Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Yuga Labs, společnost stojící za populární NFT kolekcí Bored Ape Yacht Club (BAYC), čelí vyšetřování ze strany regulátora SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států) ohledně vydávání NFT v jejích kolekcích a nových mincí kryptoměny APE.
BREAKING: The SEC is investigating Yuga Labs, the creator of the popular NFT collection Bored Ape Yacht Club, over if its digital assets sales violate federal law https://t.co/iMRjBO7NpH pic.twitter.com/pk77dgwq4a
— Bloomberg Crypto (@crypto) October 11, 2022
Americký regulator zkoumá, zda klasifikovat NFT jako cenné papíry, nebo jako komoditu. Vyšetřování nicméně nemusí nutně vést k obvinění Yuga Labs z jakéhokoliv porušení federálních zákonů. Podle zprávy agentury Bloomberg chce finanční hlídací pes vědět, zda jsou některé vydané nezaměnitelné tokeny a mince kryptoměny ApeCoin podobné akciím. Pokud tak regulátor shledá, mělo by se jejich emitování na trh řídit federálními zákony.
V reakci na tuto zprávu se ApeCoin, nativní token ekosystému BAYC, propadl o více než 8 %.
Bored Ape Yacht Club je největší sbírka NFT postavená na blockchainové síti Etherea. Kolekce 10 000 líně vypadajících lidoopů má v době psaní tohoto článku floor price 74 ETH, v přepočtu 96 230 USD, a celkovou tržní kapitalizaci 796 000 ETH, v přepočtu zhruba 1 miliarda USD.
Její nativní token ApeCoin spuštěný v březnu 2022 funguje jako hlavní kryptoměna celého ekosystému. Je důležité zmínit, že ApeCoin (APE) nebyl spuštěn společností Yuga Labs, ale nadací Ape Foundation, jejíž správní radu tvoří prominentní jména, jako je Alexis Ohanian z Redditu a Amy Wu z FTX Ventures. Tvůrci kryptoměny se tak zřejmě rozhodli kvůli legislativním záležitostem.
Díky podporovatelům, mezi něž patří např. společnost rizikového kapitálu a16z a celebrity jako superstar NBA Stephen Curry, předvádějící své Bored Apes online, může být Yuga považována za jednu z nejprofilovanějších kryptoměnových společností, na něž se federálové dosud zaměřili. Kromě kolekce BAYC a kryproměny APE take začátkem tohoto roku Yuga provedla masivní prodej svých Otherside NFTs, které jsou určeny pro vyvíjený metaverse.
Regulátor vyšetřuje, zda vydávání NFT společností Yuga Labs a spuštění jejího nativní tokenu neporušilo nějaká pravidla. Do této chvíle nebyla společnost Yuga Labs obviněna z žádného protiprávního jednání; vyšetřování může, ale nemusí vyústit v obvinění. Yuga Labs uvedla, že bude se státní institucí plně spolupracovat.
Je zřejmé, že jsou NFT novým cílem regulátorů.
SEC údajně vyšetřuje trh NFT kvůli jeho nabídkám již od března letošního roku. Dlouhotrvající zkoumání kryptoměnového trhu regulátorem z Wall Street trvá už od počátku soudního sporu s kryptoměnou XRP.
Gensler se ve svých názorech z části odvolává i na jeden z pilířů Howeyhova testu – na slibování zisku emitentem, jímž jsou v tomto případě autoři NFT projektů.
Co je Howeyho test a kdy je platný?
V USA stanovil definici akcie roku 1946 Nejvyšší soud, když v případu SEC v. W. J. Howey Co. judikoval, že o akcii jde vždy, pakliže aktivum kumulativně splňuje následující 4 znaky:
Od té doby jsou tyto 4 podmínky označovány jako Howeyho test, SEC jej stále využívá pro ověření všech náležitostí nově vznikajících akcií či jiných druhů cenných papírů.
Předseda SECu, Gary Gensler, opakovaně prohlásil, že jsou kryptoměny cenné papíry a že by měly podléhat odpovídajícím zákonům. Mezi SECem a kryptoměnou XRP se stále čeká na konečné rozhodnutí o tom, zda se jedná o cenný papír.
Ústup komise v rámci vyšetřování jednotlivých kryptoměn je vzhledem k posledním činnostem přinejmenším nepravděpodobný. Je zajímavé sledovat, jak spor kryptoměny XRP s americkým regulátorem probíhá, a je více než jasné, že případné uzavření sporu zásadně ovlivní pohled amerických státních institucí na kryptoměny a NFT jakožto investiční nástroje.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.