Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Světové akcie mírně poklesly, přijdou teď nová historická maxima?

Publikováno
Světové akcie mírně poklesly, přijdou teď nová historická maxima?

Zatímco americké akciové indexy a německý DAX zakončily týdenní obchodování mírně v mínusu, pražská burza přešlapovala na místě. Tomu v případě pražského PX indexu pomohl zejména poslední obchodní den týdne, kdy index po předchozích 2 ztrátových dnech posílil o 0,77 %.

Tahounem byl v České republice především finanční sektor, když si v pátek zisk připsali akcionáři všech třech bankovních titulů. Prim hrála Erste Bank se ziskem 1,68 %, Komerční banka pak rostla již pošesté v řadě. Zdali se však dostane nad úroveň 900 korun za akcii, kde její cílovou cenu vidí většina analytiků a kde se pohybovala ještě na jaře tohoto roku, je otázka.

Index PX pražské burzy v týdnu od 18. do 22. listopadu. Zdroj: kurzy.cz
Index PX pražské burzy v týdnu od 18. do 22. listopadu. Zdroj: kurzy.cz

Německo zaznamenalo oživení

Lze očekávat, že bankovní sektor bude tradičně citlivě reagovat na makroekonomické a potažmo geopolitické události.

První jmenované v pátek přineslo povzbuzení pro investory německých titulů. Dle statistik se totiž Německo ve třetím čtvrtletí vyhnulo ekonomické recesi, když jeho HDP vzrostlo o 0,1 %. Růst se opíral především o silnější export. Na zprávu reagovali pozitivně akcionáři, když DAX při otevření prudce rostl.

Německý akciový index DAX v týdnu od 18. do 22. listopadu. Zdroj: Deutsche Börse
Německý akciový index DAX v týdnu od 18. do 22. listopadu. Zdroj: Deutsche Börse

Index nicméně zakončil denní obchodování pouze v mírně kladném teritoriu. Na investorech byla znát obezřetnost vyjádřená také v nízkých obchodovaných objemech, když počáteční nadšení tlumila nejistota okolo průběhu obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou.

Ty jsou ostatně v hledáčku i amerických investorů a jsou hlavním „viníkem“ mírného poklesu amerických akciových indexů v tomto týdnu.

Ústup z historických maxim v USA

Vyjednávání mezi oběma zeměmi totiž nepřináší očekáváný výsledek, když není jasné, kdy bude podepsána dohoda o závazcích obou stran ve vzájemném obchodu. Čína navrhuje její podpis prezidenty zemí začátkem prosince, Spojené státy však žádný termín dosud nepotvrdily.

Není také zatím jasné, zda již dříve oznámené zavedení amerických cel na některé čínské produkty od 15. prosince vejde v platnost. To by se týkalo mimo jiné elektroniky nebo vánočních ozdob.

Hlavní akciový index Dow Jones tak po vytvoření nového historického maxima toto pondělí na 28 038,65 bodech v následujících dnech korigoval a páteční obchodování zakončil na úrovni 27 875,21 bodů.

Poznámka

TIP: Chtěli byste obchodovat akcie a nevíte, jakého brokera si vybrat? Poradíme vám v tomto článku.

Podobně jako v případě pražské burzy se v pátek dařilo finančnímu sektoru. Posílil také průmyslový sektor. Naopak nejhůře si vedly tituly v oblasti realit a energetiky.

Vrátí se na trh volatilita?

Další obchodní týden může přinést krátkodobé silnější výkyvy reagující na vývoj rozhovorů mezi USA a Čínou. V případě kolapsu jednání a potvrzení zavedení cel by s jistotou následovala silná korekce překoupených titulů. Obě strany by tím ovšem mohly mnoho ztratit a zatím se zdá, že jednání spějí k určité formě dohody.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr Loki Novotny

Chtěl bych nakoupit nějaké akcie. Řekněme za 10 – 30 tisíc a inkasovat nějaké peníze za dividendy. Kde je pro mě nejlepší (nejjednodušší, nejpohodlnější, nejlevnější) varianta akcie nakoupit? Co se týče samotného držení akcií, tak ty držím u brokera, nebo je mám “v nějaké schránce”? Co když brokera zkrachuje? Díky za info.

Redakce Finex

Petře, pro Vaše potřeby bych doporučil buď LYNX, nebo Degiro. Akcie drží broker za Vás, vy se o nic starat nemusíte. V případě jeho “krachu” jak jste napsal, máte ze zákona možnost a právo převést si akcie k jiné firmě. Bohužel je to ale trochu běh na dlouhou trať, protože v takovém případě lze předpokládat, že vše bude docela dlouho trvat.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.