Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace v tuzemsku nejvyšší od roku 1993 – Co na to ČNB?

Inflace v tuzemsku nejvyšší od roku 1993 – Co na to ČNB?

Inflace v tuzemsku nejvyšší od roku 1993 – Co na to ČNB?
Zdroj: depositphotos.com

Inflace v České republice opětovně postoupila na nový dlouhodobý rekord. Tentokrát meziročně vzrostla o 14,2 %, čímž se dostáváme na úrovně, kde tuzemská ekonomika byla naposledy v roce 1993.

Dle vyjádření České národní banky (ČNB) je inflace naměřená za duben mírně nad prognózou. Slibuje však, že se brzy začne situace vracet do normálu.

Inflace v ČR
Inflace v ČR
Zdroj: tradingeconomics.com

Největší inflace za posledních 30 let

Na základě dnes zveřejněných údajů Českého statistické úřadu vzrostla v dubnu 2022 cenová hladina meziročně o 14,2 %. Inflace se tak dále zvýšila a nacházela se vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle tuzemské centrální banky.

Naměřená dubnová inflace je ve srovnání s jarní prognózou ČNB o 0,4 procentního bodu vyšší. Česká národní banka tvrdí, že důvodem je zrychlení jádrové inflace a regulovaných cen nad původní očekávání. O něco slabší růst cen zaznamenaly potraviny. Co se týká pohonných hmot, u této složky se de facto trefili.

Jednotlivé složky inflace
Jednotlivé složky inflace
Zdroj: cnb.cz

Dubnová inflace je proto pořád v mezích jarní inflační prognózy, kterou ČNB zveřejnila na počátku května. Čili by měla v květnu a červnu vrcholit kolem meziročních 15 %. Centrální banka proto opakuje, že dvojciferná, nebo-li pádivá, inflace s námi zůstane jen do konce letošního roku. Extrémně silné nákladové tlaky ze zahraničí bychom však měli mít za sebou. Po zbytek roku sice inflace zůstane vysoká, ale má postupně začít klesat.

Má k tomu přispět stabilizace a brzy i pokles dovozních cen. K rychlému poklesu inflace na začátku příštího roku má primárně dojít v důsledku dosavadního růstu základních úrokových sazeb. Díky čemuž má posílit i kurz koruny vůči euru. Česká národní banka totiž skrze měnový kurz brání naši ekonomiku proti inflaci, která řádí v eurozóně. A její úkol není jednoduchý, protože Evropská centrální banka odmítá sazby zvyšovat. Laicky řečeno se nám do ekonomiky tlačí inflace z eurozóny, kterou evropská měnová autorita nemá vůbec pod kontrolou.

Mimo jiné ČNB tvrdí, že jejich politika je rozhodná, díky čemuž mají pozitivní vliv na očekávání firem a domácností. To inflační očekávání je hrozně důležité, protože krmí další růst inflace (inflační spirála). Firmy a domácnosti totiž vysoké inflační očekávání logicky implementují do svých ekonomických aktivit – nyní mě například napadají různé smluvní progrese, co se týče mezd a cen. Každopádně ČNB slibuje, že se během následujícího roku dostaneme do blízkosti 2% inflačního cíle.

Inflační prognóza ČNB
Jarní inflační prognóza
Zdroj: cnb.cz

Závěrem

Česká národní banka je svými prognózami skutečně hodně optimistická. V podstatě nám říkají, že pádivá inflace během jednoho roku ne jenom zmizí, ale dokonce klesne zpátky na ty 2 %. To se mi vůbec nezdá. Věřím, že poměrně rychlý růst úrokových sazeb povede k poklesu inflace pod 10 %. Ale myslím si, že je naprosto reálné, že vyšší úrovně tu s námi mohou zůstat i několik let. Když se podíváte v historii na jakýkoliv inflační spike v západních ekonomikách, trvalo léta, než se hodnoty vrátily na nějaké „rozumné“ úrovně.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo