Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » [Aktualizováno] ČEZ ohlásil kvartální výsledky – očekáváme dividendu 60 Kč/akcii (10% výnos)

[Aktualizováno] ČEZ ohlásil kvartální výsledky - očekáváme dividendu 60 Kč/akcii (10% výnos)

[Aktualizováno] ČEZ ohlásil kvartální výsledky - očekáváme dividendu 60 Kč/akcii (10% výnos)
Zdroj: Depositphotos.com

Zajímá vás, jakou dividendou letos odmění společnost ČEZ své akcionáře? Jaký dividendový výnos můžeme očekávat a kdy bude rozhodnuto? V článku se dozvíte o prodeji rumunských aktiv, díky nimž může představenstvo letos navýšit dividendu (ale tím prodej aktiv nekončí). Pokud Vás zajímá, která aktiva a kdy, bude ČEZ dále prodávat a jakých hospodářských výsledků společnost dosáhla, čtěte dále.

ČEZ ve zkratce

Nejvýznamnějším akcionářem společnosti je Česká republika s podílem na základním kapitálu skoro 70 %. Akcie ČEZ jsou obchodovány na pražské a varšavské burze cenných papírů. Jsou součástí burzovních indexů PX a WIG-CEE. V letošním roce akcie vyrostly o přibližně 18 %. Nyní se obchodují na nejvyšších hodnotách od jara 2015.

Akcie ČEZ
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Výsledky za 1. kvartál 2021

Energetická skupina ČEZ hospodařila v 1. čtvrtletí s čistým ziskem pro akcionáře ve výši 8,4 miliardy Kč. Stejné výše dosáhl také očištěný čistý zisk, který je určující pro výplatu dividendy. V obou případech jde meziročně o pokles o zhruba 2/5 a konsensus byl v průzkumu agentury Reuters nastavený na lepší čísla. Dá se tak říci, že ČEZ svými výsledky zklamal.

Společnosti klesl ukazatel EBITDA na 19,9 miliardy (meziročně -23 %), zatímco konsensus byl 22,52 miliardy Kč. Meziroční pokles o 23 % vysvětluje firma propadem cen komodit na velkoobchodních trzích v loňském 1. čtvrtletí po rozšíření pandemie covid-19 do Evropy.

Výnos v 1. čtvrtletí byl 59,08 miliardy Kč proti konsensu 58,61 miliardy dle průzkumu Reuters. Skupina dále uvedla, že na rok 2022 je prodáno 30 TWh za 47,3 EUR/MWh a koupila 8,7 milionu tun emisních povolenek při ceně 23,5 EUR/tunu.

Dividenda ČEZ

ČEZ stále neoznámil výši dividendy. Představenstvo bude návrh dividendy projednávat na svém zasedání 20. května. Řádná valná hromada se bude konat 28. června.

Z prodeje rumunských aktiv společnost generovala výnos 24,6 miliardy a tento výnos využila k předčasnému splacení části emisí dluhopisů denominovaných v EUR a v USD vč. EUR úvěru od EIB v celkové hodnotě přes 14 mld. Kč. Zbylé prostředky použije ČEZ na rozvojové investice v ČR a ve stabilních zemích, na splacení dluhopisů splatných v říjnu 2021 a na dividendy pro akcionáře (více o tom, jak ČEZ naložil s prostředky za prodej aktiv).

Prodej bulharských aktiv je předpokládán na konec tohoto kvartálu. Prodej polských aktiv je předpokládán na přelom roku 2021 a 2022.

Výroba a spotřeba elektřiny

Výroba v uhelných zdrojích klesla o 23 % zejména z důvodu prodeje elektrárny Počerady a odstavení 1. bloku v Prunéřově. Celkově je podíl uhelné výroby nižší o 33 %. Výroba z obnovitelných zdrojů vzrostla o 17 % a z jaderných zdrojů vzrostla o 8 %. Celkově společnost vyrobila za první 3 měsíce letošního roku 15,9 terawatthodin elektřiny.

Spotřeba elektrické energie meziročně vzrostla o 4 %. U velkých podniků došlo k poklesu o 2 %. Naopak spotřeba domácností vzrostla o 16 %.

Závěr

I přesto, že ČEZ stále neoznámil výši dividendy, můžeme očekávat její výrazné navýšení díky prodeji rumunských aktiv. Veškeré oficiální informace se akcionáři dozví na zasedání představenstva 20. května případně na řádné valné hromadě dne 28. června. Analytici očekávají dividendu 60 Kč/akcii, což představuje zajímavý 10% dividendový výnos pro potencionálního akcionáře. 

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo