Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Propad podílových fondů – Drtí je strach z budoucnosti i celosvětová ekonomická situace

Propad podílových fondů – Drtí je strach z budoucnosti i celosvětová ekonomická situace
Zdroj: depositphotos.com

Podílové fondy se v posledních letech staly v České republice velice populární. Pro většinu lidí představují vstupní bránu do světa investic. Ekonomický růst posledních let pomáhal většině fondů dosáhnout zajímavých výnosů. Průměrný investor mohl dosáhnout na poměrně slušné zhodnocení kolem 6 – 7 % ročně. Časy prosperity však bohužel skončily, podílové fondy se začínají propadat a investoři prodělávají.

Největší propad aktuálně zažívají akciové fondy. Pokles se nevyhnul ani některým dluhopisovým fondům. Obecně lze ale říct, že konzervativnější investice si díky nižšímu riziku drží větší stabilitu.

Strach z budoucnosti

Za obecného viníka nepříznivého vývoje na trzích lze označit strach. Není se čemu divit. Geopolitický konflikt ve východní části Evropy rozdmýchal obavy o bezpečnost v mnoha evropských zemích. V tomto kontextu začalo mnoho lidí hodnotit své investice a alokovat kapitál například do zlata, které je považované za jednoho z nejlepších uchovatelů hodnoty. V současné době ale bohužel vůbec nefunguje.

Zdražování, zvyšující se inflace a reakce centrálních bank po celém světě náladě na trzích také nepomáhají. V neposlední řadě si každý láme hlavu nad tím, zda aktuální ekonomický propad bude krátkodobý, nebo se promění v dlouhotrvající recesi.

Aktuálně mají Češi uloženo v podílových fondech 701,7 miliard korun. To je oproti loňskému roku pokles o 6,5 miliardy korun.

Partners index podílových fondů aneb kdo se ještě drží?

Úspěch či neúspěch fondů budeme hodnotit na základě vývoje tzv. Partners indexu podílových fondů. Jedná se o souhrn více jak 150 fondů, které jsou nabízené a distribuované v České republice.

Jak jsme naznačili výše, největší rána zasáhla akciové fondy. Ztrátu utrpěly zejména fondy, které jsou zaměřené na americké akcie. Nepříznivé dopady pomohl zmírnit pohyb kurzu amerického dolaru vůči české koruně. Podle Partners indexu podílových fondů ztratily fondy investující do akcií ve vyspělých zemích od začátku roku téměř 15 %. Ještě významnější ztráty se dotkly fondů, které se zaměřují na investice do nerozvinutých zemí. Pokles od začátku roku je 16,6 %. Podobný vývoj drtil v první polovině roku i smíšené fondy.

Dluhopisové fondy jsou na tom o něco lépe, přestože ani jim se současná korekce nevyhnula. Partners index podílových fondů ukazuje, že dluhopisové fondy investující do státních a korporátních dluhopisů ztratily od začátku roku 4 %. Fondy investující do rizikových a spekulativních dluhopisů jsou na tom o poznání hůř. Ztráta od začátku roku činí téměř 12 %.

Zde se potvrzuje, že potenciál vyššího výnosu se sebou nese i vyšší riziko.

Zajímavý pohled na aktuální vývoj fondů nabízí i sektorové a geografické zaměření. Z pohledu podnikatelského sektoru se nejvíce dařilo fondům, které investují v oblasti energetiky. Největší pokles naopak zasáhl odvětví technologií. Z geografického pohledu se, kromě již zmíněných amerických akcií, propadly také akcie ruských, polských, německých nebo švédských firem. Nejvíce si pak polepšily státy, které mají ekonomiku vystavěnou zejména na exportu surovin. Patří sem například země kolem Perského zálivu.

Jak se zachovat, když fondy padají?

Současná situace na akciovém trhu není příliš příznivá. Převládá strach, jak se bude svět politicky a ekonomicky vyvíjet. V nejistých dobách si investoři často kladou otázku, zda mají své podílové listy držet, nebo prodat a zainvestovat peníze do jiného aktiva. Obecnou pravdou je, že konzervativnější způsoby investování mají v současné době navrch. Pokud však chcete dosáhnout zajímavějších výnosů v dlouhodobém horizontu, vyplatí se vytrvat a pokračovat v investicích do akciových fondů.

Je potřeba mít na paměti, že ekonomika má své cykly. Stejně jako není věčné období konjunktury, ani recese nebude trvat navždy. Načasování výběrů na vrcholu a opětovné vložení investičních prostředků, když jsou trhy na minimech, je nesmírně obtížné a dokáže jej pouze s určitou přesností jen hrstka expertů. Zde máte hlavní důvody, proč se nesnažit časovat nákupy investic.

Historie ukazuje, že akciové trhy se dříve či později vzpamatují a po období vytrvalého poklesu překonají svá předkrizová maxima.

Pokud vám současná situace nahání strach, připomeňte si, že mnoho slavných investorů doporučuje nakupovat akcie a podílové fondy právě v době poklesu trhu. Získáte větší potenciál vydělat v budoucnu. Pokud vás i přesto trápí nejistota, přečtěte si například, jak investuje Warren Buffett. Vždyť vzdělání je jednou z nejlepších investic, kterou můžete nejen v době ekonomické krize udělat.

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.