Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Do světa kryptoměn dorazil nový narativ. Jedná se o tzv. AI agenty, tedy roboty s umělou inteligencí, kteří sami dokáží ve světě kryptoměn nejen obchodovat.
A největší platformou pro vytváření takových robotů je Virtuals Protocol (VIRTUAL). Ten umožňuje uživatelům AI agenty vytvářet i spoluvlastnit.
Jedná se v podstatě o autonomní programy (chytré kontrakty), které jsou schopny samostatně rozhodovat na základě předem daných pravidel. Zvládnou například:
AI agenti od Virtuals Protocolu navíc zvládnou používat i Web2 a Web3 aplikace jako TikTok nebo metaverse Sandbox. Mohou hrát hry, lze je ovládat i pomocí pohybu a zvládnou se virtuálně “zhmotnit” – tedy ukázat se na livestreamu na YouTube.
Každý agent je zároveň svým vlastním tokenem, na svém profilu má graf a dá se obchodovat na decentralizované burze (DEX). Největší z nich, Luna by Virtuals, má aktuálně tržní kapitalizaci přesahující 150 milionů USD.
Projekt je ve vývoji od roku 2021 a už tehdy se mu podařilo vybrat 16 milionů USD od investorů jako Defiance Capital, Merit Circle nebo Kierana Warwicka.
Disponuje zajímavou tokenomikou v rámci níž je každý vytvořený AI agent spárován s tokenem VIRTUAL v příslušném fondu likvidity. Vytvoření nového agenta vyžaduje určité množství VIRTUAL tokenů, právě k vytvoření příslušného fondu (poolu).
Po vytvoření fondu likvidity jsou tokeny uzamčeny, což vytváří deflační tlak na VIRTUAL. Čím více AI agentů vznikne, tím větší deflace bude na VIRTUAL působit.
Distribuce VIRTUAL není dle whitepaperu také tak špatná, jak to u altcoinů podporovaných privátními investory bývá. 60 % VIRTUAL je určeno veřejnosti, 5 % na likviditu na burzách a 35 % pro pokladnici ekosystému, tedy pro vývojáře, investory a na další rozvoj.
Celkové množství VIRTUAL je 1 miliarda a všechny tokeny jsou již v oběhu.
Samotný token Virtual byl spuštěn na konci roku 2023 a nyní se nachází na blockchainu Etherea a také na jeho druhé vrstvě Base.
Cena tokenu se letos na jaře zvýšila cca 3x, ale s pádem většiny altcoinů během června se i VIRTUAL vrátil na původní hodnoty, za které se začal obchodovat, tedy na přibližně 0,05 USD za kus. Tam se cena držela až do poloviny října, kdy se o AI agenty doslova ze dne na den začala zajímat celá komunita.
Cena pak během 2 týdnů vzrostla o 500 + % a nyní se pohybuje kolem 0,4 USD.
To bude záviset zejména na těchto faktorech:
Pokud vás Virtuals Protocol zaujal, na větších burzách ani směnárnách jej zatím nenajdete. Lze však bezpečně koupit např. na burze Bitget, BingX nebo MEXC.
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.