Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Schváleno valnou hromadou – akcionáři ČEZ získají rekordní dividendu

Schváleno valnou hromadou – akcionáři ČEZ získají rekordní dividendu

Schváleno valnou hromadou - akcionáři ČEZ získají rekordní dividendu
Zdroj: depositphotos.com

Valná hromada společnosti ČEZ rozhodla o tom, že její akcionáři získají z loňského zisku společnosti dividendu ve výši 52 korun za akcii před zdaněním. Jde o rekordní částku – vyšší dividenda byla schválena pouze v roce 2010, kdy činila 53 korun za akcii. Očekávaná výše dividendy byla přitom v květnu letošního roku na částce 60 korun za akcii.

Mezi akcionáře tak bude rozděleno celkem 28 miliard korun z loňských zisků. Z nich zhruba 20 miliard poputuje českému státu jakožto majoritnímu vlastníkovi společnosti. Ten prostřednictvím ministerstva financí vlastní v energetickém gigantovi 70% podíl, zbytek drží soukromí akcionáři.

Akcionáři ČEZ si rozdělí celkem 28 miliard korun, z čehož 20 miliard poputuje do státní kasy.

Pro srovnání z předloňského zisku společnost ČEZ svým akcionářům vyplatila dividendu ve výši 34 korun za akcii před zdaněním. Mezi akcionáře tak bylo rozděleno 18,3 miliardy korun, do státní kasy z nich putovalo 12,8 miliardy korun.

Aktuální vývoj akcií ČEZ
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Vyšší dividenda díky prodeji rumunských aktiv

Na výši dividendy se odrazil prodej rumunských aktiv. Společnost ČEZ totiž v průběhu března letošního roku inkasovala kolem 1 miliardy eur za prodej téměř veškerých rumunských aktiv, která energetická společnost vlastnila.

Dle finančního ředitele společnosti ČEZ Martina Nováka se prodej rumunských aktiv na dividendě podílí částkou 9,50 koruny za akcii.

Jak je na tom ČEZ meziročně?

Čistý zisk společnosti ČEZ v uplynulém roce meziročně klesl – z předloňských 14,5 miliardy na 5,5 miliardy korun, což činí pokles o 62 %. Dle firmy za poklesem stojí vyšší tvorba opravných položek kvůli již zmíněnému prodeji rumunských aktiv, zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku a také zdražení emisních povolenek.

Když ale zisk očistíme o mimořádné nepeněžní vlivy, tak čistý zisk společnosti vzrostl o 21 % na 22,8 miliardy korun. A právě z tohoto očištěného zisku je vyplácena dividenda. Meziročně pak tržby skupiny ČEZ stouply o 4 % na 213,7 miliardy korun – tedy nejvíce od roku 2013.

Nominace Dana Ťoka na program nepřišla

Na valné hromadě ale akcionáři ČEZ naopak neschvalovali nominaci bývalého ministra dopravy Dana Ťoka do dozorčí rady firmy. O jeho nominaci se hovořilo na webu ministerstva financí, ministryně Alena Schillerová ovšem v České televizi oznámila, že jako ministryně má k volbě vydat rozhodující pokyn, který ale v případě Dana Ťoka nevydá. V dozorčí radě firmy tak nenastaly žádné změny.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo