeje obou firem (ztráty v řádech miliard dolarů.

Vrací se tradiční uzavřenost čínské ekonomiky?

Podle zprávy Financial Times, Čína zavedla směrnice, které mají postupně vytlačit americké čipy těchto společností ze svého trhu.

Kromě toho se Čína také snaží marginalizovat operační systém Windows od Microsoftu a zahraniční databázový software ve prospěch domácích alternativ.

Čínské ministerstvo průmyslu vydalo koncem minulého roku seznamy “bezpečných a spolehlivých” procesorů, operačních systémů a databází od čínských firem, které mají být preferovány po dobu tří let od data publikace.

Tento krok Číny je dalším signálem narůstajícího napětí mezi Čínou a Spojenými státy, které se dotýká i jiných technologických firem.

V prosinci pak čínské agentury a státem podporované firmy zakázaly svým zaměstnancům nosit do práce iPhony od společnosti Apple.

Jde o další kroky v rámci širšího úsilí Číny snižovat její závislost na zahraničních firmách a rozvíjet domácí průmysl s polovodiči, zejména kvůli omezením ve vývozu technologií ze Spojených států.

Dopad na americké technologické firmy

Analytik Stacy Rasgon z Bernstein Research odhaduje, že by úplné zastavení čínských vládních nákupů čipů Intel a AMD mohlo mít dopad v řádu několika miliard dolarů.

Ztráty by mohly dosáhnout až 1,5 miliardy dolarů pro Intel a několika stovek milionů dolarů v případě AMD. Navíc je pravděpodobné, že by Intel mohl čelit větší ztrátě zisku než AMD kvůli vyšší expozici a horší struktuře nákladů.

Poznámka

V roce 2023 tvořila Čína 27 % tržeb společnosti Intel a zhruba 15 % tržeb společnosti AMD.

Reakce akcií Microsoft a Intel na oznámení čínské vlády

Aktuální cena
Změna
Intel / INTC
Načítání
Načítání
Načítání
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání

Čínské kroky naznačují, že se země stále více soustředí na vlastní technologickou nezávislost a snižuje svou závislost na amerických technologiích, což může mít širší důsledky pro globální technologický průmysl.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.