Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie zase prorážejí nová maxima. Jak dlouho to vydrží?

Publikováno
Akcie zase prorážejí nová maxima. Jak dlouho to vydrží?

Americký akciový trh už poněkolikáté během letošního roku vytvořil nové rekordní hodnoty, naposledy minulý čtvrtek 7. listopadu.

Úctyhodný 18,7 % vzestup Dow Jones indexu za rok 2019 je ještě slabý ve srovnání 23,4 % letošním růstem S&P 500 a 27,7 % růstem Nasdaq Composite.

Co se skrývá za touto pozoruhodnou popularitou akcií navzdory zhoršujícím se ekonomickým ukazatelům?

Obchodní smlouva USA-Čína na spadnutí?

Obecně v posledních týdnech zaznamenáváme přesun od aktiv bezpečných přístavů (drahé kovy, japonský jen) k riskantnějším aktivům, jako jsou akcie, což značí tzv. „risk on“ tržní sentiment a optimističtější výhled do budoucna. O ten se postarali Donald Trump a Si-Ťin pching opětovným pokrokem v jednání o obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Čínou.

Ve čtvrtek vyšla najevo informace, že základem „fáze 1“ obchodní dohody má být slib postupného stažení většiny dosavadních vzájemně uvalených cel. Toto prohlásili mluvčí čínského ministerstva obchodu Gao Feng a ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow.

Poznámka

TIP: Pokud slyšíte o amerických akciových indexech poprvé, přečtěte si naše podrobné články o Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a NASDAQ-100.

Pokud by byť jen první fáze dohody prošla, znamenalo by to výrazné zklidnění mezinárodního obchodu a polití akciových a finančních trhů živou vodou.

Růžové brýle ovšem trhům sundal z tváře americký prezident Donald Trump v pátek, když se nechal slyšet, že Amerika zatím nemá v plánu stáhnout všechna cla v rámci případné první fáze dohody. Proto v pátek burzovní indexy oslabily, stále si však připsaly další plusový týden.

‘Oni by rádi viděli stažení [cel], ale já jsem s ničím nesouhlasil,’ řekl Trump reportérům v pátek. ‘Čína by chtěla získat nějaké stažení [cel] – ne úplné stažení, protože vědí, že to já neudělám.’

Co můžeme očekávat v budoucnu?

Lídři obou zemí se měli původně setkat a podepsat 1. fázi dohody na konci listopadu v Santiagu de Chile. Avšak kvůli tamější sérii protivládních protestů se mezinárodní summit zrušil. Nyní se očekává, že bude-li nějaká úmluva podepsána, stane se tak až v prosinci.

Americká vláda má uvalení dalších cel oficiálně naplánována 15. prosince. Tyto cla mají zasáhnout hojně prodávané spotřebitelské zboží jako chytré telefony nebo hračky.

Polovina prosince tedy bude klíčové datum. Buď tyto cla budou stažena a minulá cla budou odvolána, a v takovém případě patrně akcie uzavřou rok 2019 na rekordních maximech, nebo budou čínské výrobky postiženy dalšími cly a pád akcií nejspíše připomene krušný závěr roku 2018, kdy se indexy propadly o více než 10 %.

Soupis americkych i cinských cel od brezna 2018
Soupis amerických i čínských cel od března 2018 (Zdroj: Bloomberg.com)

Proč by americko-čínská obchodní smlouva nakonec mohla být podepsána?

Navzdory silným slovům amerického prezidenta je i v jeho zájmu uvolnění obchodu s Čínou. Americká ekonomika si neprošla recesí už přes 10 let a v současnosti se jedná o vůbec nejdelší zaznamenané období ekonomického růstu od 2. poloviny 19. století.

K tomu si připočtěme, že německá ekonomika už balancuje na hranici recese a hospodářství stagnuje i v Kanadě, Austrálii a východní Asii. Ani snižování úrokových sazeb ze strany FEDu nemusí zachránit americké akcie od pádu.

Donald Trump se už připravuje na nadcházející prezidentské volby 2020, kde se bude ucházet o své znovuzvolení. Pokud bude tou dobou americká ekonomika už v recesi, šance na druhé Trumpovo vítězství se tím o poznání sníží.

Zájem na podepsání dohody má nepochybně i Čína, která je na exportu do západních zemí do značné míry závislá. Lze to poznat na malém množství cel, jež čínská vláda v odvetě uvalila na americká zboží ve srovnání s cly americké vlády na čínské výrobky.

Objem obchodu USA s Cinou od roku 2016
Objem obchodu USA s Čínou od roku 2016

Jak lze vyčíst z dat amerického ministerstva obchodu, zatímco export amerického zboží do Číny zůstal v průběhu roku 2019 víceméně konstantní, tak úbytek dovozu čínských výrobků do Spojených států se během letoška propadl na více než tříletá minima.

Každopádně pokud nedojde k novým převratným zprávám ze zákulisí, tak optimistický sentiment na trzích a růst rizikovějších aktiv bude pravděpodobně do konce listopadu pokračovat.

Pro všechny investory a tradery bude zásadní sledovat vývoj v prosinci 2019, kde lze očekávat rozštípnutí obchodních sporů na jednu či na druhou stranu.

To s sebou samozřejmě přinese spoustu obchodních příležitostí. Nepromarněte svou šanci…

Obchodujte akcie a indexy u ověřených brokerů

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Peťan

Dobrý den, chtěl bych investovat do zlata, máte nějakou doporučenou stránku, nebo co si přečíst a na co si dát pozor?

Redakce Finex

Dobrý den, Peťane, ohledně zlata u nás na webu máme rozhodně zajímavé články, které stojí za přečtení. Vypíchnul bych např. tyto dva:

Když budete mít nějaké další otázky, určitě napiště do komentářů a my se Vám budeme snažit pomoci. :-)

Vrata

Dobry tak at to roste no ale stejně to jednou spadne co si o tom myslíte? a až to padne tak jaké akcie koupit a kde?

Redakce Finex

Dobrý den, Vrato, to už bohužel není otázka na nás, protože neděláme investiční poradenství. :-) Můžeme ale říct, že hodně vyhledávanými a oblíbenými akciemi jsou například ČEZ, Moneta, Apple nebo buď milovaná, nebo nenáviděná Tesla.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎