Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ruské akcie vypadnou z indexů MSCI a FTSE Rusell – Proč se to stalo a co bude dál?

Publikováno
Ruské akcie vypadnou z indexů MSCI a FTSE Rusell – Proč se to stalo a co bude dál?
Zdroj: Depositphotos.com

Dnes se podíváme na to, jakým způsobem se projevila aktuální negativní situace na Ukrajině na poli globálních indexů. Americká agentura Bloomberg na svém zpravodajském portálu oznámila, že finanční společnosti MSCI a FTSE Russell vyřazují ruské akcie ze svých sledovaných globálních indexů.

Zástupci obou společností MSCI a FTSE Russell jako důvod uvádějí, že ruské akcie jsou ve světle současných událostí neinvestovatelné.

MSCI

Finanční společnost MSCI, která globálně poskytuje nejrůznější indexy uvádí, že během konzultací získala společnost MSCI zpětnou vazbu od velkého počtu účastníků globálního trhu včetně vlastníků a správců aktiv, makléřských dealerů a burz. Drtivá většina z nich potvrdila, že ruský akciový trh je v současné době neinvestovatelný a že ruské cenné papíry by měly být z indexů rozvíjejících se trhů MSCI odstraněny.

FTSE Russell

Také finanční společnost FTSE Russell na základě podobných důvodů jako společnost MSCI vyřadila ruské akcie z indexů.

S&P Dow Jones Indices

Americká společnost S&P Dow Jones Indices také zvažuje vyřazení ruských akcií z indexu.

Ruský index této firmy, Dow Jones Russia GDR, se propadl v posledních dnech o propastných 98 %, jak můžete vidět na grafu níže. Tento index sleduje společnosti, jako je například státní energetický gigant Gazprom či bankovní skupina Sberbank.

Zdroj: spglobal.com
Dow Jones Russia GDR Index
Dow Jones Russia GDR Index

Stratég ze společnosti Societe Generale SA v Londýně Marek Drimal říká, že ruská aktiva se stala toxickými.

Dále Drimal uvádí, že onshore trhy jsou zabarikádované a v podstatě neinvestovatelné, zatímco offshore trhy jsou drceny. Rychlost, s jakou se události odehrávají, je ohromující.

Takzvanými Onshore trhy má na mysli situaci společností, které vydávají akcie na moskevské burze (ta právě teď nefunguje). Offshore trhy zase představují ruské společnosti, které mají akcie kótované na zahraničních burzách.

Rating Ruska se propadá dolů

Ratingové Agentury Moody’s a Fitch snížily rating Ruska. 

Poznámka

Rating znamená schopnost států splácet své dluhy.

Nyní se tedy Rusko na seznamu dostalo na hodnotu junk. Z toho vyplývá, že se Rusko posunulo o krok blíže k platební neschopnosti, neboli insolvenci. 

Všechny doposud oznámené sankce přesáhly prvotní očekávání agentury Moody’s a budou mít významné dopady na úvěry. Sankce Západu a odvetné kroky Ruska v posledních dnech velmi zhoršily schopnost ruské ekonomiky provádět přeshraniční transakce včetně plateb pokrývajících státní dluh. 

Vláda v Moskvě slibuje, že na podporu svých firem uvolní v přepočtu 230 miliard korun na nákup ruských akcií. Dne 3. března centrální banka v Rusku zavedla 30% provizi na nákupy cizích měn ve směnárnách. Chce tím nejspíš brzdit další oslabování rublu.

Budou následovat další sankce od Západu?

Představitelé v Bruselu uvádí, že Evropská unie si vyhodnotí účinnost jednotlivých sankcí a jejich dopady na ruskou ekonomiku. Poté by mohla přikročit k dalším možným opatřením. Pokud se situace na Ukrajině zhorší, budou podnikat kroky v každém případě, uvedli.

Nyní je v platnosti zmrazení aktiv ruské centrální banky, uzavření vzdušného prostoru mezi EU a Ruskem a vyčlenění řady ruských bank ze systému SWIFT. Sankce se též týkají řady ruských magnátů.

Politici v Bruselu nyní také řeší problematiku kryptoměn, jelikož ruští oligarchové je mohou využít k tomu, aby se platným sankcím vyhnuli. Nyní v Bruselu tedy probíhá analýza možných opatření, která by postihla ruská kryptoaktiva.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎