Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[Aktualizováno] ČEZ ohlásil kvartální výsledky – očekáváme dividendu 60 Kč/akcii (10% výnos)

Aktualizováno
[Aktualizováno] ČEZ ohlásil kvartální výsledky – očekáváme dividendu 60 Kč/akcii (10% výnos)
Zdroj: Depositphotos.com

Zajímá vás, jakou dividendou letos odmění společnost ČEZ své akcionáře? Jaký dividendový výnos můžeme očekávat a kdy bude rozhodnuto? V článku se dozvíte o prodeji rumunských aktiv, díky nimž může představenstvo letos navýšit dividendu (ale tím prodej aktiv nekončí). Pokud Vás zajímá, která aktiva a kdy, bude ČEZ dále prodávat a jakých hospodářských výsledků společnost dosáhla, čtěte dále.

Poznámka

Aktualizováno: Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu ve výši 52 korun za akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 28 miliard korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ ve zkratce

Nejvýznamnějším akcionářem společnosti je Česká republika s podílem na základním kapitálu skoro 70 %. Akcie ČEZ jsou obchodovány na pražské a varšavské burze cenných papírů. Jsou součástí burzovních indexů PX a WIG-CEE. V letošním roce akcie vyrostly o přibližně 18 %. Nyní se obchodují na nejvyšších hodnotách od jara 2015.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výsledky za 1. kvartál 2021

Energetická skupina ČEZ hospodařila v 1. čtvrtletí s čistým ziskem pro akcionáře ve výši 8,4 miliardy Kč. Stejné výše dosáhl také očištěný čistý zisk, který je určující pro výplatu dividendy. V obou případech jde meziročně o pokles o zhruba 2/5 a konsensus byl v průzkumu agentury Reuters nastavený na lepší čísla. Dá se tak říci, že ČEZ svými výsledky zklamal.

Společnosti klesl ukazatel EBITDA na 19,9 miliardy (meziročně -23 %), zatímco konsensus byl 22,52 miliardy Kč. Meziroční pokles o 23 % vysvětluje firma propadem cen komodit na velkoobchodních trzích v loňském 1. čtvrtletí po rozšíření pandemie covid-19 do Evropy.

Výnos v 1. čtvrtletí byl 59,08 miliardy Kč proti konsensu 58,61 miliardy dle průzkumu Reuters. Skupina dále uvedla, že na rok 2022 je prodáno 30 TWh za 47,3 EUR/MWh a koupila 8,7 milionu tun emisních povolenek při ceně 23,5 EUR/tunu.

Dividenda ČEZ

ČEZ stále neoznámil výši dividendy. Představenstvo bude návrh dividendy projednávat na svém zasedání 20. května. Řádná valná hromada se bude konat 28. června.

Poznámka

Analytici očekávají dividendu na hodnotě 60 Kč/akcii (10% výnos). K řádné dividendě 40 Kč/akcii by mohla být navíc připojena mimořádná dividenda z prodeje rumunských aktiv.

Z prodeje rumunských aktiv společnost generovala výnos 24,6 miliardy a tento výnos využila k předčasnému splacení části emisí dluhopisů denominovaných v EUR a v USD vč. EUR úvěru od EIB v celkové hodnotě přes 14 mld. Kč. Zbylé prostředky použije ČEZ na rozvojové investice v ČR a ve stabilních zemích, na splacení dluhopisů splatných v říjnu 2021 a na dividendy pro akcionáře (více o tom, jak ČEZ naložil s prostředky za prodej aktiv).

Prodej bulharských aktiv je předpokládán na konec tohoto kvartálu. Prodej polských aktiv je předpokládán na přelom roku 2021 a 2022.

Výroba a spotřeba elektřiny

Výroba v uhelných zdrojích klesla o 23 % zejména z důvodu prodeje elektrárny Počerady a odstavení 1. bloku v Prunéřově. Celkově je podíl uhelné výroby nižší o 33 %. Výroba z obnovitelných zdrojů vzrostla o 17 % a z jaderných zdrojů vzrostla o 8 %. Celkově společnost vyrobila za první 3 měsíce letošního roku 15,9 terawatthodin elektřiny.

Spotřeba elektrické energie meziročně vzrostla o 4 %. U velkých podniků došlo k poklesu o 2 %. Naopak spotřeba domácností vzrostla o 16 %.

Závěr

I přesto, že ČEZ stále neoznámil výši dividendy, můžeme očekávat její výrazné navýšení díky prodeji rumunských aktiv. Veškeré oficiální informace se akcionáři dozví na zasedání představenstva 20. května případně na řádné valné hromadě dne 28. června. Analytici očekávají dividendu 60 Kč/akcii, což představuje zajímavý 10% dividendový výnos pro potencionálního akcionáře. 

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímají dividendové akcie, zavítejte do naší rubriky, kde se o nich dozvíte vše podstatné.

Líbil se vám tento článek?
15
2

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎