Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč zažije Bitcoin po halvingu dramatický pád?

Historické vzorce chování ceny Bitcoinu napovídají, jaký vývoj zažije Bitcoin po halvingu. Pád nejspíše přijde i tentokrát. Proč?

Proč zažije Bitcoin po halvingu dramatický pád?
Zdroj: depositphotos.com

Nejvýznamnější kryptoměna Bitcoin (BTC) prochází pravidelnými cykly, které rozhýbává halving. Do toho příštího zbývá pouze 10 dní. Co bude po halvingu následovat?

Jak se Bitcoin chová po halvingu

Přibližně každé čtyři roky prochází síť Bitcoin halvingem. Událost, která sníží tempo tvorby nových bitcoinů snížením odměny za těžbu na polovinu, má za cíl kontrolovat inflaci a udržet vzácnost Bitcoinu.

K poslednímu půlení došlo 11. května 2020, kdy byla odměna za blok pro těžaře snížena z 12,5 na 6,25 BTC. Nadcházející halving má odměnu za těžbu dále snížit na 3,125 BTC.

Halvingy byly v minulosti pro dlouhodobé držitele Bitcoinu výhodné. Vždyť do jednoho roku po půlení došlo k nárůstu ceny i o tisíce procent.

Po nárůstu však často následuje prudká korekce, přičemž cena Bitcoinu obvykle klesne v průměru i o 80 %.

Když se podíváme zpět na první halving v listopadu 2012, hodnota bitcoinu klesla během jednoho roku z 1 130 USD na 170 USD, což představuje 85% pokles.

Bitcoin dva roky po prvním halvingu

Druhé půlení v červenci 2016 mělo podobný průběh a v listopadu 2017 dosáhla kryptoměna hodnoty 20 000 dolarů, poté se propadla na 3 200 dolarů, tedy pokles o 84 %.

Při třetím půlení v květnu 2020 se Bitcoin v listopadu 2021 vyšplhal na maximum 69 000 USD, aby do června 2022 spadl na 15 600 USD, což znamenalo 77% korekci.

Důvody pohalvingového krachu

Vyvstává otázka, proč se Bitcoin po půlení propadá. Jedním z důvodů pádů po halvingu by mohlo být vybírání zisků dlouhodobými investory.

Růst, který v roce následujícím po půlení zpravidla nastává je přesně to, na co mnozí od poslední kryptozimy čekali, a vlna jejich prodejů potom odstartuje pokles.

Dalším faktorem je “těžební kapitulace”. Když cena Bitcoinu roste, těžaři své mince často akumulují a čekají na vhodnou příležitost k prodeji, aby utržili co nejvíc.

Poznámka

Těžební stroje jsou velice nákladné na pořízení i provoz a těžaři musí přemýšlet ekonomicky, kdy se rozhodnout k prodeji. V českém ani slovenském daňovém právu navíc samostatná a nezávislá těžba nevyvolává daňovou událost a příjem z natěžených mincí se daní až ve chvíli, kdy dojde k jejich prodeji či směně.

Když se sníží odměny za těžbu, některým těžařům už se jejich činnost přestane vyplácet a aby byly konkurenceschopní, musí zainvestovat do svých těžebních zařízení. Jiným se více vyplatí trh úplně opustit. Obě tyto skupiny těžařů odstartují svými prodeji tlak na cenu Bitcoinu.

Jak se ke korekci postavit

Michael Saylor, zakladatel a předseda představenstva společnosti MicroStrategy, radí, že minimální investiční horizont do Bitcoinu by měl být čtyři roky, tedy by měl pokrýt alespoň jeden cyklus půlení.

Tvrdí, že čtyři roky jsou u Bitcoinu krátkodobý horizont, střednědobý horizont je 10 let dlouhý, ale správná doba, po kterou držet bitcoiny, je navždy.

“Pokud se podíváte na libovolné čtyřleté období, nikdo nikdy nepřišel o peníze, když držel Bitcoin čtyři roky,” říká.

Cyklická povaha trhu s bitcoiny – ultra býčí období následované velkými pády a poté opět býčí období – naznačuje, že se nejedná o spekulativní bublinu, ale o volatilní třídu aktiv, která získává mainstreamové přijetí a v dlouhodobém horizontu roste.

Vzhledem k tomu, že se blíží čtvrté půlení, zažívá cena Bitcoinu v poslední době dramatické pohyby a nedávno dosáhla 73 000 USD. Letos je to vůbec poprvé, kdy cena dosáhla nového rekordu ještě před samotným halvingem.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.