Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

29. díl Seriálu technické analýzy – Co je to order book

29. díl Seriálu technické analýzy – Co je to order book
Zdroj: depositphotos.com

Order book, nebo také česky kniha objednávek. To je téma, které se často probírá v mnoha traderských diskuzích. Ale co je to order book?

Jedná se o nezbytný přehled o trhu, nebo jen drobnou výpomoc? Lze na order book postavit obchodní strategii? A jsou vlastně data z order book relevantní? Na všechny tyto otázky vám přineseme odpověď.

Základní typy příkazů: Maker a Taker

Nejdříve začněme základními pojmy. Pokud už jste o tomto tématu něco četli, nebo pokud už jste sami zkoušeli obchodovat, určitě jste narazili na pojem maker a taker. Jestli tato slovíčka znáte z angličtiny, tak vám to hodně pomůže.

  • Maker, jak už znalost angličtiny napoví, je obchodník, který pomáhá s tvorbou trhu. Maker příkazy nejsou realizovány ihned, ale vstupují do knihy objednávek, tedy do order book, ve formě LIMIT obchodů. A tam čekají na nějakého takera, který je zrealizuje.
  • Taker je ten, kdo na trhu bere. Tzn. využívá příkazy, které na trhu už jsou k dispozici. Taker obchody většinou mají formu MARKET obchodů. Realizují se tedy ihned a do order booku nevstupují. Naopak z něho již existující příkazy berou.
bitfinex orderbook
Takto může vypadat orderbook. Tenhle je konkrétně z kryptoměnové burzy Bitfinex. Nákupní a prodejní příkazy jsou řazeny pod sebou a vedle kurzu (ceny) vidíte i objem a počet.

Co je to order book

No a co je to tedy order book a jak to souvisí s maker/taker obchody? Jedná se “pouze” o záznam nákupních a projedeních příkazů, které se na trhu nachází a čekají na uskutečnění.

Je nutné si uvědomit, že ne všechny příkazy/objednávky se realizují za aktuální cenu (market). Na trh totiž přicházejí i čekající objednávky (limit). Ty se realizují až na zvolené ceně – možná vlastně nikdy – pokud se cena daného aktiva na zvolenou cenu nedostane. V každém případě ale limitní příkazy vstupují do knihy objednávek.

Je dobré podotknout, že v knize objednávek se někdy mohou nacházet i příkazy, které obchody neotvírají, ale uzavírají: take profit a stop loss.

Pokud tedy někdo koupí 1 BTC na ceně 10 000 USD a nastaví si stoploss na cenu 7 000 USD tak, aby neměl větší ztrátu než 30 %, bude v knize objednávek zobrazen jeho prodejní příkaz na ceně 7 000 USD.

Vysvětlení sloupců order booku

Order book v platformě burzy Bitfinex (viz výše) je rozdělen na 2 základní poloviny: nákupní a prodejní příkazy.

Nákupní příkazy nalezneme v levé zelené polovině a prodejní naopak napravo.

Co ale řádky a sloupce znamenají? Pojďme si je pěkně vysvětlit.

  • Price: Price je jednoduše cena (kurz), na kterou je daná objednávka nastavena. Pokud někdo nastaví nákup bitcoinu na ceně 6 500, jeho objednávka nebude vyplněna do doby, než se na tuto cenu trh dostane, a bude “sedět” v orderbooku a čekat, až se najde někdo, kdo bude ochotný za tuto cenu daný počet bitcoinů prodat.
  • Count: Jedná se o počet jednotlivých příkazů či objednávek, které na dané ceně (price) čekají. V našem případě výše: pokud trh dostane cenu na 6 394 USD, teoreticky se provede 17 prodejů, pokud se najde protistrana.
  • Amount: Amount neboli částka je součet všech příkazů na dané ceně. Na ceně 6 394 USD tedy čeká 17 příkazů, celkem v hodnotě 12,4 BTC. Aby cena mohla jít výše, musí obchodníci na burze všech těchto 12,4 BTC koupit.
  • Total: Součet všech objednávek v rozmezí od aktuální ceny až po cenu určenou na příslušném řádku. Z obrázku můžeme například vyčíst, že aby se v tuto chvíli cena mohla vyšplhat až na 6 400 USD, muselo by dojít k nákupům v celkové výši 63,9 BTC.

Na příkladu bylo využito trhu s kryptoměnou Bitcoin. Order book však nemají pouze kryptoměny, jedná se o princip využívaný snad na všech trzích včetně akcií apod.

Jaké jsou další druhy objednávek

Dejme si příklad: aktuální kurz vašeho oblíbeného aktiva je 1,1 a vy chcete nakoupit za 1,2 (například na 1,18 je silná hladina resistence a po jejím proražení očekáváte růst).

Protože je aktuální kurz 1,1 a vy nebudete u počítače nonstop, tak zadáte příkaz buy stop. Jakmile kurz dosáhne požadované hodnoty (v našem případě 1,2), realizuje se nákupní příkaz.

Pokud by byla situace opačná, tedy kurz je stále 1,1 ale vy chcete nakoupit na 1,0 tak zadáte buy limit.

Samozřejmě funguje to i opačně a můžete zadávat i sell stop a sell limit objednávky na prodej. Takové příkazy jsou nižší nebo vyšší než současná cena. Ve snadnější orientaci vám pomůže názorný graf níže.

buy stop limit, sell stop limit
4 typy obchodních příkazů, kterých lze využít

Hidden orders (skryté příkazy)

Představte si, že jste v situaci, kdy chcete nakoupit velké množství akcií určité společnosti. Množství akcií je tak velké, že určitě ovlivní trh. Tato situace není nereálná ani pro retailové obchodníky. Pokud se budeme bavit o společnostech, které nejsou obchodníky příliš vyhledávány a retailový obchodník by chtěl udělat na své poměry velký obchod, tak může způsobit náležitý poprask.

Pokud byste chtěli nakoupit XY akcií na ceně X a zadali byste čekající příkaz (byli byste maker), tak se tento příkaz propíše do order book a všichni jej uvidí.

Co se stane? Ostatní obchodníci začnou spekulovat. Vidí, že se něco chystá, vezmou to jako signál, umístí své příkazy do výhodnější pozice (aby byly realizované dřív a následně se na velké objednávce “svezli”). Takové jednání je pro vás nežádoucí a tak umístíte objednávkou jako skrytou.

Skrytá objednávka se nepromítne v order book. Využije se další software, obvykle není potřeba nic instalovat a využijí se servery brokera. Jak už o order book víte, v knize objednávek se realizují příkazy tak, jak přišly.

Hidden orders/skryté objednávky jsou realizované obvykle jako poslední, protože v order book nejsou. To je pro obchodníka sice nevýhoda na dané ceně, ale stále je to lepší než kdyby byl jejich záměr viditelný.

Jak odhalit skryté objednávky?

Order book vám v tomto případě nepomůže. Můžete mít kvalitní centralizovaná data, ale objednávku prostě neuvidíte. V tomto případě se nabízí stará známá technická a fundamentální analýza. Ta by vám měla prozradit, proč někdo chce tak velké množství prodávat nebo nakupovat a proč právě na dané ceně.

Na druhou stranu ani příkazy které v order booku jsou vidět nemusí mít vždy vypovídající hodnotu. Může se jednat o fake příkazy a ještě dříve, než na ně přijde řada a vyplní se, tak zmizí. Na kryptoměnových trzích je k vidění poměrně často.

Jak order book využít

Order book by měl nabízet v zásadě každý kvalitní broker a burza. Na jednoduché tabulce nebo grafu vidíte, kde jsou zadány čekající příkazy a zda převažují býci či medvědi. Neboli zda bude mít trh tendenci růst či klesat.

Z logiky věci je to jednoduché, převaha prodejních signálů by měla znamenat pokles a naopak. Ovšem pozor, v order book nevidíte s předstihem budoucí aktuální market příkazy (realizovaní za tržní cenu) a celkově vlastně vidíte jen data daného brokera.

Order book vidí i ostatní obchodníci a vidí jej i velcí hráči, a proto může vést tento styl obchodování k mnoha falešným signálům. Rozhodně je vhodné příkazy z order book potvrdit i technicky nebo fundamentálně. V historii byly vidět značné příkazy v order books na hranicích, které hlídala centrální banka.

Příkladem byl například švýcarský frank vůči euru na hranici 1,2 nebo i česká koruna vůči euru na 27. Tyto ceny byly pečlivě střeženy a na 1,18 a na 26,8 čekalo mnoho obchodních příkazů. Po upuštění od intervencích se na těchto hranicích skutečně trh “rozjel”.

Relevantnost dat z order book

A nyní to klíčové. Lze se tedy podívat na order book, vyvodit klíčové hranice, potvrdit si je jednoduchou technickou analýzou a obchodovat?

Odpověď zní: Ano i ne. Data, která vidíte jsou pouze malým fragmentem trhu a pocházejí od vašeho brokera nebo burzy.

Rozhodně se nejedná o data za celý trh a pracuje tak se značně zkreslenými informacemi. Čím je ovšem broker větší, tím jsou data přesnější a nejde vlastně ani tak o počet jako o dostatečně reprezentativní vzorek, který má v konečném důsledku mnoho brokerů. Když si totiž uvědomíte, jak malou část trhu vlastně vidíte, tak s určitou nadsázkou se můžete koukat na generátor náhodných čísel.

Osobně bych do toho nešel a order book využil maximálně jako doplňující indikátor. Ovšem pozor, cíleně zmiňuji order book od forex brokera.

Rozhodnutí necháme na vás. Je faktem, že data z order book odrážejí jen malý fragment účastníků na trhu. Na druhou stranu by měla odrážet základní chování většiny retailových obchodníků, a i z toho si můžete udělat zajímavá obraz. Pokud navíc order book doplníte o technickou nebo fundamentální analýzu, tak vám může vzniknou obchodní strategie, která bude fungovat a to je základ tradingu.

Kdy a jak využít order book?

Pokud stále čtete a neodradily vás řádky výše, tak pro vás máme i dobrou zprávu. Order book s kvalitními daty je skutečně dobrý pomocník. Pokud se trh rozjede, tak se jej vyplatí sledovat. V tento moment je to vlastně ten nejlepší nástroj, protože v něm vidíte, kde čekají objednávky ve směru pohybu a kde už je zase více opačných příkazů a kde by tak trh měl minimálně zpomalit.

V order book byste také měli vidět důležité hranice supportu a resitance. Můžete si tak ověřit, zda i ostatní na danou linii spoléhají a hodlají se ji zobchodovat. Někdy v order book uvidíte i příkazy velkých hráčů, kteří chtějí trochu zmanipulovat trh, vstoupit na něj s velkým objeme a možná i vybrat stop lossy. I o tomto tématu jsme psali článek.

Order book je rozhodně velmi dobrý pomocník. Za určitých okolností a s kvalitními daty lze považovat i za vhodný nástroj pro řízení, vstup nebo ukončení pozice. Ve většině případů bych se ale nespoléhal pouze na něj, případně jej použil jako doplněk k něčemu jinému. Přece jen skryté orders nebo nekvalitní data mohou závěry značně zkreslit, na druhou stranu v rozjetém trendu vám téměř nic jiného tak dobře nenapoví.

Líbil se vám tento článek?
26
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Shimanzo

Nikde nepopisujete to, ze jsou v cekajicich prikazech zahrnut i profit target a hlavne stoploss

Redakce Finex

Shimanzo, díky za feedback. To je pravda. Na jednu stranu to ale samo o sobě dává smysl – stop loss a take profit jsou prakticky jen příkazy, které jsou opačné než příkaz “původní”. Ale do článku to doplníme.
Vojtěch, Finex.cz

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.