Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato častá chyba vás může stát doslova miliony!

Investování není o předpovědích, ale o konzistentním chování. A právě vaše chování v krizi rozhodne, jestli zchudnete – nebo zbohatnete.

Tato častá chyba vás může stát doslova miliony!

Když se trhy cítí tak rozkolísané jako nyní v USA, je normální se ptát: je to tentokrát jinak?

Vždyť americký akciový trh padá a panuje značná ekonomická nejistota. Znepokojení investoři by se však dnes měli zamyslet nad tím, kde se trh nacházel před pěti lety a jak dobře si vedli ti, kteří tehdy neztratili hlavu.

Tehdy se rychle rozšířila pandemie covid-19 a americký akciový trh klesl o 34 procent za pouhých 23 dní – rychleji než kdykoli předtím.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 10 let

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Index Vix, měřítko očekávání investorů ohledně volatility, kterému se často říká “ukazatel strachu” Wall Street, dosáhl rekordní hodnoty.

Přesto se do roka trh nejen zotavil, ale také vzrostl o 78 % ze svého nejnižšího bodu. Lidé, kteří během paniky prodávali, promeškali jedno z nejsilnějších zotavení v historii.

Každé nejisté období přináší své vlastní jedinečné problémy, které investorům ztěžují udržení víry.

Vládní dluhy, globální napětí, nové technologie – to vše vzbuzuje oprávněné obavy

Historie nám ukazuje, že trhy překonaly všechny předchozí “bezprecedentní” výzvy.

  • Velká hospodářská krize,
  • světové války,
  • inflační krize v sedmdesátých letech,
  • černé pondělí v roce 1987,
  • velká recese v roce 2008 – to vše trhy zvládly.

Každá krize může v okamžiku, kdy k ní dojde, působit jako konec světa, avšak vzorec zotavení zůstává pozoruhodně konzistentní.

Budoucnost předvídat nemůžeme, ale navzdory této nejistotě se trhy nakonec vždy odrazily ode dna.

Záruky samozřejmě neexistují, ale tak to v historii fungovalo. Když trhy divoce kolísají, náš instinkt nás nutí jednat, abychom se ochránili. Někteří investoři reagují tak, že stáhnou své peníze, dokud se situace “neuklidní”.

Tento instinkt však obvykle vede k nižším výnosům, než kdybyste nedělali nic.

To neznamená, že byste nikdy neměli měnit svůj investiční plán. Klíčem je znát rozdíl mezi promyšlenými změnami na základě vašich životních událostí a ukvapenými rozhodnutími, která jsou vedena děsivými zprávami.

To první je chytré finanční plánování, to druhé je spíše hazard.

Společnosti se neustále snaží řešit problémy a vytvářet příležitosti

Některé nápady se mohou ujmout. Jiné ne. Investoři jsou odměňováni za to, že na sebe berou část tohoto rizika. A protože je riziko rozloženo mezi doslova tisíce společností, má akciový trh kladné očekávané výnosy i v obdobích, kdy ekonomika zpomaluje.

Americký trh dosahuje v průměru výnosů kolem 10 % ročně, což se vzhledem k míře podstupovaného rizika jeví jako přiměřený výnos.

TIP

Úspěšné investování je o výběru správného portfolia – a o správném myšlení. Disciplinovaný přístup vám pomůže zvládnout nejistotu, aniž byste zamrzli.

  1. Pomáhá přijmout nejistotu jako daň za příležitost – vyšší očekávané výnosy jsou vaší “odměnou” za podstoupení většího rizika.
  2. Je také důležité přizpůsobit své investice svému životu, nikoliv zpravodajskému cyklu.

Investoři, kteří chápou, jak trhy fungují, mají větší šanci zůstat na svých místech v obdobích volatility a sklízet značné výhody plynoucí ze složeného úročení.

Investor, který na začátku roku 1970 vložil 10 000 dolarů do indexu S&P 500 a jednoduše je nechal vydělat, by dnes měl více než 3 miliony dolarů, přestože prožil osm recesí, několik válek, politických převratů a technologických revolucí, které změnily celá odvětví.

Není to proto, že by měl štěstí – je to proto, že poznal, že otázka nezní, zda se nejistota objeví, ale jak zareagujete, když se objeví.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat