Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

S&P 500 přepisuje historii! Půjde trh ještě výš? Co nyní čekat od Bitcoinu? | Burza s odstupem

Index S&P 500 v týdnu opět přepsal historii a dostal se nad 5 000 bodů. V týdnu se také nebývale dařilo kryptoměnám a akcie ČEZ se propadly na více než roční minimum.

S&P 500 přepisuje historii! Půjde trh ještě výš? Co nyní čekat od Bitcoinu? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a rozhodně je opět o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, že index S&P 500 v týdnu opět přepsal historii a dostal se nad 5 000 bodů. Také se nebývale dařilo kryptoměnám a my tušíme, co nyní očekávat od Bitcoinu. Co očekávat od Applu a dalších technologických akcií?

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Index S&P 500 poprvé překročil hranici 5 000 bodů!

Americké indexy se v průběhu týdne posunuly výše, přičemž index S&P 500 dosáhl nových maxim a poprvé překonal hranici 5 000 bodů. Nejlépe se dařilo akciím s malou tržní kapitalizací. Za ostatními indexy naopak zaostal Dow Jones.

Růst však zůstal poměrně úzce zaměřený, přičemž rovnoměrně vážená verze indexu S&P 500 již počtvrté za posledních pět týdnů výrazně zaostala za standardní tržně váženou verzí. Rovněž sledujeme klesající trend v počtu akcií, které se udržely nad svým 50denním klouzavým průměrem.

Úzký růst indexu mohl částečně odrážet také relativní nedostatek ekonomických zpráv, takže se investoři více soustředili na zprávy o hospodářských výsledcích jednotlivých společností.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Budoucnost společnosti Apple v éře Tima Cooka je nejistá

Pokud jste minulý týden zachytili zprávu o výsledcích hospodaření společnosti Apple, možná jste si říkali, proč jste se raději nepodívali na zprávu společnosti Meta (meziroční růst zisků o 69 %) nebo Amazon (čistý zisk 30,4 miliardy dolarů oproti ztrátě 2,7 miliardy v roce 2022).

Začátek prodeje Apple Vision Pro je jistě vzrušující – ale zanechává v investorech mnoho otázek, například jak užitečný tento produkt ve skutečnosti je? A nezlomí se mi krk, když ho budu nosit příliš dlouho? Je také drahý, což ho drží mimo dosah skutečných nadšenců.

Přestože Apple vykázal rekordní zisky, nesplnil očekávání investorů, což vedlo k jeho vyloučení z klubu firem s tržní kapitalizací 3 biliony dolarů.

  • Tržby společnosti klesly čtyři čtvrtletí po sobě – jde o nejdelší sérii poklesů od roku 2001, přičemž prognózy prodeje iPhonů se nenaplnily.
  • Apple navíc ztrácí v Číně na úkor společnosti Huawei, kde se jedním z nejrychleji rostoucích segmentů staly skládací telefony. (I když se začíná spekulovat, že Apple na tomto produktu rovněž pracuje).

Další špatné zprávy? V ohrožení je značný 30% podíl App Storu na tržbách – protože stále více společností napadá stávající nastavení provizí u soudu.

Apple sice konečně přinesl zprávy, které investoři toužili slyšet – naznačil snažení v oblasti umělé inteligence – ale řada investorů může právoplatně namítat, zda neupíná pozornost na tuto oblast s ročním zpožděním.

Podaří se výrobci iPhonů znovu nastartovat růst? Těžko říci.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Investoři jsou nakloněni akciím technologických firem navzdory jejich rekordním cenám

V loňském roce (a počátku toho letošního) vynesly technologické akcie trhy do nebývalých výšin, poháněné kombinací ekonomických překvapení, propouštění a odolného růstu tržeb.

Snižování nákladů je však může vynést jen do určité míry. Aby si udržely dynamiku, bude muset podle analytiků Goldman Sachs podnikání technologických společností růst i v roce 2024.

  • Šest ze sedmi společností velké sedmičky (krom Tesly) zaznamenalo ve 4. čtvrtletí průměrný meziroční nárůst zisku o 62 %, což je číslo, které bude těžké zopakovat – zejména s ohledem na to, že velká část z něj vycházela z iniciativ na snížení nákladů a zlepšení efektivity.
  • Vyšší zisky pokryly slabší výsledky nevýkonných jednotek a nedostatek nových významných příjmů z investic souvisejících s umělou inteligencí, což jsou klíčové faktory současného růstu.

Téměř nikdo není skeptický a analytici Citi varují, že by nedostatek krátkých pozic na technologicky silném indexu Nasdaq 100 mohl představovat problém, pokud by se investoři rozhodli své zisky hromadně realizovat – mohlo by to vyvolat velký výprodej.

Mezi faktory, které by k tomu mohly přispět, patří možné turbulence signalizované snížením ratingu vysoce ceněných titulů, jako je Nvidia, která nedávno obdržela jedno z prvních medvědích hodnocení od analytiků za poslední měsíce.

Vývoj ceny akcií Tesla a Nvidia za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Tesla / TSLA
Načítání
Načítání
Načítání
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání

Evropské akcie již druhý týden téměř beze změny

Hodnota celoevropského indexu Euro STOXX 600 v týdnu vzrostla o 0,14 % a již 14 dní se pohybuje do strany. Minimální změny zaznamenaly německé, britské i francouzské akcie.

Nejlépe se pak dařilo italským akciím reprezentovaným indexem FTSE MIB, které si připsaly téměř 1,5 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Novo Nordisk – největší evropská akciová společnost – kupuje za 16,5 miliardy dolarů Catalent

Novo Nordisk si v pondělí připsal vítězství v závodě o zvýšení produkce svého oblíbeného léku na obezitu Wegovy, když jeho mateřská společnost oznámila, že za 16,5 miliardy dolarů kupuje společnost Catalent, klíčového subdodavatele výroby tohoto přípravku.

Kasim Kutay, generální ředitel společnosti Novo Holdings, agentuře Reuters řekl, že tato transakce je základem strategie jeho společnosti, která má podpořit Novo Nordisk a umožnit výrobci léků rozšířit výrobní kapacity, aby uspokojil prudce rostoucí poptávku po přípravku Wegovy.

Akcie Novo Nordisk vzrostly po oznámení transakce o téměř 4 % a za celý týden se nakonec obchodovaly s 6% ziskem, zatímco akcie Catalent před začátkem pondělního obchodování vzrostly o 10 % na více než devítiměsíční maximum. Po zbytek týdne však naopak 5 % hodnoty ztratily.

Novo Nordisk čelí konkurenci amerického konkurenta Eli Lilly v rychle rostoucím závodě o lék na obezitu. Analytici přitom odhadují, že do konce desetiletí by hodnota tohoto trhu mohla dosáhnout až 100 miliard dolarů.

Vývoj ceny akcií Novo Nordisk za poslední 3 měsíce

Načítání
Načítání
Koupit akcie Novo Nordisk! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Představitelé ECB varují před brzkým snížením sazeb

Vysocí představitelé Evropské centrální banky v týdnu nadále varovali před předčasným snižováním úrokových sazeb.

V rozhovoru pro deník Financial Times se členka Výkonné rady ECB, Isabel Schnabelová, vyslovila proti brzkému snížení s odkazem na lepkavé ceny služeb, odolný trh práce a útoky na lodě v Rudém moři narušující dodavatelské řetězce.

Hlavní ekonom centrální banky Philip Lane pak ve Washingtonu uvedl, že je zapotřebí více důkazů, než si tvůrci měnové politiky budou moci být jisti, že se inflace ustálí na 2% cíli ECB.

Pražská burza po dvou týdnech růstu mírně oslabila

Pražská burza reprezentovaná indexem PX se v týdnu propadla o necelé půl procento a zakončila obchodování na hodnotě 1 450 bodů.

Nejlépe se dařilo akciím Komerční banky, které si po oznámení hospodářských výsledků připsaly více než 5% zisk. Drobné ztráty zaznamenaly akcie Moneta a Philip Morris. Téměř 2 % pak ztratil dosavadní vítěz letošního roku akcie Erste Group.

Vůbec nejhůře z námi sledovaných titulů však opět dopadly akcie energetického giganta ČEZ, které odepsaly téměř 5 % a zvýšily svou letošního ztrátu na více než 14 %. Akcie ČEZ se také během pátečního obchodování dostaly na nejnižší cenu za více než rok.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Kryptoměny dělaly v posledním týdnu investorům radost

V posledním týdnu se kryptoměnám výrazně dařilo. Bitcoin si připsal téměř 12 % a kolem nedělního poledne se obchoduje nad cenou 48 tisíc dolarů za minci. Solana si pak připsala dokonce více než 15 % a kolem 10 % se pohybovaly i zisky Etherea a Cardana.

Možná ještě výraznější růst nás však čeká, neboť již brzy dojde k půlení (halvingu) Bitcoinu, k němuž dochází zhruba každé 4 roky a vždy otřese kryptosvětem. K dalšímu by mělo dojít v dubnu. A pro některé nováčky na kryptotrhu to může být vůbec první halving.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a v roce 2024

Co byste o halvingu měli vědět?

Během halvingu se odměny za těžbu sníží na polovinu. V roce 2009 jste za vytěžení 1 bloku dostávali 50 BTC. Pak se odměna snížila na 25 BTC a posléze na 12,5. Nyní odměna činí 6,25 BTC za vytěžený blok a po dubnovém halvingu se sníží na 3,125 BTC.

To se bude dít, dokud nebude vytěženo všech 21 milionů bitcoinů (očekává se někdy v roce 2140). Proč je půlení Bitcoinu důležité? Zpomaluje inflaci způsobenou těžbou nových mincí.

Při současných cenách by původní emise 50 BTC přidala každých 10 minut do oběhu asi 2,1 milionu dolarů nové nabídky, což by Bitcoin výrazně znehodnotilo. To je také důvod, proč je halving tak velká událost.

Co byste tedy měli od dalšího halvingu očekávat? Zatím proběhly 3 a každý z nich vedl ke krypto rally.

Stačí se podívat na ceny 90 dní před, během a po této události:

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny Bitcoinu před, během a po halvingu
Vývoj ceny Bitcoinu před, během a po halvingu

Je třeba zdůraznit 2 trendy:

  • Velká rally obvykle přichází po halvingu. Cena Bitcoinu v každém případě dosáhla nového historického maxima.
  • Rally před Halvingem je v průběhu let stále menší a menší. To je pravděpodobně způsobeno tím, že těžaři prodávají své bitcoiny a zajišťují si zisky před tím, než se jejich odměny sníží na polovinu.

Na místě je otázka doslova za milion: Jaká bude cena Bitcoinu po halvingu? Věříte, že se bude historie opakovat?

Cena ropy v týdnu výrazně vzrostla

Poté, co si ropa v předcházejícím týdnu připsala více než 7% ztráty, jsme tentokrát byli svědky opačného scénáře. Oba ropné benchmarky rostly po téměř celý týden.

Futures kontrakt na ropu Brent vzrostl za týden přibližně o 6 % a jen těsně nedosáhl ceny 82 dolarů za barel. Americká ropa WTI si pak během týdne připsala přes 5 % a zakončila týdenní obchodování nad hodnotou 76 dolarů za barel.  

Za poslední 3 týdny tak oba ropné benchmarky nejdříve okolo 5 % získaly, pak 6 % ztratily a nyní si připsaly opět podobný zisk. Bude-li tento trend pokračovat, čeká nás v příštím týdnu opět zlevňování ropy.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Již třetí týden po sobě se pak téměř neměnila cena drahých kovů. Fyzické zlato v týdnu odepsalo necelé procento a na závěr pátečního obchodování bylo k mání za 2 025 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný dubnový futures kontrakt zlata pak ztrácel podobně a obchoduje se o 13 dolarů výše.

Zanedbatelně pak ztratilo i stříbro. Cena fyzického stříbra se na závěr týdenního obchodování usadila na úrovni 22,59 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný březnový futures kontrakt stříbra pak ztratil 0,5 % a obchoduje se o 8 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Americký úřad pro energetické informace nedávno poprvé vyčíslil rozsah spotřeby energie při těžbě bitcoinů.

Těžaři bitcoinů využívají obrovský výpočetní výkon k ověřování transakcí v blockchainové síti a poté, co Čína v roce 2021 zakázala těžbu kryptoměn, se mnoho těžebních operací přesunulo do USA, díky čemuž mají největší podíl na těžbě bitcoinů.

V roce 2023 se těžba podílela na celkové spotřebě energie v zemi až z 2,3 %, což zhruba odpovídá spotřebě elektřiny celého státu Utah. Proto jako číslo týdne volíme 2,3.

Číslo týdne

Celosvětově se odhaduje, že těžba bitcoinů spotřebuje až 0,9 % světové poptávky po elektřině.

Podle prognóz by se poptávka po elektřině mohla v příštích dvou desetiletích zvýšit o 70 %, což by dále zatížilo energetickou síť. Kromě Bitcoinu by tuto zátěž mohla zesílit ještě integrace technologií umělé inteligence.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.