Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Špinavé peníze financují terorismus, drogy a obchod s lidmi. Je důvod se bát?

Obavy z praní špinavých peněz jsou noční můrou regulátorů i okradených společností. O jakých rizicích hovoří výzkum společnosti Nasdaq a jaké kroky by proti tomu měly být učiněny?

Publikováno
Špinavé peníze financují terorismus, drogy a obchod s lidmi. Je důvod se bát?
Zdroj: depostiphotos.com

Nebudeme si nic nalhávat, protože v dnešní době je finanční kriminalita brána jako regulární byznys, jehož cílem je parazitovat na finančním systému.

Útočníci se snaží okrádat o peníze mnohdy zcela nezainteresované osoby jako jsou investoři, spořitelé, pojištěnci atd., kteří pouze využívají služeb instituce, proti kterým je obvykle tato agrese primárně vedena.

Jak to tak již bývá, v rámci finanční kriminality je nejvíce poškozený především koncový uživatel a instituce sama obvykle utrpí maximálně šrám na své pověsti.

V tomto článku se podíváme na výzkum společnosti Nasdaq, který je věnovaný odbornému výzkumu a kvantifikování finanční kriminality ve světě. Kde je potřeba se zlepšit a jaká jsou největší rizika? To vše se dozvíte v tomto článku.

Hlavní výstupy zprávy o finanční kriminalitě

V roce 2023 proteklo globálním finančním systémem odhadem 3,1 bilionu dolarů nezákonných finančních prostředků.

  • Odhadem 346,7 miliardy dolarů špinavých peněz bylo použito na obchodování s lidmi.
  • Odhadem 782,9 miliardy dolarů bylo použito na obchodování s drogami.
  • A odhadem 11,5 miliardy dolarů bylo použito na financování terorismu.

Hlavní hrozby

Výzkum společnosti Nasdaq odhalil, že k největšímu procentu podvodů dochází pomocí metod rychlých plateb – pomocí kreditní nebo debetní karty.

Na druhém místě se umístily podvodné metody, které využívají tzv. “finančních mulů”, což jsou obvykle zprostředkovatelé určité transakce tak, aby bylo složité vypátrat, odkud peníze pocházejí a kam směřují. Na chvostu tabulky hrozeb skončily podvody spáchané pomocí firemních emailů.

Zdroj: nasdaq.com
Přehled největších hrozeb v rámci finanční kriminality
Přehled největších hrozeb v rámci finanční kriminality

Firmy v tomto ohledu očekávají výraznou pomoc od regulatorních orgánů, které by měly v nadcházejících 5-10 letech zveřejnit seznam metod a postupů, jak se finanční kriminalitě bránit.

Celkem 25 % respondentů také uvedlo, že aktivně pracuje na tom, aby jejich technologické zázemí bylo o krok napřed před metodami útočníků.

Možnosti řešení

Naprostá většina respondentů očekává, že řešení finanční kriminality bude spočívat v nových technologiích, které mají být spojeny s umělou inteligencí a strojovým učením.

70 % respondentů očekává, že jejich organizace v nadcházejících 1-2 letech zvýší výdaje na AI a strojové učení

Dále 65 % respondentů uvedlo, že klíčem ke snížení dopadů finanční kriminality je predikování útoků. Společnosti se také shodly na tom, že je nezbytné do těchto nových technologií investovat.

Z toho mohou samozřejmě těžit společnosti, které se zabývají kyberbezpečností a prevencí finanční kriminality.

Závěr

V rámci finančního systému se v roce 2023 objevilo 3,1 miliardy špinavých peněz, z nichž bylo nejvíce použito na obchod s drogami.

Společnosti v nadcházejících 5-10 letech očekávají výraznou pomoc regulátorů a sestavení metod ochrany před finančními podvody. Již nyní však podniky investují do kyberbezpečnosti, která má být zaměřená především na predikci budoucích útoků a na realizaci preventivních opatření.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎