MEXC je nejlikvidnější kryptoměnovou burzou, která nevyžaduje ověření totožnosti. Chlubí se i dalšími nej – největším množstvím zalistovaných kryptoměn (2 500+) a nejnižšími poplatky (0 % na spotu a 0 % pro makery + 0,01 % pro takery na derivátech).
Vznikla v roce 2018 a sídlí v regulačním ráji na Seychelách. Kromě výše zmíněných pozitiv je však její jméno spojováno i s několika závažnými, avšak nepotvrzenými tvrzeními – např. že bezdůvodně zmrazuje a blokuje účty.
Na MEXC můžete obchodovat v desktopovém prohlížeči i aplikaci pro Windows, také v mobilním prohlížeči i aplikaci pro Android a iOS. Češtinu a českou korunu bohužel nepodporuje.
50%
100%
80%
100%
80%
50%
V češtině | Ne |
---|---|
Vznik burzy | duben 2018 |
Podporované kryptoměny | BTC, ETH, BNB, SOL, USDT a 2 500 + dalších |
Poplatek za obchod na spotové burze | 0 % pro makery i takery |
Nabízené služby | Směna, trading, futures, finanční páka, copy trading, staking a úročení, kryptoměnové půjčky, IEOs, demo účet, vlastní platební karta |
Nutnost KYC | Ne |
MEXC (dříve MXC) je kryptoměnová burza sídlící v regulatorním ráji na Seychelách (stejně jako několik dalších burz). Své služby poskytuje od dubna 2018, operuje na globálním trhu vyjma USA a nabízí vše, co návštěvníci moderní burzy potřebují.
MEXC je první volbou zejména těch, kteří chtějí zůstat v anonymitě, jelikož se jedná o nejlikvidnější a nejpokročilejší burzovní platformu, která po svých zákaznících nevyžaduje KYC (ověření totožnosti). Na MEXC je proto možné mít i více účtů.
Za chodem MEXC se ale skrývá také mnoho otazníků. Má burza všechny potřebné licence? A jsou pravdivá nařčení, že obchoduje proti svým uživatelům a bezdůvodně zmrazuje a deaktivuje účty? Přečtěte si naši podrobnou recenzi.
MEXC Global byla založena roku 2018 týmem finančních a blockchainových expertů vedených bývalým finančním ředitelem Microsoftu, Ryderem Junjim. Ten se od té doby příliš veřejně neprezentuje a burzu vede CEO John Chen Ju.
O rok později došlo k vydání burzovní kryptoměny MX Token (MX), která se nachází na blockchainu Etherea. Její držitelé mají na MEXC levnější obchodní poplatky a také ji mohou využívat k získávání nově spouštěných kryptoměn na MEXC Launchpadu.
MEXC, na rozdíl od ostatních burz, příliš nesází na pompézní marketing a sponzoring známých značek a jmen mimo kryptoměnový svět. Její logo tak nenajdeme na žádných fotbalových dresech ani na bannerech u zápasů.
Aktivity MEXC směřují dovnitř kryptoměnového světa, za zmínku stojí například strategické partnerství s Toncoinem (TON), které burza uzavřela roku 2024. Toncoiny tak na MEXC jako na jediné burze můžete obchodovat bez poplatku.
V současnosti má MEXC oproti největší burze světa, Binance, přibližně pětinový objem obchodů (volume), a to jak na spotu, tak na derivátech, což svědčí o její velmi dobré likviditě a nízkém spreadu (rozdílu mezi prodejními a nákupními kurzy).
MEXC jako jednu ze svých hlavních předností vyzdvihuje přímo svou komplexní a pokročilou platformu, jež zvládne zpracovat 1,4 milionu transakcí za sekundu (TPS).
Prostředí je přeloženo do 15 jazyků, avšak čeština mezi nimi zatím není. Krom své desktopové verze nabízí i plnohodnotnou mobilní aplikaci pro iOS i Android.
Mobilní aplikace je stejně jako desktopové prostředí plynulá a rychlá. V porovnání s konkurencí by však přeci jen mohla obléknout modernější designový kabát.
Ukazatelem, který prozradí, jak moc je prostředí platformy vyspělé, většinou bývá, zda burza nabídne vlastní graf. MEXC v tomto nezklame a její uživatelé si mohou vybrat mezi jejím grafem a vloženým grafem od populární platformy TradingView.
Jak už jsme naznačili, MEXC lze pohodlně používat jak na desktopu (v prohlížeči i aplikaci pro Windows), tak na mobilu (opět v prohlížeči i aplikaci).
Všechny 4 možnosti se od sebe liší jen drobně, co se týče rozložení ovládacích prvků, ale základ a princip ovládání je stejný. My se v našem návodu zaměříme na ovládání platformy na počítači v prohlížeči Google Chrome.
Pokud chcete na MEXC nakoupit kryptoměny, po jednoduché a anonymní registraci, pouze přes e-mail/telefon/Google účet/Apple účet/Telegram nebo MetaMask, začněte v Menu hledat záložky “Markets” nebo “Trade” a následně “Spot”.
Klasický nákup a prodej skutečných “fyzických” kryptoměn, ať zní slovo “fyzických” ve spojitosti s virtuálními aktivy jakkoli divně, probíhá právě na spotové burze; kryptoměny, které zde nakoupíte, se vám zobrazí ve vašem portfoliu a můžete si je následně poslat na svoji vlastní peněženku.
To, že se nacházíte na spotu a nakupujete jednu z více než 2 500 zalistovaných kryptoměn (značná část jsou memetokeny), poznáte na každé burze i tak, že v označení páru např. BTC/USDT se nachází lomítko. Naproti tomu na futures, u tzv. perpetual kontraktů jsou páry obvykle značeny bez lomítka, tedy např. BTCUSDT.
Při nákupu a prodeji kryptoměn je také důležité správně vybrat druh objednávky, tedy jestli chcete nakoupit za okamžitou tržní cenu (Market) nebo si počkat, až se cena dostane na vaši předem stanovenou cenu (Limit) a potom nakoupit.
Na MEXC najdeme všechny základní druhy objednávek:
Před zadáním objednávky je také možnost si předem nastavit cenu pro výběr zisku (Take Profit – TP) nebo redukci ztráty (Stop Loss – SL).
Výše zmíněný postup počítá s tím, že na MEXC již nějaké kryptoměny máte. Pokud jste si ale účet založili nově nebo se chystáte peníze do kryptoměnového prostředí teprve poslat, nabídne burza široké spektrum možností, jak tak učinit.
První z nich je SEPA platba z bankovního účtu. Pro její zadání je nutné v Menu kliknout na “More” a “Buy Crypto” a následně najít pole “Bank Transfer”.
SEPA samozřejmě podporuje pouze platbu v EUR. Směnný kurz, za který MEXC vymění vaše eura za kryptoměny (pouze stablecoiny) je cca 1 %, žádný další poplatek se za vklad skrze bankovní účet neplatí. U výběru stejně tak.
MEXC varuje, že je na burze důležité zadat stejnou částku, jakou ve výsledku pošlete. Jinak budou prostředky na 24h pozdrženy.
Dále můžete na MEXC dostat prostředky přes platební kartu. Zde máte na výběr ze dvou možností. První z nich se skrývá pod polem “Debit/Credit Card” a jde o nákup stablecoinů za EUR, USD nebo GBP. Poplatek skrytý ve směnném kurzu činí v tomto případě cca 2,5 %.
Druhá možnost pod tlačítkem “Express” nabídne směnu cca 20 lokálních měn za vybrané kryptoměny. Česká koruna mezi nimi bohužel není, což hodnotíme negativně, jelikož konkurenční burzy přímý nákup kryptoměn za CZK nabízí. Poplatek je u služby Express opět skryt v kurzu a činí cca 3 %.
Úplný výčet možností pro vstup z fiatu do kryptoměn u MEXC zahrnuje i přímý obchod s uživateli “P2P” a obchod přes třetí stranu “Third Party”. Právě kvůli rizikům plynoucím z přítomnosti třetí strany však tyto způsoby nedoporučujeme.
Většina uživatelů používá MEXC právě díky jejich derivátové platformě, která nabídne ze všech non-KYC burz nejširší likviditu (k září 2024 volume 6 miliard USD denně) a nejvíce obchodních párů (450 + zalistovaných kontraktů).
Na derivátovou platformu, kde se obchodují kontrakty vázané na hodnotu podkladového aktiva – určité kryptoměny – se dostanete přes tlačítka “Futures” a “USDT-M Futures”. Zde pak můžete otevírat pozice na růst (long) či pokles (short) ceny aktiva s finanční pákou, tedy půjčeným kapitálem. MEXC nabízí páku až 200x.
Na perpetual neboli “věčných” futures můžete svoji pozici držet neomezeně dlouho, je však důležité si pohlídat tzv. funding rate, což je poplatek, který se z vaší pozice odečítá nebo naopak přičítá 3x denně, tedy každých 8 hodin.
MEXC dále nabízí několik doplňkových služeb, pomocí kterých se snaží zákazníkovi vyhovět ve všech jeho potřebách tak, aby vše našel na jedné platformě.
Pod označením Savings se skrývá klasické úročení kryptoměny a jejich staking. Zdejší spořicí produkty jsou buď flexibilní nebo termínované na 30, 60 či 120 dní.
Pokud chcete své kryptoměny začít rozmnožovat, stačí kliknout na “Stake now”, vybrat počet vkládaných kryptoměn, potvrdit a máte hotovo.
Copy Trading je platforma pro kopírování obchodů úspěšných traderů. Uživatel si zde může vybrat z 10 000 obchodníků, kteří sdílejí své pozice a vydělávat (nebo prodělávat) stejně jako oni. Detailního průvodce funkcí Copy Trading najdete ZDE.
Ve srovnání není copy trading na MEXC příliš rozšířen. Např. na BingX, která je jím známá, sleduje největšího tradera 33 tisíc lidí.
Roku 2024 dohnala MEXC ostatní burzy i v nabídce vlastní platební debetní karty. Ta je od značky MasterCard a je dostupná v Česku i na Slovensku.
Pro její získání je nutné mít na burze ověřený účet (KYC). Kromě možnosti utrácet vaše kryptoměny přímo z burzy žádné další výhody nenabídne. Cashback je nulový.
Naopak poplatek za dobití karty (top-up) je 1 %. Jiné kryptoměnové karty nabízejí nesrovnatelně lepší podmínky, je proto vhodné se zamyslet, zda nezvolit konkurenci.
Na MEXC na vás čekají zejména 4 druhy poplatků:
Poplatky za obchodování na spotové burze jsou již delší dobu nulové jak pro okamžité, tak pro limitní objednávky. Poplatky za obchodování na Futures jsou opět nulové pro limitní objednávky a 0,01% pro okamžité objednávky. Supernízký poplatek lze ještě navíc snížit o 10 %, pokud se odečítá z vašeho zůstatku MX Tokenu.
Jak jsme již probírali výše, při nákupu kryptoměn platební kartou je potřeba připravit se na to, že si připlatíte. Součet poplatků ve výsledku zdraží kurz nakupované kryptoměny o cca 2,5 až 3 % od tržní ceny, což však nelze mít MEXC za zlé, jelikož ostatní burzy se nestydí schovávat i poplatky převyšující 7 %.
Zbývá vklad a výběr kryptoměn. Za vklad si MEXC žádný poplatek neúčtuje, vaše mince a tokeny dorazí v takovém množství, v jakém jste je odeslali. Za výběr si už ale nějakou částku strhne, sama totiž při odeslání transakce z burzy ven platí poplatky těžařům či validátorům ověřujícím transakce na blockchainu.
Výše takového poplatku se liší dle sítě, po které danou kryptoměnu posíláte (např. Ethereum patří k dražším, Polygon a BNB Smart Chain k levnějším a Toncoin je dokonce zdarma, viz rozdíly v transferech stablecoinu USDT níže).
MEXC je známá jako anonymní burza, na které lze mít více účtů a registraci máte hotovou za 1 minutu. Burza se na nic neptá a nic po vás nechce.
Přesto však burza ověření profilu doporučuje, např. pokud by se s vaším účtem něco stalo, bude větší šance, že se ke svým prostředkům dostanete zpátky. KYC je také povinné, pakliže chcete využívat produkty jako Savings nebo MEXC MasterCard.
Pro ověření totožnosti jděte na “Profile” a “Identification”. Zde jako první proveďte Primary KYC vyplněním osobních údajů a vyfocením a nahráním vašeho osobního dokladu (občanský průkaz, cestovní pas, ev. řidičský průkaz).
Pro Advanced KYC (nutné např. k získání platební karty MEXC) musíte ještě provést sken vašeho obličeje. Každý nový požadavek MEXC zpracuje do 24 hodin. Podrobného obrázkového průvodce najdete ZDE.
Na burzu MEXC můžete dostat finance 3 způsoby:
Pro vklad kryptoměn hledejte v prohlížeči či v aplikaci tlačítko “Deposit”, pro výběr pak “Withdraw”. Vklady kryptoměn jsou zdarma, při výběru platíte transakční poplatek, který MEXC dále předává těžařům nebo validátorům ověřujícím transakce na blockchainu. MEXC jako jedna z méně burz umožňuje i výběry na bankovní účet.
Jméno MEXC je bohužel spojováno i několika kontroverzními praktikami, z nichž některé jsou očividné, další však nikdy nebyly spolehlivě potvrzeny ani vyvráceny, nelze tak s jistotou říct, kde je pravda a zda se nejedná pouze o konkurenční boj.
Je smutným faktem, že MEXC si nechává platit za listing kryptoměn. Dokonce zaměstnává agenty, kteří zalistování na burze vývojářům projektů nabízí.
I proto je na burze zalistováno přes 2 500 digitálních aktiv. Skutečnost, že MEXC zalistuje úplně cokoli, však nijak nechrání uživatele. Na MEXC zalistované tokeny tak nesplňují žádná kvalitativní kritéria nutná pro listing na ostatních burzách.
Dalším očividným faktem je, že na burze MEXC netradují pouze uživatelé, ale i market makeři, u nichž je pochybnost, zda nejsou na MEXC napojeni. Přítomnost arbitrážních botů je zřejmá, objevují se však i nepodložené názory, že market making na MEXC využívá dat známých pouze burze a není zcela férový.
Nepotvrzená jsou i tvrzení o zmrazování a deaktivaci úspěšných účtů. Několik obchodníků se v minulosti vyjádřilo, že měli na MEXC úspěšný a ziskový účet, který jim byl zničehonic zmražen a zablokován. My v redakci Finexu jsme se osobně s nikým takovým nesetkali, jedná se pouze o tvrzení na X (dříve Twitteru).
The number of people getting problems with @MEXC_Official in the last few weeks is huge.
They also froze the account from a friend of mine.
He deposited BTC worth low six-figures in USD, bought XMR, and tried to withdrawal. The first withdrawal went out, however, after the…
— CR1337 (@cryptonator1337) December 23, 2023
Poslední z pochybností se týká licencí burzy. Už to, že MEXC dlouhodobě působí jako non-KYC burza, je zarážející, když plno jejích konkurentů bylo k implementaci povinného KYC donuceno.
Jen v posledním roce se navíc britské, německé i hongkongské úřady vyjádřily, že MEXC nemá potřebnou licenci pro nabízení služeb na jejich území. A i se svojí estonskou licencí, kterou burza využívá jako bránu pro vstup do EU, má problémy.
Jméno firmy | MEXC |
---|
Základní informace o burze
|
|
Vznik burzy | duben 2018 |
---|---|
Počet klientů | 10 mil. + zaregistrovaných uživatelů |
Webová stránka | mexc.com |
Typ burzy | Centralizovaná |
Vlastní token | MX Token (MX) |
V češtině | |
Česká koruna | |
Dohled ČNB | |
Provozovatel společnosti | Mexc Global LTD |
Ředitelství | Seychely |
Sídlo pro EU | Estonsko |
Důležité informace pro investora
|
|
Nabízené služby | Směna, trading, futures, finanční páka, copy trading, staking a úročení, kryptoměnové půjčky, IEOs, demo účet, vlastní platební karta |
Minimální vklad | 1 satoshi |
Minimální investice (objednávka) | 5 USD |
Počet kryptoměn | 2 500 + |
Podporované kryptoměny | BTC, ETH, BNB, SOL, USDT a 2 500 + dalších |
Měna účtu | Kryptoměny |
Nutnost KYC | |
Pojištění vkladů | |
Nástroje a nabízené služby
|
|
Finanční páka | |
Futures | |
Opce | |
P2P Obchodování | |
Kopírování obchodníků | |
Obchodovací boti | |
Pravidelné investice (DCA) | |
Staking (Earn programy) | |
Půjčky | |
Launchpady | |
Launchpooly | |
OTC Trading | |
Demo trading | |
Vlastní platební krypto karta | |
Vlastní peněženka | |
Další služby | Soutěže v tradingu |
Poplatky za obchodování
|
|
Poplatek za obchod na spotové burze | 0 % pro makery i takery |
Poplatek za obchod na derivátové burze | 0 % pro makery a 0,01 % pro takery |
Poplatek za nákup platební kartou | 2,5 až 3 % |
Vklad a výběr peněz
|
|
Metody vkladu | Bankovní účet (SEPA), platební karta, kryptoměny |
Metody výběru | Bankovní účet (SEPA), kryptoměny |
Poplatky za vklady a výběry
|
|
Vklad bankovním převodem | 1 % |
Vklad platební kartou | 2,5 až 3 % |
Vklad kryptoměn | Zdarma |
Výběr bankovním převodem | 1 % |
Výběr platební kartou | Nelze |
Výběr kryptoměn | Variabilní |
Další poplatky | Za dobití MEXC MasterCard 1 %. |
Aplikace
|
|
Mobilní aplikace | |
Webová verze | |
Desktopová aplikace | |
Zákaznická podpora
|
|
Možnosti zákaznické podpory | Help Center, FAQ, Kontaktní formulář, Live chat, E-mail |
[email protected] | |
Telefonní kontakt | Neuvádí |
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.
Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.
Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.
“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.